Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Minirecenze  
HOME zpět na seznam

Klezmerpop k pohledání

Oi Va Voi - Traveling The Face Of The Globe. 2009. Celkový čas: 46:13

Elektropop z londýnské synagogy. Klezmer na úplně jiný způsob než jste zvyklí. „Noříme klezmer do našeho podvědomí, aniž bychom nějak zvlášť přemýšleli nad výsledkem," tvrdí Oi Va Voi. Romantické počínání sefardských Židů, pálenkou načichlí východoevropští klezmeríni nebo cikánské divočení z maďarských vesnic do sebe kříslo v nesamozřejmých souvislostech s naléhavou potřebou rozsekat muzejní vitríny a zaprášené židovství nechat sežrat klubovou taneční scénou. Pro anglickou kapelu, jejíž název neznamená nic jiného než výkřik Ó, můj Bože, rozhodně nějaká nová situace, však je za to už léta chválí, přesto po odchodu ze všech členů zdaleka nejnovátorštější houslistky Sophie Solomon a znovuspolehnutí na produkci Kevina Bacona s Jonathanem Quarmbym (David Bowie, Nitin Sawhney) se po pěti letech Oi Va Voi vrací s tak melodicky vyklenutým klezmerpopem, že i tradicionalistům dojdou argumenty. Solomon nahradila černá anglická zpěvačka Bridgette Amofah, co má hlas jako Nina Simone a živelná houslistka Anna Phoebe (Trans-Siberian Orchestra, Jethro Tull). Obvyklou plejádu hostů pak zastupují  maďarská zpěvačka Agi Szaloki a v závěrečné skladbě Photograph si zazpívá dávný francouzský rock´n´rollový hrdina Dick Rivers. Dnešním klezmerem vane nelehký problém: jak se vyrovnat s narůstajícím přílivem možností a vlivů s dostatkem úcty ke kantorům. Oi-va-voi by v tomhle směru mohli od minuty dávat hodiny. Fantastická deska.

Jiří Moravčík

Folk 9/2009
 

Vydavatelské samplery

Různí interpreti - Indies MG 2007-2008, Indies MG 2008
Různí interpreti - Indies Scope 2008, Indies Scope 2008

Po rozdělení Indies do samostatných labelů se pochopitelně změnil i tvar tradičních samplerů vydavatelství. Zatímco Scope přišlo s ročenkou o devatenácti písních z devatenácti alb (u některých z nich ale je „jen“ spoluvydavatelem nebo držitelem licence pro ČR), Indies MG na svém nosiči přináší 20 písní z dvaceti alb za dva roky. Liší se i grafika, ale mnoho toho mají naopak obě desky společného. Tak třeba to, že v bookletu je krátká charakteristika každé desky (u MG na půl stránky, u Scope na třetinu či čtvrtinu).

Podstatné ovšem je, že oba výběry přinášejí opravdu velkou porci velmi dobré muziky. Myslím, že navíc oba týmy nejen velmi dobře vybrali z příslušných alb silné písničky (pochopitelně pokud možno v délce 2,5 až 4,5 minuty), ale ž je i poskládali do příjemného pořadí, aby to bylo pestré a kontrastní. Jistým rozdílem je, že u MG se mění kontrast po jednotlivých písních, zatímco u Scope vznikají takové malé série o dvou až třech písních: world, alternativní rock, folk...

Každopádně oba nosiče slouží svému účelu. Jsou to prostě samplery, které vám nabízejí vzorník zajímavých produktů. Pokud si na jejichzákladě najdete i něco, co jste dosud neznali, a utratíte za něj peníze, tím lépe. Ale ony se hodí i jako dokument, až si za deset letbudete chtít připomenout, o seto vlastně poslouchalo v roce 2008.

Jiří moravský Brabec
Folk 9/2009

zpět na seznam minirecenzí

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.