Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Zápisník

 
HOME  

Otevřený dopis vedení ČT a Radě ČT

Kuba Horák je muzikant. Kroky vedení České televize, kterými postupně zlikvidovala všechny pořady o folkové (a nejen folkové) hudbě z veřejnoprávní obrazovky velké množství lidí pobouřilo. Kuba se rozhodl jednat a posílá otevřený dopis vedení ČT a Radě ČT. Kopii dopisu dostala všechna důležitá media. Naše redakce se s jeho názorem ztotožňuje a zveřejňuje ho v plném znění.

 

Vážený pane řediteli, Vážená Rado České televize,

      Dovolte, abych jako divák ČT a řádný plátce koncesionářských poplatků, vyjádřil svůj postoj k programovým změnám, které v médiu nastaly na počátku roku 2010, konkrétně potom ke zrušení pořadů týkajících se folkové hudby a jí příbuzných žánrů. 

     V čase, kdy Jaromír Nohavica vyprodá jakýkoli sál nebo halu, na kterou si ukáže, kdy se on, Radůza nebo Karel Plíhal v žebříčku prodávanosti hudebních nosičů léta staví mezi nejúspěšnější a kdy se na scéně objevují nové (ale už dnes velmi populární) písničkářské tváře jako Xindl X či Tomáš Klus, nemá NAŠE veřejnoprávní televize, která se za poslední roky co do počtu kanálů výrazně rozrostla, žádný pravidelný pořad věnovaný folkové hudbě. Výše jmenované, ale i další písničkáře a kapely, které většina národa zná nebo o nich při nejmenším slyšela (Vlasta Redl, Robert Křesťan a Druhá Tráva, Pavel Lohonka Žalman, Ag Flek, Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Fleret s Jarmilou Šulákovou, Jiří Schmitzer, Jan Nedvěd, Vladimír Merta, Jan Burian, Jiří Dědeček, Pepa Streichl, Hradišťan, Vlasta Třešňák, Slávek Janoušek, Jaroslav Samson Lenk a další a další), tak budeme paradoxně (tak trochu jako před rokem 89´) vídat už jen na festivalech a koncertech. To se mi nezdá dobré a vlastně ani normální.

     Výčet pořadů, které byly v posledních letech z veřejnoprávního média smazány (Aport, Zahrada - Folková setkání, Sešli se, Country Expres Praha - Nashville, Folkomotivy, Namoll, Blues ze Staré pekárny) a také fakt, že folkové dění není v žádném případě mrtvé a má mladé podhoubí (příklady za mnohé: skupina Žamboši – držitel Anděl Allianz, výše jmenovaní Xindl X, Tomáš Klus, skupina Jananas a další) mě nutí k zamyšlení a k otázce: "Máme jít o prezentaci mladých hudebníků prosit do komerčních televizí?"

     Tyto řádky píšu jednoduše proto, abych vyjádřil, že se mi tento stav nelíbí, že s tímto programovým vyloučením nesouhlasím a že doufám, že se v co nejkratší budoucnosti na obrazovce NAŠÍ a NÁMI PLACENÉ televize objeví pravidelný pořad, který by se folku a jemu příbuzné hudbě věnoval.

     A ještě jednu zdánlivě odbočující poznámku. Za komunismu se o folku hovořilo jako o hudbě odrážející svědomí národa. Málokdy za posledních dvacet let jsem cítil větší potřebu se k otázce svědomí tohoto druhu znovu vrátit. Děkuji za pochopení a reakci.

    S pozdravem Jakub Horák

Váš názor?      
   

HOME

   

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.