Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Rozhovor  
HOME Zpět na seznam

Benedikta: Nová deska bude trochu “punky”.

Benedikta se poslední dobou v časopise Folk & Country příliš neobjevovala. Poslední rozhovor se členy držitele Krtečka z roku 2000 vyšel již před několika lety a za skupinu v něm odpovídala převážně kapelnice Michaela Váňová. Současnost této zajímavé skupiny vám přiblíží další kapelní osobnost: baskytarista Jaryn Janek.

Internetové stránky Benedikty jsou zrovna "ve výstavbě" a třeba současnou sestavu kapely se z nich nedozvíme, jaká tedy je?

Stránky jsou ve výstavbě už hodně dlouho, tak dlouho, že je to téměř zločin. Sestava se po dobu "výstavby" trochu proměnila, takže je následující - Petra Váňová (zpěv), Míša Váňová (housle, zpěv), Jaryn Janek (basa), Vojta Douda, (bicí) , Víťa Halška (perkuse), Mara Tran (kytara) a Mara Prokop (saxofon).

Poslední rozhovor s Benediktou vyšel v F&C před více než třemi lety. Jak říkáš, sestava se od té doby dost proměnila, ale nejen to, kapela se hlavně početně rozšířila. Co vás k této změně vedlo?

Těmi hlavními důvody personální expanze byla snaha o co nejširší paletu barev zvuku současně s postupným hledáním vlastního - nezaměnitelného "ksichtu". Ale jestli se to daří je otázkou.

Představ čtenářům, alespoň  krátce, nové členy skupiny.

Míšu s Petrou asi netřeba představovat a má maličkost, jelikož je v kapele pátým rokem, se už taky trochu počítá mezi staré mazáky. Důvodem častých personálních změn byly jak stylová nevyhraněnost, kdy kapela v určitých obdobích lítala takříkajíc “ode zdi ke zdi”, tak nároky na instrumentální vybavenost svých členů. Faktem je, že přiblížila-li se kdy kapela svým ideálům, dobrá věc ztroskotala už z důvodu, že jinak profesionálně působící muzikanti se nemohli za prvé touto formou uživit, ale i leckdy se domluvit třeba na svých společných volných termínech. Ale dále k sestavě. Další déle působící jednotkou je Vít Halška, perkusista a hlavní element a iniciátor pozitivních vln v kapele. Mimo jiné také hraje v opavské Luze a studuje na JAMU. Také studenti, pro změnu Ježkovy konzervatoře v Praze, věkem i služebně nejmladší, jsou kytarista Mara Tran a saxofonista Marek Prokop. Oba působí v nejrůznějších jazzových formacích, kolujících hlavně na pražské klubové scéně. Za bicími nástroji se v poslední době ujal rocker Vojta Douda, můj spoluhráč ze souběžně působících Krucipüsk.

Co si mají čtenáři představit pod charakteristikou Víta Halšky: “hlavní element a iniciátor pozitivních vln v kapele”?

Můžou si třeba představit situaci, kdy kapela po zkoušce, koncertě nebo na cestě z něj zrovna nesrší energií a přesto máte jistotu, že minimálně jeden ze členů prohodí fórek. I když, teď mne tak napadá, že to nemusí být pro každého zrovna akt veskrze stravitelný, ale každopádně je to vysoce tmelící prostředek.

Členové Benedikty mají tedy své aktivity rozloženy od Prahy až po Opavu. Jak se to daří  skloubit, to se scházíte v Karviné?

Také možná může být zajímavé, že přes polovina členů zaměnila svá moravská města za město hlavní a kapela se de facto přesunula do Prahy. Jen doufáme, že Míše a Vítovi nadšení pro dojíždění z Ostravy a Brna dlouho vydrží.

Takže to už asi neplatí onen povzdech, který zazněl v již zmiňovaném rozhovoru, že má Benedikta málo hraní mimo bývalý Severomoravský kraj. Jak jste na tom s koncerty a festivaly? Předpokládám, že vzhledem k vaší muzice by žánrový rozptyl festivalů a klubů v nichž vystupujete mohl být dost široký…

Nad naší koncertní situací mimo SM kraje už opravdu nevzdycháme, protože je tomu spíše naopak, ale stejně doufáme, že se dostaneme časem, hlavně díky bohatší koncertní činnosti do širšího povědomí. Do jisté míry se nám to i daří, ale jedná se o proces pozvolnější a jsme na to už naštěstí zvyklí, tudíž psychicky připraveni. Mezi jakési “ best of live” posledního období bych asi zařadil společná hraní s Divokým Billem, Gothard a Čechomorem, z těch vlastních hlavně účast na Rock for People, Zahradě a několika akcích v Polsku a Slovensku. Oproti těmto “velkým“ akcím hráváme také například v literárních kavárnách, kde je atmosféra komornější, ale o to příjemnější.

Jak zde již zaznělo, Míša je členkou Slezského divadla v Opavě. Před několika lety jste v tomto divadle dokonce měli i samostatný koncert, což se asi žádné jiné skupině z “našich” žánrů nepovedlo. Známé je i vaše působení v představení Balada pro banditu, které Benedikta živě doprovázela. Pokračuje v nějaké formě tato spolupráce?

Derniéra Balady proběhla už před několika lety. Vlastně v té době Petra už prakticky na představení dojížděla z Prahy a krom toho, že Míša vstoupila po ukončení školy v pracovní poměr řádným konkurzem, k další spolupráci nedošlo. Ale vzhledem k Petřinu studijnímu zaměření podobnou akci nemůžeme vyloučit a určitě se jiným nabídkám nebudeme bránit.

Pojďme k albu Sejdeme se v Dolly, které vyšlo v roce 2001 u firmy Indies. Ve Folk & Country jste o tom zřejmě nikdy nemluvili a tak se tedy ptám: jak jste zpětně s tímto albem spokojeni? Jak se prodávalo a jaké byly ohlasy recenzentů i “obyčejných” posluchačů?

Kapela bude se mnou snad souhlasit, když řeknu, že Sejdeme se v Dolly je to nejlepší, co mohla Benedikta v té době vytvořit. Z dnešního pohledu to vidím tak, že po mnoha stránkách, třeba i zvukové není úplně ideální, ale její natočení bylo pro nás důležité a má své opodstatnění. Jen trochu mně vadí, že už tenkráte lehce nekorespondovala s tím, o co jsme se snažili a snažíme na našich koncertech. Tím myslím, že jsme zbytečně usilovali o její dokonalost , která se stejně tak jak tak nedostavila a nemá ten správný smrad. Je prostě zbytečně moc hodná. Na druhou stranu nám pomohla spousta hostů, například Peter Binder, Boris Urbánek nebo Michal Žáček, kterých si vážíme a jsme rádi za spolupráci s nimi. Ohlasy na ni už nemám tak dobře v paměti, je to přece nějaký ten rok zpátky, ale vybavuji si, že ji brali spíše ti recenzenti nefolklórně orientovaní a o jejím prodeji vím jen to, že ve skladech Indies už není a my máme několik posledních kousků. Taky došlo k nějakým nabídkám stran reedice zemí Německa a Polska, ale tuším jsou ve stavu jednání, tak uvidíme.

Pro čtenáře, kteří by Benediktu mohli znát pouze z desky: Je v současnosti zvuk kapely výrazně odlišný oproti nahrávce Sejdeme se v Dolly? Například podle jedné recenze letošního koncertu z KD Vltava kapela výrazně přitvrdila a autor ji přirovnává k polským Brathanki. Jak se Vám toto přirovnání líbí?

Srovnání jsou obecně vždy ošemetná. Má - li například hudební publicista popsat čtenářům koncert více méně neznámé kapely, samozřejmě těžko se vyhýbá těmto svodům. Dokonce to kapele může i pomoci, přečte li si to někdo, kdo nemá ani páru, co kapela dělá a zaregistruje alespoň její existenci. Na druhou stranu si ale může článek přečíst skalní fanoušek Brathanki a v domnění, že se jedná o jakýsi klon jeho miláčků vyrazí na koncert a nenasere se na autora, ale na nás. Zrovna nedávno jsme měli podobný problém, kdy po koncertě se k nám přiřítil mladík a dialektem východního Slovenska se domáhal vrácení vstupného, protože dle článku z novin přišel na záležitost čistě ukrajinskou a jednomu seskupení tohoto regionu podobnou. Samotné přirovnání k Brathanki mně vůbec nevadí. Hráli jsme jednou před nimi ve Wroclavi, jsou to výborní muzikanti, takže nás to může i těšit.

Otázka která asi nemůže nezaznít. Kdy se fanoušci Benedikty dočkají dalšího alba?

Dali jsme si závazek, že na zimu jdeme do studia. Pracovní název alba je Punky Dumky a doufám, že bude dostatečně syrové a špinavé. Ne že bychom se zrovna pospínali sicherhajskama a nasázeli pár předělávek God save the Queen s houslemi a kontrabasem, ale přesto výsledek asi trochu “punky“ bude. Třeba náladou nebo přístupem k věci. Na druhou stranu máme taky připraveno i dost pomalých, baladických písniček, uvidíme jen, které do celkové nálady sednou.. Rozdílná proti počinu předešlému bude i tím, že podstatně přibude materiálu vlastního. Chvíli jsme sice řešili otázku textů, ale nakonec navázali spolupráci se skvělým Tomem Vůjtkem z Ostravy a jednu věc nám také otextoval Jiří M. Brabec.

Děkuji Ti za rozhovor a přeji Benediktě aby se nové album vydařilo. Budu se těšit.

Vašek Müller

zpět na seznam rozhovorů

HOME

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.