Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Rozhovor  
HOME Zpět na seznam

Nic, než euforický pocit z potlesku

Rozhovor s Honzou Mirovským o jeho kapelách

Jméno Honzy Mirovského rozhodně není v severočeském regionu neznámým pojmem. Má za sebou bohatou hudební minulost, o které jsme si spolu povídali. Kromě jiných aktivit je kapelníkem folkrockové formace Vomiště, která letos slaví 10 let své existence.

Honzo, jaké byly tvoje hudební aktivity před Vomištěm?

Těch opravdu nebylo málo. V pubertě thrash-metal, na vejšce metal, na vojně metal, podotýkám že na sólovou kytaru. Po vojně zase metal, tentokrát už na baskytaru a po sametové revoluci i u mě došlo k revoluci a přijal jsem nabídku do klasické folkové kapely Lipo. To byla docela slavná éra.

To musela být hodně velká změna. Jak se stane, že metalistu osloví folková kapela?

To tak v životě chodí. Všimli si mě, oslovili, a bylo to. Nebo že by nikoho jiného nenašli? (smích). Pro mě to bylo také pozoruhodné v tom, že jsem do té doby znal z tohoto stylu akorát Jarka Nohavicu.

K tomu přerodu došlo tak nějak přes noc nebo to byl delší proces?

Já ani nevím, jestli k nějakému přerodu došlo. Prostě jsem začal hrát jen jiný druh muziky, ale stále po svém, jako vždycky. Oběma stranám připadalo zajímavé spojení mého pojetí hry na basu a lyrického folku Lipa.

Tam jsi hrál taky na baskytaru? Jak skončilo Lipo?

Ano, na baskytaru a zpíval jsem vokály. Lipo vlastně doposud neskončilo. Po mém odchodu zůstali v kapele dva členové a ti, i když sporadicky, ale stále občas se někde objeví. Dokonce si s nimi někdy, jako vzpomínku na staré časy, zahraju i já.

Jakou posloucháš muziku když jsi sám? Vracíš se někdy k metalu?

Samozřejmě. Kdo tuhle muziku jednou “ochutnal”, tak se mu natrvalo dostane pod kůži. Ale zůstal jsem u kapel, které jsem poslouchal a obdivoval už tehdy – Iron Maiden, Metallica, Judas Priest, dnes třeba jsou to i finští Stratovarius. Jen se postupem doby do mé fonotéky dostaly také všechny nosiče Druhé trávy, Copu, Modrotisku, Flecktones, New Grass Revivalu, ale i Dana Bárty. Spíš bych řekl, že dneska poslouchám cokoliv dobrého, pokud už něco poslouchám.

Dostáváme se ke skupině Vomište, jejímž jsi kapelníkem. Co tě vůbec vedlo k jejímu založení ?

Když si uvědomíš, co jsem hrál před Lipem, nemohlo trvat dlouho, aby mě nezačala táhnout trošku odlišná muzika. Prostě jsem to cítil jinak, a tak jsem našel lidi, kteří šli do toho se mnou. Od samého začátku hrajeme pouze původní tvorbu a myslím si, že jdeme svojí danou cestou.

Lišíte se nějak od jiných folkrockových kapel?

Tak to mě trochu zaskočilo. Asi jako každý muzikant si myslím, že tahle kapela je jedinečná. Na druhou stranu, pokud jsme zařazeni do takzvané škatulky folkrock, pak tedy musíme mít něco společného s ostatními kapelami, které tento styl hrají. Asi na každé jednotlivé písničce je znát vliv něčeho jiného - směr, čas, nálada, momentální oblíbený interpret, je to celkem složité na vyjádření. Kdybych to měl shrnout, tak by to bylo asi tak: vším a ničím.

Od loňského roku máte novou sestavu.

Téměř každý rok se opakující změny v sestavě, trochu nás to brzdí, ale ještě pořád mě to neodradilo. Takže od loňského podzimu máme sestavu dá se říct z gruntu novou, a to jak co do nástrojů, tak i do lidí. Nějak tu muziku po těch deseti letech hledání cítím jasněji a jinak a jsem moc rád, že jsem teď k sobě našel lidi, kteří to cítí stejně. Současná sestava tedy je: Jitka Mirovská – zpěv, rytmika; Gábina Musilová – zpěv, rytmika; Ivan Staněk – perkuse; Tomáš Plaček – elektrická kytara; Tomáš Hájek – akustická kytara; a já hraju na baskytaru a zpívám, to se nezměnilo. Nicméně pořád to jsou naše písničky o něčem a doufám i pro někoho.

Jaké jsou z tvého pohledu důvody častých personálních změn?

Na toto bych si měl odpovědět už i sám kvůli sobě. Z mého pohledu je to tak, že počáteční změny jsou jakousi krystalizací, nicméně naše pozdější, dá se říci každoroční, střídání hráčů na kytaru pramenilo z celkového názorového nesouladu, a to, co se týče hry na kytaru, i “necítění” naší muziky. Po tolika změnách jsem to teď prostě vzal za jiný konec a najednou to tam je.

Hrajete výhradně vlastní písničky. Kdo skládá?

Muziku ve všech případech skládám já. A teď konečně se povedlo s novou sestavou, že se do tvorby zapojili i ostatní členové. Texty byly donedávna výhradně z pera naší kamarádky Hanky Roháčové

Jaká témata řešíte v textech?

Není to nic jednoduchého na první poslech. Historie, osobnosti, a z toho všeho plynoucí oslovení v současnosti. V poslední době jsem donutil svojí ženu Jitku, aby také dala svojí kůži na trh, a tak písně s jejími texty jsme také zařadili do repertoáru. Moc se jí sice do toho nechtělo, ale z pozice hlavy rodiny jsem si to prosadil. Její texty jsou o životě, o pocitech a o náladách. Takže se nám to teď pěkně prostřídalo v tématech a nám se to tak hodně líbí.

Pevný základ kapely tvoříš ty se svojí manželkou Jitkou. Uplatňuješ pozici hlavy rodiny i na podiu? Jaké to je mít manželku po boku, jak přenášíte muziku domů?

Tady by možná bylo na místě chlapsky zahromovat nad ženskýma v kapele, ale pokud mám být upřímný, tak s Jitkou jsem dal ku své spokojenosti dohromady dvě fungující kapely. A poslední slovo jako kapelník mám stejně vždycky já, ale ona je určitě můj největší a nejupřímnější oponent. Mimo to, s léty se naše spolupráce vykrystalizovala na společné tvoření písniček. Hlavně kapela je kapela a doma je doma – naprosto dvě rozdílné věci. A ještě k tomu nošení muziky domů – už jsi viděla dva muzikanty, kteří by se nebavili o muzice kdykoliv a kdekoliv? A tak je to i u nás.

Současná formace se svého času jmenovala Doktor Rudolf Vomiště. Co tento název znamenal?

Každá kapela se musí nějak jmenovat, což vede muzikanty většinou k vymýšlení těch největších pitomin, co znají. U nás to nebyla taková záhada, prostě mě jednou napadlo spojit počáteční slabiky příjmení zakládajících členů a už byl název na světě.

S kým jsi kapelu zakládal? A co vedlo ke zkrácení poměrně dlouhého názvu?

Zakládal jsem s Milanem Volfem, Míšou Štěpánkem, s Honzou Rudolfem. Původní název vydržel poměrně dlouho, ale pak to začalo. Když přijedeš na koncert, kde na jevišti je jedna židlička a mikrofon, nebo pořadatel očekával pod tímto názvem písničkáře, když ti čtyřikrát zkomolí jméno kapely, než to popáté přečtou dobře, tak co uděláš? Minimalizuješ.

Deset let v životě kapely stojí za jisté ohlédnutí? Budete slavit?

Abych řekl pravdu, my slavíme pořád. Už od té doby, co hrajem. Takže možná na oslavu těch deseti let bychom neměli slavit nic, ne?

Kde nejčastěji vystupujete? Máte nějakou stálou scénu?

Začnu u stálé scény. Máme to štěstí, že jsme v Děčíně našli klub Palermo, kde můžeme díky nezištnosti majitele a za podpory hodných sponzorů celkem pravidelně jednou měsíčně pořádat svoje klubové večery, kam si zveme hosty nám milé, třeba Míšu Leichta, Jarret, Blue Gate, Strašlivou podívanou, P.O.L., a mnoho dalších. Anebo také hrajeme na pozvání jiných kapel zase na jejich klubových večerech. Dále pak vystupujeme na letních festivalech, kam se nám podaří propracovat, jako například námi velmi ceněná Zahrada, Porta, Bezmezná Mezná, Chlumecký guláš, Muzika, Toulavá písnička, a další.

Co plány do budoucna? Rozhodně nepatříte mezi kapely, které smysl své činnosti vidí v natáčení cédéček. Máte vůbec nějaké?

To máš pravdu, nemáme žádné. Možná, že to v budoucnu napravíme a uspokojíme tak dychtivý dav (smích). Naše plány do budoucna jsou jasné a průzračné jako voda. Aby nám naše muzika pořád dělala radost a oslovovala i co možná více posluchačů. Pro někoho možná cíl malý, ale když hraješ tolik let co já, tak pochopíš, že není nic lepšího, než euforický pocit z právě dobře odehrané písničky a následného potlesku.

Hrajete především pro radost, ale dosáhli jste i nějakých úspěchů. Kterých si ceníte nejvíc?

Tak to by měl především být úspěch na Portě v roce 1999, kde jsme získali Interpretační Portu. Dále pak účast na festivalech pořádaných časopisem F& C, kam se dostáváme po zvládnutí konkurzů, což si myslím, že úspěchem je, když si vezmeš kolik kapel se těch konkurzů účastní. Úspěchem je i to, že nás ještě stále po těch deseti letech baví hledat svojí vlastní cestu v muzice.

V roce 1997 vznikla z tvojí iniciativy další kapela Wydle, která je tak trochu víc ve stylu country.

Jojo, copak Wydle. To je pro mě takové potěšující odreagování. Nic neřešit, jen si prostě zahrát pro radost písničky jiných, které se nám líbí, a vlastně je to také dobré několikahodinové pocvičeníčko na nástroj i hlas. Dá se říci, že máme s Wydlema docela úspěchy. Lidem se to naše snažení líbí, takže naše zábavy jsou celkem dost žádané kolikrát uplatníme i naše herecko-komediantské umění při sehrávání scének a gagů.

V kapele hraješ opět po boku své ženy Jitky, kdo další tvoří sestavu Wydlí?

Dalšími členy jsou banjista Míša Štěpánek a kytaristé Jeník Rudolf a Pepíno Krulich.

Znamená to, že Wydle jsou něco jako countrybálová kapela, která hraje převzaté písničky?

Zcela správně. Kromě toho, pokud se nám líbí nějaká cizí, anglicky zpívaná písnička, Jíťa promptně sedne a napíše text a už to můžem třeba na příštím hraní dát.

Vaše vystoupení jsou jakousi komponovanou show. Kdo vymýšlí scénky?

K tomu musím říct, že k všeobecnému překvapení jsme v nás objevili “herecké” talenty. Ale abych to uvedl na pravou míru, takovou show neděláme pokaždé, ale většinou jen při nějakých zvláštních příležitostech – Silvestr, svatby, podnikové večírky a podobně. Na scénkách se většinou podílí celá kapela, ale asi největší šprýmař je Pepíno.

Poděkovala jsem za rozhovor a popřála Honzovi i oběma jeho kapelám hodně radosti na podiu.

Vlaďka Provazníková

F&C 7-8/05

zpět na seznam rozhovorů

HOME

 
 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.