Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Juppův zápisník

 
HOME zpět na seznam

Větrné mlýny?

Na Silvestra 2009 zanikl v České televizi pořad Na moll, poslední z řady folkových, country a etno magazínů, které za posledních dvacet let veřejnoprávní medium zdobily. Připomeňme si aspoň jejich jména: Aport, Zahrada - Folková setkání, Sešli se, Country Expres Praha - Nashville, Folkomotivy, Na moll, Sólo pro…, Blues ze Staré pekárny. Ostatní žánry na tom nejsou lépe a tak jsme se v ČT po stránce hudební konečně dostali před Listopad 89.

Poslední likvidační událost probudila jinak poklidnou folkovou veřejnost. Hodně se diskutovalo, ještě víc plakalo a nadávalo. Až konečně muzikant Kuba Horák napsal otevřený dopis a poslal ho řediteli a Radě České televize.

Byl to krok na úrovni boje s větrnými mlýny, ale nakonec Don Quijote je dodnes mnohem slavnější než zalezlí příslušníci mlčící většiny. Přidalo se pár dalších folkařů svými podpisy. Z medií – pokud vím – kromě  časopisu FOLK a webu Folktime dopis neotiskl nikdo. (Polovina médií se zabývá Pandury a druhá půlka Ivetou Bartošovou.)

Cestu takového dopisu budovami ČT si lze snadno představit. Paní v podatelně ví, že takovou prkotinou nemůže zatěžovat ani generálního ředitele, ani Radu a už vůbec ne šéfku programu. List tedy putuje do dopisového oddělení, a protože i Kuba Horák má doma elektroměr a tudíž platí poplatky ČT, vedoucí dopisů mu pošle zdvořilou odpověď. ČT má málo peněz a na čtyřech kanálech taky málo časoprostoru. Aby to nebylo tak pesimistické, slibuje, že možná uvidíme Věru Martinovou a Rangers. (Celý text odpovědi najdete na Folktime v diskusi pod článkem.) Nic, co by překvapilo.

Co udiví, je přístup samotných členů folkové komunity. Z diskuse se dozvídám, že ČT vlastně k ničemu nepotřebujeme, že folk se nehodí pro vizuální prezentaci a hned zase, že od toho tu máme You Tube, lidi, choďte na živou muziku a kapely, proč byste se prezentovaly v televizi, když na to stačí festivaly…

Tak za prvé: televizi potřebujeme a ne že ne. Ono totiž nejde jen o to přesvědčovat přesvědčené. Lidé, co o folku nic nevědí, těžko pojedou na festival nebo zajdou do klubu. Leda tak na Nohavicu. A televize je jedním z mála cest, jak naši hudbu přiblížit „širokým masám“ a najít nové příznivce žánru. Bez nich bude publikum postupně řídnout.

Komerční televize nám nabídnou zase jen v uvozovkách tu Martinovou a Rangers. Ale veřejnoprávku si platíme a ohání se prací pro menšiny (jestli se tedy dá o nás jako o menšině mluvit).

Názor, že někteří z folkařů na obrazovce neobstojí, mohu vyvrátit vlastní praxí. Sedm let jsem v devadesátých letech dramaturgoval pořad Zahrada – Folková setkání. V každém dílu vystoupila jedna hvězda, jedna formace středního doletu a jedna kapelka na startovních blocích. Přestože se pořad točil naživo před publikem, nikdo z těch cca 400 kapel a písničkářů.  co za ta léta pořadem prošli, nezklamal. (Kuriózní byl konec pořadu: jistý Josef Tornádo Pecl poslal vedení ČT dehonestující a pomlouvačný dopis a ČT Folková setkání zrušila.)

Tak nevím, Kubo Horáku. Není třeba před útokem na obry nejdřív porazit větrné mlýny ve vlastní zahrádce?

Michal Jupp Konečný

Co vy na to?      
zpět na seznam

HOME

Ligatury Honzy Hučína Lichý pátek  

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.