Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Minirecenze  
HOME zpět na seznam
Ciikánská tarantela

Gogol Bordello – Super Taranta! Indies Scope Records 2007, celkový čas: 63:40

Gogol Bordello je skutečně světoznámá kapela – sice z New Yorku, ale složená především z východoevropských muzikantů se slovanskými i cikánskými kořeny. Jejich muzika bývá počítána v rámci world music k cikánské, právě v tom duchu, že toto etnikum dokáže dokonale vstřebat kulturní podněty okolí a přetvořit je po svém. Album Super Taranta! Sklidilo velký pozitivní publicistický ohlas. Že se Indies Scope Records povedlo vydat jej záhy v licenci pro ČR a SR (s remixem skladby Alcohol od Gipsy.cz jako bonusem) je velký úspěch. Angličtina se mísí s rodnou ukrajinštinou frontmana Eugene Hutze (jeho aktivity jsou nejen hudební), slyšíte reggae, dub, rock, klezmer, punk, etnické vyhrávky na housle či akordeon, to vše s až sebezničující energií – proto je v názvu odkaz na dávnou italskou tarantelu, extatický tanec, který vás dokázal zároveň zničit i očistit. Devítičlenná kapela (a mnoho hostů) předvádí muziku schválně provokativní, někdy až komicky sebevědomou v interpretaci i textech (naštěstí anglické texty jsou ve výbavě nosiče). Jako typický příklad jisté kulturní rozpolcenosti interpretů bych doporučil třeba skladbu American Wedding. Přeložte si text, poslouchejte muziku a stejně nepoznáte, dělají-li si víc hořkou legraci z USA nebo Východoevropanů. Každopádně výjimečná deska, kterou si asi pořídí nejen ti, kteří na Gogol Bordello byli při jejich českých vystoupeních, a zařazení Gypsyho remixu je skvělý úspěch.

Jiří moravský Brabec
Folk & Country 6/2008
 

Happy?

Zuzana Stirská & Gospel Time: Happy Day. Bohemian Music Service 2008, celkový čas: 54:56

O tom, že výrazy gospel (“evangelium”) a soul (“duše”) v hudební terminologii občas splývají, jsme psali v lednovém FOLK & COUNTRY. Typickou ukázkou “gospelu bez duše” a “soulu bez evangelia” je produkce Zuzany Stirské a sboru Gospel Time. Album Happy Time je vyprodukované po všech stránkách profesionálně. Stirská je Paní Zpěvačka, která dokáže jednotlivé tóny či slabiky nasměrovat s přesností ostrostřelce co do intonace, emocí i dynamiky. Její výrazový rejstřík je obdivuhodný: i v rámci jedné skladby umí být jemná i dravá, tichá i bouřící. Bohužel se na svém nové albu střetává s repertoárem, který ani profesionalita nezachrání. Úvodní Přichází Gospel Time je popová melodie s plytkým textem (“Zpívej na, na, na… / Nápěv dávno znáš / Ať krásně zní, ten song je náš i váš”), ve Hvězdě bledé kdoví proč vystupuje Harry Potter (“Harry Potter letí tmou / ve svých brýlích růžových”) a ve Varhaníkovi zůstal z “gospelové” tematiky pan Josef, který “sice nebyl svatej,” ale “byl v kostele už od šesti”, a “pes – anděl strážný”. We Are The Champions si raději pustím v originálu od Queen, Magdalénu v podání Marty Kubišové a slovenskou lidovou To tá Heľpa v nedávném skvělém zpracování trenčínské skupiny Aurelius Q. Úprava jediného opravdového gospelu na albu Happy Day začne slibně, jenže ji po minutě pohřbí příliš konvenční bicí. Ke světlým momentům alba patří rokenrolový duet s Petrem Kocmanem Co bylo, vzal ďas. Podobná dravost by neškodila ani dalším písním.

Milan Tesař
Folk & Country 6/2008

zpět na seznam minirecenzí

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.