Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Minirecenze  
HOME zpět na seznam

Něco z punku i folku

Nikola Brasko - Punk’s Not Folk, vlastní náklad 2007, celkový čas: 49:30 + bonusový multimediální disk.

Na “electro-písničkáře” Nikolu Braska mě upozornil Petr Linhart, ke kterému má tento dosud utajený hudebník způsobem tvorby a využitím elektronických nástrojů v de facto písničkářském repertoáru blízko. Daleko nemá Brasko ani k Trabandu nebo k letošnímu vítězi Zahrady Xindlovi X – jemu se podobá deklamačním způsobem zpěvu a zhuštěním myšlenek na krátkém časovém úseku. Braskovo album sice není tak koncepční jako Linhartova Sudéta, nezní tak nadžánrově jako Přítel člověka, z písní nesálá tolik nápadů a vtipných rýmů (ale ani tolik explicitních výrazů) jako u Xindla. Brasko zatím zřejmě nebude sahat po Andělovi ani vítězit na festivalech, ale jeho album za pozornost rozhodně stojí. Nevýhodou je písničkářův nevýrazný zpěv, mezi plusy naopak řadím vtipné texty (“Můj moonwalk tančí i kráva”), hrátky s rýmy, s formou i významem slov, a především s výrazovým rozptylem: od využití šílených klávesových rejstříků a samplů až po umírněný folkový projev s akustickou kytarou. Zkuste si dohledat a poslechnout: Brasko patří mezi ty písničkáře, kteří mají o čem zpívat a kteří se snaží hledat nové formy.

Milan Tesař
Folk & Country 11/2008

 

Maniakální kovbojové

The Duhks - Fast Paced World, Sugar Hill, 2008, celkový čas: 65:29.

Přijet k nám kanadští The Duhks, místní “nevšedně moderně bluegrass pojímající” masově v upřímném zoufalství roztřískají banja o stromy. Natolik se z bůhvíjakého přesvědčení že kráčejí s dobou vzdálili realitě. Maniakální koncertní verze Whotta Lola Love, které neodolal ani John Paul Jones by pak mohla být dobrým lékem. The Duhks zkrátka hrají docela jinou kovbojskou muziku: pálí po feferonkách, tradicionalisty odpuzují jak štěrková cesta bosou nohu a Bela Fleck, co jim produkoval předcházející nahrávky, pro ně vymyslel nálepku: progresivní soulgrass. Gospelem prožraná zpěvačka Sarah Dugas předčí parní stroj, hlasově rovněž neuvěřitelná Tania Elizabeth irsko-skotské houslení přivedla před bránu třinácté komnaty, kytarista Jordna McConnell dokáže být nenápadně předůležitý, Leonard Podolak si apalačský banjo picking plete s rockovým kulometem a do světa křičí:”Folk není osamocený pláč do akustické kytary”. Že Duhks po šesti letech a předešlém skvělém folkrockovém albu narazili na “žílu severoamerické world music” je jasné; v žádné ze skladeb nemůžete spoléhat na intuici, to protože nevíte kdy do vás vpálí zydeco, rock´n´roll, vesnické countryblues, cajun, newfoundlandské keltství, obyčejnou folkovou písničku nebo heavy bluegrass hřmící jako vlny jezera Manitoba, což má být podle Assinibojů zvuk bubnu samotného Manitoua, o čemž Christian Dugas (bratr Sarah) asi něco ví, jinak by si bubny nepletl s kovadlinou.  Duhks myslí na tradici, ovšem hudbu co se okolo nich až příliš dlouho líně povalovala zatáhli do křoví, polili benzínem a zapálili. Nemělo by přitom být zapomenuto, že se tak stalo uprostřed Nashvillu za producentského dohledu Jay Joyce, co nechal zhrubnout Patty Griffin, tišil Lisu Germano a stál po boku Johna Hiatta.

Jiří Moravčík
Folk & Country 11/2008

zpět na seznam minirecenzí

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.