Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

HOME zpět na seznam

Rozhovor


Šantré se sžilo

Jsou tři a stejný počet roků spolu hrají. I do Balbínovy poetické hospůdky přišli všichni a od začátku mě nenechali na pochybách, že jsou jak muzikanti, tak velcí kamarádi: Dušan Vainer, Inka Tognerová a Pavel Hloušek.

U kapely, kde jsou dva chlapci a jedna dívka, se člověk vždycky ptá, jestli vznikla kvůli tomu, že si zamilovaná dvojice přibrala křena. Jak je to u vás?
Dušan: My už to máme vyřešené, chodíme spolu všichni tři.
Pavel: Počkej, to není úplně pravda. Ve skutečnosti je to tak, že chodím já s Dušanem (smích).
Dušan: Ne, teď vážně. V Šantré nikdo s nikým nechodí.

Řada skupin, dokonce velmi slavných, v minulosti model “2+1” s úspěchem uplatnila, vzpomeňme třeba Peter, Paul & Mary: dvě kytary, dva muži, jedna žena. U vás je ovšem něco jinak, vy nemáte dvě obyčejné kytary…
Pavel: Máme jednu neobyčejnou baskytaru.

Není to příliš omezující? Dá se i v tomhle složení udělat pořádná muzika?
Dušan: Mě to neomezuje. Naopak mě to naučilo hrát trochu jinak.
Inka: Musíme víc přemýšlet o aranžích, je to rozhodně inspirující.
Pavel: Trochu to vadí v tom, že Dušan, který na kytaru opravdu umí, musí často hrát beglajt, protože veškerá sóla zůstala na mně.

V čem je výhoda baskytary proti normální šestistrunné kytaře?
Dušan: Přinejmenším v tom, že si toho každý všimne a zaujme ho to: hele, oni nemají dvě kytary.
Pavel: Musíme ale podotknout, že naše nástrojová sestava nevznikla cíleně. Nikdo neplánoval předem, že budeme ve složení kytara, bezpražcová baskytara a hlas.
Dušan: Původně jsme měli dvě kytary a k tomu flétnu, ale kytarista s flétnistkou odešli. Já jsem nechtěl pokračovat ve třech, připadalo mi, že se nedá nic zahrát, ale Pavel tehdy řekl, že příští středu je zkouška – a nakonec se ukázalo, že to i takhle funguje.
Inka: A každou středu je zkouška už tři roky.

Tři roky, to je dlouhá doba. To se vám už asi nechce nikoho přibírat.
Dušan: Tak to já jsem myšlenku na rozšíření ještě neopustil, ale je pravda, že čím déle jsme ve třech, tím míň si dokážu představit, že s námi v autě jezdí někdo další a snáší naše řeči a nálady. Zveme si hosty, to ano, ale vždycky chceme mít jistotu, že všechno uhrajeme i sami.

Stabilita vaší sestavy je dost v rozporu se zvyklostmi pražské druholigové folkové scény. Tam se minimálně jednou za půl roku nějaká kapela rozpadne nebo dramaticky změní sestavu. Vlastně i ve vaší prehistorii, pokud za předka Šantré počítám ZLOM, byly takové otřesy časté. Jak je možné, že jste najednou tak stálí?
Dušan: Asi jsme si navzájem sedli. My se sice s Inkou občas pohádáme, ale Pavel nás vždycky uklidní.
Inka: A pak si navzájem lížeme rány.

Jakými kapelami kdo z vás prošel?
Dušan: Začínal jsem s Načasem a potom byly ty všelijaké ZLOMy a Zlomvazy, no a pak už Šantré, jehož první sestava skončila před třemi roky vlastně totálním rozpadem. Velice důležité byly pro mě dva roky u Jarabáků, tam jsem se naučil spoustu věcí..
Inka: Pro mě bylo Šantré první skupinou. Přišla jsem do něho v polovině činnosti první sestavy, zasloužila jsem se o rozpad a o znovuzrození (smích). Ale současnou sestavu vnímám už jako jinou kapelu, i když se jmenuje stejně jako minulá.
Pavel: Moje historie je hodně pestrá. Se spolužáky na gymplu jsem hrál na normální kytaru písničky Beatles, a pak kamarád sehnal baskytaru, která připadla na mě. Tak jsem se dostal k base. Na tu mě pak Petr Veselý učil hrát v Echolamě. Z úplně jiného sudu pak bylo moje působení v kapelách Miro Žbirka revival band a Hanička písnička.

Loni jste soutěžili na Zahradě o Krtečka a umístili jste se hodně pěkně. Pocítili jste dotek Štěstěny, slávy? Říkáte si, že letos přijedete a vyhrajete?
Inka: Určitě se nás to nedotklo tak, abychom si plánovali vítězství na další léta. Pro nás Zahrada byla první účast na velkém festivalu, nikdo nás neznal, takže když nás tři stovky posluchačů vybraly mezi třiceti soutěžícími kapelami a daly nám své hlasy, moc nás to potěšilo.

Co lidi donutilo se zvednout a hodit hlas nějakému Šantré, které nikdy předtím neslyšeli?
Pavel: To je jednoduché. Jsme dobrý (smích).
Inka: Asi jsme jiní.
Dušan: Možná jsme nebyli až zas tak dobří, ale nebylo právě moc lepších (smích).

Čím jste jiní, kromě nástrojového složení?
Dušan: Já bych řekl, že posluchač umí vycítit, když mu hraje kapela, ve které jsou všichni podobně naladění a ve které je pohoda. Není to otázka, jestli zahraju ve správnou chvíli správný tón.

Když se na to podíváme z druhé strany, jak byste chtěli působit na diváky? Jaký pocit by z vás měli mít?
Inka: Chci, aby hlavně vnímali, aby byli pozorní. Je mi jedno, jak si to zpracují, důležité je, aby zareagovali. Jakkoliv.

Zaujal vás někdo z dalších soutěžících kapel?
Dušan: Voxtet byl úplně k sežrání.
Inka: Mně se líbil Zdarr.
Dušan: My jsme pak seděli víc na písničkářské scéně, takže si moc dalších skupin nevybavuju.

Hrajete převážně svou tvorbu. Myslíte si, že v dnešní době má smysl skládat vlastní písničky?
Dušan: Já nevím, moc o tom neuvažuju. Mě to baví a pořád se dá nacházet něco nového.

Neumíš si tedy představit, že byste hráli jenom převzaté písně.
Dušan: To bych asi nedovedl. Od doby, kdy se rozpadla první sestava Šantré, jsem začal mnohem intenzivněji psát písničky a je pro mě moc důležitý ten osobní vklad. Musím zpěvákovi věřit, že si stojí za tím, co zpívá, že to nejsou jenom nějaká slova, která kdysi, za jiné situace a s jiným prožitkem napsal někdo úplně jiný.

Co posloucháte? Co byste si vzali na pustý ostrov s sebou?
Dušan: Beatles. A taky bych si vzal Jarret a od Redla desku Na výletě.
Inka: To je těžké se rozhodnout, líbí se mi toho hodně. Beatles zatím neposlouchám, protože mi je kluci ještě nepůjčili (smích).
Pavel: Jarret bych chtěl taky, to se líbí nám všem. Se mnou je to těžké, já se vždycky nadchnu pro jednu věc a tu sjíždím dlouho, pak se přesunu jinam. Třeba teď jsem nadšen z Pavly Milcové a Jablkoně.
Inka: Skvostné jsou Tara Fuki…

Přečetl jsem si na vašich internetových stránkách, že se chystáte něco nahrávat.
Dušan: To už se stalo. V Klubu Prosek jsme s Kubou Lisem nahráli pět písniček, chystáme s
e to v únoru míchat.
Pavel: Je to demáč, rozhodně tomu neříkáme cédéčko.

Do letní sezóny vstoupíte nejen s demáčem, ale určitě i s nějakým očekáváním, když jste loni na Zahradě tak zabodovali. Myslíte, že když pojedete znovu na Zahradu, už nebudete pro publikum tak neznámí?
Pavel: Je to asi divné, ale vůbec na to nemyslím.
Dušan: Možná budeme uvolněnější a sehranější, takže třeba předvedeme přesvědčivější výkon než loni. Ovšem kolik dostaneme hlasů, to záleží na spoustě jiných věcí, v jaké budeme pohodě…
Pavel: … a v jaké pohodě budou ti, co tam sedí nebo leží a poslouchají.

Kde byste si chtěli někdy zahrát?
všichni: (překvapeně) Tak o tom jsme nikdy nepřemýšleli.
Pavel: Pro mě je hlavní, jestli je tam dost lidí, kteří poslouchají a dají nám to najevo. Já dělám muziku z velké části pro pocit, který jde z lidí.
Dušan: Narvaná Malostranská beseda, to by se mi líbilo.
Inka: Já nemám vůbec představu o konkrétním místě, cítím to spíš jako Pavel.

Čeká vás na jaře nějaké zvlášť důležité vystoupení?
Pavel: Každý koncert je důležitý.
Inka: A na každý koncert se těšíme, hlavně na hosty.
Dušan: Mám rád hlavně cesty. Zjistil jsem, že když nejsme před koncertem nějakou dobu spolu, většinou to pak za moc nestojí. Zatímco když spolu někam jedeme, sžijeme se a je to pak o hodně lepší. Proto se těším na každé hraní mimo Prahu.

santre.internetfolk.cz

Honza Hučín

F&C 04/04

zpět na seznam rozhovorů

HOME

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.