Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Minirecenze  
HOME zpět na seznam
Jesenická parta

Jam – Mezi břehy. Good day records 2007, celkový čas 37:16

Debut skupiny Jam, která vznikla v Jeseníku opravdu proto, aby si měl krajan Jirka Florian při návštěvě z Kanady s kým zajamovat. Krajan odjel, kapela zůstala, doplnila se a s vlastním repertoárem vyrazila do studia. Vychází z českého folkrocku (začínali hraním Mišíka či Prokopa) a dosáhla přesvědčivého hutného zvuku (dvě kytary, baskytara, bicí, housle, klávesy, počítač). Autorsky nejvýraznější je jediná žena v kapele – houslistka a velmi dobrá zpěvačka Lída Hrušková, velký podíl na profesionálním zvuku má Pavel Větrovec mladší, který kromě kláves i režíroval, míchal a masteroval. Album obsahuje deset skladeb, z toho jednu ve dvou versích, šlape od začátku do konce. Melodie jsou někdy až popově vlezlé, ale to je pořád lepší, než aby byly neslané nemastné. Texty pocitové, v podstatě formálně jednoduché a obsahově nekomplikované, se většinou zabývají vztahy mezi dvěma a pocity uvnitř jedné. U jednoho je spoluautorem Ivan Hlas a vlastně ho nahrála s Hruškovou jiná kapela. Vznikl solidní debut v kategorii folkrocku, kde je řemeslně dobrých kapel opravdu hodně. Je-li to příslib trvalejší práce nebo jen jam, který po čase skončí, těžko říci. Ale určitý příslib to je. Deska je navíc hezky vypravena v elegantní kombinaci černé, bílé a trošky červené barvy.

Jiří moravský Brabec
Folk & Country 7-8/2008

 

Objev napodruhé

Ján Boleslav Kladivo: Rozhľadňa. Slnko Records 2008, celkový čas: 37:40

Slovenský hudebník a písničkář Richard Sabo, vystupující pod poetickým pseudonymem Ján Boleslav Kladivo, mě zaujal už v roce 2002 elektro-folkovým albem Celý život na tigrovi. Spolu s tehdy začínajícími Dlhými diely (dnes Longital) předznamenal na Slovensku styl, který jsem si pracovně nazval “folk pro třetí tisíciletí” a ke kterému u nás řadí například nový Traband nebo sólového Petra Linharta. Poté mi Kladivo zmizel mi z očí a já jsem se až zpětně dozvídal, že až do začátku letošního roku vydal sedm (!) alb, orientovaných především na elektronickou a experimentální hudbu. Nyní se mi do rukou dostala jeho novinka Rozhľadňa, už 11. autorův dlouhohrající počin. Překvapivě obsahuje komorní, intimní písně s doprovodem klavíru (a okrajově též violoncella a kytary). Nejvíce mi nový Kladivův počin připomíná už zesnulého českého šansoniéra Jiřího Bulise. I Kladivo má spíše tichý a nenápadný hlas, i v jeho případě tkví síla písní v kombinaci poetických textů a naprosto přirozené, nenucené interpretace. Díky CD Rozhľadňa je pro mne Ján Boleslav Kladivo už podruhé velkým objevem. Těším se, jakou změnou stylu mě překvapí příště.

Milan Tesař (Radio Proglas)
Folk & Country 7-8/2008

zpět na seznam minirecenzí

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.