Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Juppův zápisník

 
HOME zpět na seznam

Třikrát dozelena.

Poslední minuta roku 2005 byla o vteřinu delší. Někteří opilci si toho asi v záchvatu konzumace ani nevšimli. O prodloužení bývalého roku o sekundu rozhodla Mezinárodní služba pro zemskou rotaci. Až donedávna jsem o existenci tak důležitého zeměkoulního úřadu neměl ani tušení. Teď už jsem v klidu; jsem rád, že tu je instituce, která dbá na to, aby se Země řádně točila.

Ale ona se, mrcha, řádně netočí. Ona se zpožďuje! Proto ta sekunda navíc, tou jsme to srovnali. Jenže ustupovat se nemá, není to výchovné. Teď jsme Zeměkouli povolili vteřinu, ale co když si za rok dovolí zpoždění půl minuty?

A co když to zpoždění bude eskalovat pořád dál a dál? Když se rotace bude zpomalovat a zpomalovat, až se zemská koule úplně zastaví? Záleží na tom, kde se zastaví. Co když se my Česko zastavíme v oné trvale odvrácené a temné straně, kde bude noc trvat celý dlouhý furt? Jen toho proudu, co prosvítíme! Celou společnost to změní, třeba media. Místo deníků budou vycházet nočníky (u bulváru nepůjde zase o tak velkou změnu), mladé dívky se budou svěřovat svým nočníčkům. A když se to s námi Čechy zastaví na osluněné straně? Jako ve všech českých situacích budeme taky nadávat. To vedro a stínu málo! Pivovary nestačí vyrábět! Jen toho proudu, co proklimatizujeme! Celou ekonomiku to změní. Akcie koupališť vyletí vysoko, noční bary do jednoho zkrachují.

Ekologičtí aktivisté by měli zpozornět. To je enviromentální téma jak prase. Je třeba spustit kampaň, je třeba vést vlády a nadnárodní koncerny za to zpomalování rotace k pořádku.

Přitom vědecké řešení celého problému je prosté. Položíme na zem kdekoliv (ale spíš poblíž rovníku, na pólech by to nefungovalo) stovky raket všechny stejným směrem a najednou je zažehneme. Uvidíte, jak Zeměkoule poskočí a zrychlí na hodnoty, o kterých kdysi rozhodli Mikuláš Koperník a Issac Newton. Jenže to by se o to nejdřív musel někdo vůbec začít zajímat.

Já už se toho asi nedožiju, ale té nejmladší generace je mi líto. Žít na nerotující Zemi, kde nebudou žádné noční podniky? Brr! Ale jsem optimista a věřím, že to ta Mezinárodní služba pro zemskou rotaci nějakou vhodně vydanou vyhláškou včas zachrání.

*

Pamětníci potvrdí, že v osmdesátých letech fungoval festival ekologických písní. V době pozdější se už nekonal a dnes nezaznamenávám žádné písně s tématikou ochrany přírody. To může znamenat jednu ze tří věcí: 1. cesty folkařů a ekologických aktivistů se rozešly, 2. příroda si polepšila, 3. muzikanti zjistili, že po dálnicích se na koncerty přepravují rychleji a pohodlněji.

*

Strana zelených v průzkumech překročila pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Je to naděje nebo hrozba?

Michal Jupp Konečný

Máte zelené sny? Toužíte po zeleném Trabantu? Vyrábíte si podomácku elektřinu z jádra? Jíte dost zeleniny? Nemáte zelený zákal?

zpět na seznam

HOME

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.