Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Minirecenze  
HOME zpět na seznam

Vkusná jízda po vlně

BraAgas: No. 1. Vlastní náklad 2008, celkový čas: 41:00

World music i historizující hudba je už několik let velmi populární. Dámská kapela BraAgas provozuje obojí na vysoké úrovni, a tak je s podivem, že se jejího debutového alba neujalo některé oficiální hudební vydavatelství. Na druhou stranu to dámy asi nemají zapotřebí, protože podobná muzika se dnes z velké části prodává na koncertech a přes internet, což se dá zvládnou i bez pomoci vydavatele. Album No. 1 chválím v první řadě za dramaturgii. Vedle notoricky známé latinské koledy In hoc anni circulo zde najdeme například písně okcitánské a sefardské a také – což je zvlášť záslužné – ukázku bohatého, leč u nás neznámého litevského folklóru. Podobně jako u Psalterie, na kterou BraAgas navazují, slyšíme v jednotlivých písních historické nástroje šalmaj, cistru, fidulu nebo šalimo, které se střídají či doplňují s exotickým riqem, davulem nebo darbukou. Za pochvalu stojí i booklet (snad s výhradou ke špatně čitelným názvům písní), který obsahuje česká shrnutí obsahů jednotlivých písní. BraAgas se sice svezly na módní vlně, avšak svezly se na ní vkusně a po svém. Těším se, že po No. 1 přijde nějaké No. 2.

Milan Tesař
Folk & Country 9/2008

 

Orkestra del Sol

Orkestra del Sol, The Moveable Feast (2008), Solmusic Recordings, celkový čas: 57:09

Máte už plné zuby balkánských dechovek? Furt toho samého: jak jsou ztřeštěné, nezadržitelně tanečně břinkavé, rychlostně nedohonitelné? Poslouchejte seurrealistický dechno nářez Orkestra Del Sol. Geniální způsob jak překrýt seriozní muzikantství nebezpečným humorem. Vražednou kombinaci úlítlé balkánštiny, pouličního karnevalového šílenství, cikánského punku, mexických mariachi a svatebního klezmeru. Desetičlenná kapela prvotřídních hráčů v nepopsatelných kostýmech ze skotského Edinburghu by také mohla z fleku natočit hudbu pro i ten nejbláznivější bollywoodský film; nebo naši Pytlákovu schovanku. Zpívající sestavě s otřískaným obřím susaphonem (prý vypadá jako by ho teprve nedávno vylovili z vraku Titanik), houslemi a akordeonem není cizí ani tango, polky a calypso, natož samba s jazzem. “Nejsme si jistí, jak tahle směs spolu vlastně souvisí. Na koncertech ale musíme dávat hodně velký pozor, aby nám publikum nezkolabovalo”, upozorňuje jediná žena v souboru, klarinetistka Olivia Furness řečená Rozpálená. Čerstvé, teprve druhé album už teď mnozí označují za naprostou senzaci; euforický anarchistický šraml letošního festivalového léta. A co je na tom podstatné – všechno si složili sami a učí na to lidi tancovat pogo.

Jiří Moravčík
Folk & Country 9/2008

zpět na seznam minirecenzí

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.