Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Juppův zápisník

HOME

zpět na seznam


12. – 18.11.2003
Odjištěný granát v bedně.

Jak už jsme informovali jinde, Česká televize ruší od prvního ledna 2004 celkem 106 pořadů. Abyste nebyli na omylu, nikoliv sto šest kousků, ale sto šest programových cyklů, tedy týdeníků, čtrnáctideníků nebo měsíčníků. Takže si to vynásobte.

Čtenáři tohoto Zápisníku se asi hned od začátku rozdělí na několik táborů. Ti první budou tvrdit, že je jim to celkem fuk, že na bednu stejně nečučí a pořady o folku vysílané po půlnoci si může televize strčit někam. Dalším se právem bude stýskat po aristokratickém moderátorství Marka Ebena, neotřelém hledači Janu Burianovi, či půvabném objevitelství cyklu Šumná města. A konečně zapálení folkoví fanoušci zapínající kysnu jen na Aport nebo Folkomotivy budou smutnit za těmi drobty, které jim Česká televize v hodině duchů dopřávala.

Důvodem, proč vedení televize přikročilo k tak rozsáhlému programovému masakru, jsou úspory. Česká televize je několik let ve ztrátě. Leckdo, kdo se pohyboval v blízkosti Kavčích hor si dokáže představit, že by řada věcí šla dělat úsporněji. Série ředitelů si s reformou televize nevěděla rady. Ten poslední, znalý televize zevnitř zavřel oči, odjistil granát a hodil ho.

Je tu ale jedno ale! Ne za vším musí být nutně jen snaha o racionalizaci. Zrušíme většinu programů a ukážeme poslancům-termitům, jak bude vysílání vypadat, když nebudou podstatně zvýšeny koncesionářské poplatky. Nebo se začal už čistit stůl před tutlanou, ale politiky vytouženou privatizací druhého kanálu? Nechme spekulací a dívejme se dál. To dál tady zatím viditelně chybí. Demolovat starý byt a vyházet nábytek z oken je otázkou chvilky, ale nový projekt a jeho realizace je během na dlouhou trať. Co že se bude vysílat, když se nebude točit? Bude se reprizovat.

Jestliže už teď nabízí televize některé filmy šestkrát za dva roky, co nastane pak? Budeme se dívat na to, jak vytrhnout velrybě stoličku, každých čtrnáct dní? A což teprve hudební programy: v pořadu Zahrada – folková setkání z roku 1995 se dozvíte spoustu žhavých novinek a ještě si můžete zasoutěžit a vyhrát; musíte ovšem stihnout poslat odpověď do 10. prosince roku 95.

Zaručeně bude víc zpravodajství (taky by se dost ušetřilo reprizováním pondělních zpráv od úterka do pátku) a víc uvidíme určitě politiky s jejich plky, mlhami a populismem. Spokojenost poslance Ivana Langera nikdy nevěstí nic dobrého.

A že nám zrušili v televizi folk? Je to jen rychlejší způsob likvidace, než kdybychom ho v novém roce našli v programu v půl třetí ráno. Myšlení v České televizi má kořeny v hluboko v dobách jejího vzniku v padesátých letech. A to byl folk opravdu menšinovým žánrem. Že je na Nově country estráda (opravdu nic moc) druhým nejsledovanějším pořadem hned po Televizních novinách? Koho by to zajímalo…

Jeden čtenář v diskusi navrhuje zajít na poštu a zrušit svou televizní koncesi. Co to vlastně je koncesionářský poplatek? Platíme daň za vlastnictví bedny, nebo přispíváme na televizi, kde pro nás přestávají vysílat? Je to v téhle pomatené a pokrytecké době podobné, jako když pijeme v hospodě dražší pivo, aby hospodský vydělal na poplatky OSA za hudbu, kterou jsme tam nepřišli a nechceme poslouchat. Ale to už jsem odbočil a za nejbližším rohem bych nemusel vybrat zatáčku.

V každé situaci má člověk vždycky najít něco pozitivního. Co třeba takhle: když nebude folk v TV, tak začnou lidi víc chodit na koncerty.

Jupp

Co si o tom myslíte vy?

zpět na seznam

HOME

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.