Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Rozhovor  
HOME Zpět na seznam

Dobrá Poloha: Inspirace je všude kolem

Devět let stál kytarista, zpěvák a skladatel Petr Sasín v čele ostravské tramp-folkové skupiny Morgána. Zvítězil s ní v oblastním kole Trampské Porty, účinkoval na Mohelnickém dostavníku a řadě jiných festivalů a především v Moravskoslezském kraji si kapela vybudovala relativně silnou pozici. Petrova nová kapela Dobrá Poloha, která na Morgánu částečně navazuje, na sebe krátce po svém vzniku upozornila s ještě větším halasem: V prvním roce existence zvítězila ve finále Moravského vrabce, a tak si vybojovala mimo jiné postup na Zahradu. Je vidět, že Petr Sasín svou novou sestavu vypolohoval skutečně dobře. Více už prozradí on sám.

Petře, devět let jsi stál v čele kapely Morgána. Kdy Morgána zanikla a jak se zrodila Dobrá Poloha?

Kapela Morgána se už od roku 2004, kdy se odstěhoval do Brna její spoluzakladatel Jakub Kubass Kusák, potýkala s personálními problémy. Když jsem pak v roce 2006 odcházel pracovně do Prahy , bylo jasné, že nejlepším řešením bude činnost kapely ukončit. Už tehdy jsem s určitostí věděl, že je to jen otázka času. Po mém návratu z Prahy v roce 2007 jsme se dali zase dohromady s perkusistou Morgány Tomášem Šindlářem a velké štěstí pro nás bylo, že jsme se na spolupráci domluvili s Alenou Gaálovou a Michalem Klimešem, dvěma výbornými muzikanty, bývalými členy kapely Celtic Cross

Navázala Dobrá Poloha na Morgánu svým repertoárem? Jak se vlastně ty dvě kapely liší?

Pokud jde o repertoár, Morgána a Dobrá Poloha ničím neliší. Jiná je interpretace a celkový zvuk. A nové je také to, že se každý v kapele aktivněji zapojuje do tvorby aranží, a tím pádem je výsledný zvuk bohatší.

Na aranžích tedy pracujete všichni, nicméně autorem písní jsi ty. Kde hledáš inspiraci?

Inspirace je všude kolem. Stačí se jen dívat a hlavně vnímat. V dnešní rychlé době mám sice na to vnímání stále méně času, ale i tak se najdou chvíle, kdy jsem na nějakém zajímavém místě nebo vidím věc, která se stane impulsem k napsání písničky.

Píšeš rovnou s ohledem na jednotlivé nástroje, které v kapele máte, tedy například na Aleniny irské flétny nebo bodhrán?

Písničky píšu sám s kytarou, nejčastěji doma. A stačí k tomu pouze ten impuls, o kterém jsem už mluvil. V tu chvíli vůbec nepřemýšlím o tom, kde bude hrát jaký nástroj nebo kde bude jaký hlas.

Jak tedy v kapele pracujete na výsledné podobě písní?

Na zkoušce nejdříve písničku zazpívám s kytarou. Pak řeknu ostatním svou představu o tom, jaké by měly být zhruba aranže. V lepším případě rozdám ostatním i texty s akordy, ale to jen za odměnu (smích). Potom písničku hrajeme společně a každý si většinou zcela sám vytvoří svůj part. Mám sice jako autor právo veta, ale nechci, aby byly písničky jen v mé režii. Jsem rád, že je to společná práce. Hudba je tak určitě rozmanitější.

Vzpomeneš si, kde se konal první koncert Dobré Polohy a jaký jste z něj měli pocit?

Naše první hraní před publikem bylo 29. března 2008 v Country Clubu Těrlicko na přehlídce Folkový přístav. Naše pocity byly tehdy myslím hodně smíšené. Svou roli hrála tréma a navíc obavy, jestli ta naše poloha bude opravdu dobrá.

Vaším zatím největším úspěchem je vítězství ve finále Moravského vrabce 2008. Jak jste je oslavili?

Musím říct, že jsme vítězství tenkrát nijak neoslavili. Ten finálový den byl pro mne a určitě i pro ostatní v kapele docela vyčerpávající. A tak jsme se po tom velkém překvapení opilí báječným pocitem rozjeli k domovům.

A pomohla vám tato výhra k účasti na dalších festivalech nebo akcích?

Vítězství na Moravském vrabci nám určitě pomohlo. Protože je tato soutěž součástí Konkursu Zahrady, mohli jsme si zahrát i na této prestižní akci. Dále jsme dostali pozvání na mnoho krásných festivalů, jako je například Mohelnický dostavník (který pro mě asi navždy zůstane číslem jedna mezi festivaly) nebo přehlídka Na pomezí v úžasném prostředí skanzenu v Dolní Lomné. Dále můžu zmínit Za vodou, Drotária, Amfolkfest a jiné festiválky, menší co do rozlohy, ale zajímavé, pokud jde o program.

Jak vypadá “běžný koncertní život” Dobré Polohy? Jak často vystupujete? A máte nějakou stálou scénu?

Máme za sebou rok společného hraní. Co se týká množství hraní v roce 2008, opravdu si nemůžeme stěžovat. Na vlastní koncerty v Ostravě zatím nebyl čas a domovskou scénu si také zatím hledáme.

Co pro tebe znamená hudba obecně?

Je to něco, co neodmyslitelně patří k mému životu. Ať už je to příjemná relaxace a uvolnění při poslechu, nebo to neustálé nutkání pokoušet se lidem muzikou sdělit své pocity a myšlenky.

Které jsou tvé nejoblíbenější kapely? A je někdo, na kom se shodnete všichni v Dobré Poloze?

Nejsem vyhraněný posluchač jednoho žánru, nebo kapely. Vždy jde o momentální náladu. Když se chci příjemně odreagovat a moc nepřemýšlet, pustím si Mika Oldfielda, The Corrs, Suzanne Vega nebo Marii Rottrovou. Když si chci zazpívat, pouštím si Hop trop, Kamelot, Druhou trávu nebo Žalmana. A když chci žasnout nad opravdovým muzikantským uměním, poslouchám Bélu Flecka & Flecktones, Rush, Dire Straits nebo Queen. V tomto příliš nevyhraněném poslouchání se myslím shodneme všichni v kapele. Jen Alena a Michal mají srdíčka trochu více irská a Tomášovi zase tluče více v rytmu samby.

Jaké jsou plány Dobré Polohy do roku 2009?

Určitě je to zase hraní na festivalech, bez kterého si léto ani neumím představit. Už teď pracujeme na obohacení zvuku kapely a dáváme dohromady repertoár s naší novou akordeonistkou Barborou Turečkovou. Dále plánujeme postupně zapojovat do písní i klasickou bicí soupravu.

Na podzim jste hráli živě u nás v Radiu Proglas, ale to jste byli ještě čtyři. Můžeš tedy novou členku Barboru blíže představit?

Barča vystudovala hru na akordeon na konzervatoři a učí na ZUŠ. První společné vystoupení jsme měli na předvánočním Čajfolku ve Frýdku-Místku.

Plánujete natočit nějaké CD?

CD bychom určitě natočit chtěli. Písniček na něj máme dostatek a doufám, že bude i dostatek času.

Milan Tesař (Radio Proglas)
Folk & Country 5/2009

Dobrá Poloha:
Petr Sasín (kytara, zpěv)
Alena Gaálová (whistle, zpěv)
Michal Klimeš (baskytara, zpěv)
Tomáš Šindlář (cajón, perkuse, zpěv)
Barbora Turečková
(akordeon)

Mp3:
Na internetové stránce www.dobrapoloha.cz vedle informací o kapele a spousty fotografií najdete také sedm písní ve formátu mp3 z živého vystoupení na Proglasu.

zpět na seznam rozhovorů

HOME

 
 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.