Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Juppův zápisník

 
HOME zpět na seznam

24 tisíc vrtulí.

Na ostrově Bali proběhlo ekologické rokování za účasti představitelů desítek vlád z celého světa. Na ničem se nakonec nedohodli. Ono je to složité. Dokonce tak složité, že už na to nestačí projevy, hlasitá ideologie a plamenné oči demostrantů.

Ale dílčí výsledky už tu jsou: Do benzínu se začal přidávat biolíh. Zatím nic moc, jen nějaké dvě procenta, no přiznejme si, kdyby tam bylo lihu procent čtyřicet, tak to Češi začnou pít.

Vloudila se chybička, biolíh nějak není. Zemědělci prodali pšenici, ze které se má tekutina vyrábět, lihovarům do Němec. Tím se stalo, že pšenka podražila a s ní rohlíky a dalamánky. Nu což, uskrovněmež se, po chlebu a knedlíkách se tloustne. Ale co prasíci? Podražila i pšenka krmná a prasíci mají vysoko do žlabu. Jejich páníčkové hrozí, že když nebude žrádlo, budou čuníčky postupně vybíjet.

Naštěstí je tu řešení: Brazílie vyrábí biolíh ve velkém a levněji z cukrové třtiny. Blbý je na tom akorát to, že se na ta pole musí vykácet obrovská plocha amazonských deštných pralesů. Ale co? Jak praví české přísloví: Když lítají třísky, kácí se les.

Pevně věřím, že tanker, co k nám poplave z Brazílie, nespotřebuje cestou víc nafty, než kolik tekutiny  doveze. Ani havárie tankeru nebude tak velkou ekologickou katastrofou. Zatímco po naftě jsou ptáci mazutí, po biolíhu budou akorát ožralí.

*

Ne atom, ne uhlí. Alternativní zdroje energie. Jeden atomový Temelín by nahradilo 24 tisíc (!) větrných elektráren. V ďolících nemají moc smysl, a tak by se musely vykácet Krušné hory, Krkonoše a Jeseníky, aby tam vyrostl les vrtulí. A k tomu by se ještě musel postavit jeden rezervní Temelín, kdyby náhodou zrovna nefoukalo. Sluneční kolektory? Jasně. Ale ten půlhektarový solární areál v jižních Čechách stihne zásobit proudem pět domácností. Tedy když svítí slunce. V noci jim rozmrzají ledničky.

*

Jak v prosinci zjistili ekologičtí aktivisté, trávit noc na komíně elektrárny v mrazu a vichřici není moc zábavné. Tak radši slezli. Snad oběma nohama na zem.

Michal Jupp Konečný

Co vy na to?  *  Máte už na balkoně větrníček?  * Působí vaše plyny na ozónovou díru? * Jaký druh sexu je šetrný k životnímu prostředí?  
zpět na seznam

HOME

Ligatury Honzy Hučína Lichý pátek Ve středu dění

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.