Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Rozhovor  
HOME Zpět na seznam

Oni jsou krásní, já skládám písně

S farářem Ondřejem Halamou o skupině Pranic

Před necelými dvěma roky mě Václav Feštr z Kulturního centra Turnov upozornil na kapelu soustředěnou kolem evangelického faráře Ondřeje Halamy. Netrvalo dlouho a Pranic se začal objevovat na malých i velkých festivalech včetně Zahrady nebo Mohelnického dostavníku. O skupině, jejích členech, inspiracích i nahrávkách jsem si povídal samozřejmě s Ondřejem, který je autorem téměř všech písní skupiny.

Než si začneme povídat o celé kapele, pojďme si představit jednotlivé její členy. Ondřeji, ty sám jsi začal psát písně už v 80. letech. Vzpomeneš si na své první skladby? O čem byly? A jak se lišily od současného repertoáru kapely?

Pravda je skutečně taková, že první písničky jsem začal psát už dříve. A snad si částečně pamatuji i jednu z těch prvních. Kdysi jsme si my v Pranic vládnoucí kytarami své první písničky hráli navzájem. Jak jinak, byly o našich prvních láskách. Ale z let osmdesátých jsou i písničky, ke kterým se už hlásím. Nakonec z více než tří desítek písní, které má dnes Pranic ve svém repertoáru, pocházejí asi tři právě z let osmdesátých.

Jak a kdy ses seznámil s manželi Tomášovými? Jak začala vaše hudební spolupráce?

Já jsem se s nimi seznámil ještě dříve, než byli manželi, v 90. letech na Rychnovsku. A pak jsem je oddával. To bylo nádherné, unikátní – společná svatba dvou bratrů a dvou sester. A také jsme si v kostele hráli: kytara, flétna, housle. Ale už předtím, právě v kostelích, začalo naše společné hraní a zpívání.

Baskytarista Jan Dékany hrál mimo jiné hardrock. Jak se jej podařilo nalákat na folk?

My spolu s Dekym sportujeme v partě bývalých i současných basketbalistů (já jsem bývalý, on současný). A vím, že hrál na basu v takové divoké, ale příjemné kapele. Když jsme se na jaře 2005 hlásili na Konkurs Zahrady, hledali jsme basistu a on se přidal. To byla naše šťastná chvíle, ne?

Služebně nejmladším členem je tvůj vrstevník Míťa Meier, někdejší spoluhráč Bohdana Mikoláška. Jak se ti jej podařilo angažovat?

To byla další šťastná chvíle. My se s Míťou známe už ze 70. let, právě z doby, kdy hrával s Bohdanem. On později emigroval. A na začátku letošního roku se objevil v Turnově a nyní zde žije. Po mnoha letech oprášil flétnu a je s námi.

Ty jsi, Ondřeji, autorem většiny repertoáru kapely. Angažují se autorsky i ostatní členové? A jak vznikají aranže písní?

František zhudebnil některé texty, Alena má také svoji písničku. Uvidíme do budoucnosti. Jinak aranže jsou povýtce kolektivním dílem. Abychom to trochu odlehčili, máme to rozdělené asi takto: Oni jsou mladí a krásní a já skládám písničky.

Jaké jsou tvé hudební vzory? Zajímají mě i případné inspirace mimo folk.

Nemluvil bych o vzoru, ale právě o inspiracích. Jako kapela nemáme žádnou představu, jak bychom měli vypadat a znít – kromě jediného, že bychom měli být lepší, vyhranější atd. jsem vyrostl na písničkářích, které jsem poslouchal už před těmi lety. U nás Kryl, Merta, na západ Simon, Dylan nebo také Cat Stevens a na východě byl pro nás objevem Bulat Okudžava. A dnes? Každá dobrá písnička, která o něčem vypráví.

Jsi evangelickým farářem. Nakolik to ovlivňuje tvé texty? A je víra důležitá i pro ostatní v kapele?

Já bych to trochu obrátil. Smím? Já jsem farářem proto, že mám určité porozumění světu a životu. A tento můj přístup je patrný i v písničkách. V některých se objevují biblická témata. Ale u kterých písničkářů tomu tak není? Ne všichni v kapele sdílíme stejnou míru víry. To je tak asi nejvíc, co mohu říci. Protože kdo může “měřit” víru druhého? To už vstupujeme do prostoru tajemství. A tam taky mířím někdy ve svých písničkách.

Na svém kontě máte zatím jedno demo plus živou nahrávku z Proglasu. V současné době však pracujete na svém prvním oficiálním CD. Jak jste s nahráváním daleko?

Jde to zatím pomalu. Ke zvukové režii jsme přizvali Mirka Ošance a v říjnu a listopadu bychom měli pokračovat ve studiu Českého rozhlasu v Ústí nad Labem Do Vánoc to hotové nebude. Naším problémem je, že jsme všichni dost vytíženi i jinak. Abychom se na týden zavřeli do studia, to prostě nejde.

Jak často se vám daří vystupovat živě? A jak často koncertuje kompletní (např. recitál na Mohelnickém dostavníku jste odehráli bez Alenky Tomášové)?

Myslím, že živých vystoupení máme přiměřeně. Loni jich bylo za celý rok 26 a letos to bude podobné. To je průměrně dvakrát do měsíce a to jde. Ne všechny nabídky přijmeme. Pokud jde o sestavu, máme v zásadě dvě možnosti: bez Míti jako dříve, nebo bez Alenky, když to nejde z rodinných důvodů. Nejraději ale hrajeme všichni a to je ve většině případů. No a vedle toho si já občas zahraji i sám.

Ještě se vrátím k živé nahrávce z Radia Proglas, kterou nabízíte na svých stránkách ke stažení. Bylo pro vás živé vystoupení v rádiu užitečné?

Každopádně bylo. Navzdory první takové zkušenosti a přiměřené “trémě” jsme si dobře zahráli a nahrávka je lepší, než jsme si mysleli.A pak naše písničky slyšeli jistě i ti, kteří nás dosud neslyšeli.

Co vám přinesla úspěšná účast v soutěži Nová tvář Voxu?

Krásně jsi to nazval: úspěšná účast. Někdo by řekl vítězství, ale v písničkaření není vítězů a poražených. Toho ocenění si vážíme a nadto jsme dostali odměnou jeden natáčecí den ve studiu AWR v Praze zdarma a udělali materiál na dvě písničky.

Jaké jsou v Turnově, kde žijete, podmínky pro folkové kapely? Máte si kde zahrát?

V Turnově, patnáctitisícovém městě, je neuvěřitelně pestrá hudební scéna. Několik jazzových kapel, několik rockových, několik country kapel, popové, funkové a já nevím co ještě, ale vlastně jedna jediná našeho typu. A proto bychom hráli a hráli. V Turnově a okolí musíme odmítat – slušně, ale přece. Hlídáme si, abychom v Turnově hráli maximálně tak čtyřikrát do roka. Pak se na nás mohou příznivci těšit a přicházejí v hojném počtu. Pořádáme také svůj program Slyšeti Pranic a hosta.

složení kapely:
František Tomáš – kytara
Alena Tomášková – akordeon
Ondřej Halama – kytara
Jan Dékány – baskytara
Míťa Meier – flétna

Internetové stránky: www.pranic.cz

Milan Tesař
Folk & Country 1/2008

zpět na seznam rozhovorů

HOME

 
 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.