Hlavní stránka Folková růže Zvěsti Kniha F&C v Plzni Kapely Kalendář

 



¨


 

 


BLOG
www.jupp.cz

HLAVNÍ STRÁNKA
FESTIVALY
FOLKOVÁ RŮŽE
AKTUALITY

KALENDÁŘ KONCERTŮ

KNIHA F&C V PLZNI

LIGATURY HONZY HUČÍNA

JUPPŮV ZÁPISNÍK

ZVĚSTI  (M. Tesař)

ARCHIV ČASOPISU

OBSAH ČÍSEL

RECENZE

MINIRECENZE

ROZHOVORY

NAVŠTÍVENKY

PORTÁL

JUPP FACEBOOK

KAPELY

FESTIVALY

DALŠÍ ODKAZY

Napište nám

Vložte si na své
stránky odkaz  na 
www.casopisfolk.cz

 


 

 

TOPlist

HOME

zpět na seznam

Lichý pátek Vaška Müllera


Folkaři a sametová revoluce

K napsání tohoto Lichého pátku mě neinspirovaly probíhající debaty, který písničkář byl či nebyl spolupracovníkem STB.  Téma jsem měl připravené už dřív, od loňského podzimu, kdy jsem četl knihu  historika Jiřího Suka Labyrintem revoluce: Aktéři, zápletky a křižovatky jedné politické krize.

Pak jsem na toto téma zapomněl a připomněla mi ho až poznámka Jana Šprincla v recenzi desky Indy &Wich: Hádej kdo...  :

„Listopadová revoluce dala vyniknout písničkářům, o generaci mladší hudebníci už ke svým příběhům nepotřebují kytaru, ale spreje a gramofony.“

Ano, dávno jsem zjistil, že písničkáři (folkaři) jsou vnímáni veřejností do značné míry jako bojovníci proti minulému režimu. Tak nějak obecně, řekl bych. Proč se tedy nerovzpomenout taky na nějakou veselejší kapitolu folkových dějin, než je ta v současnosti neustále probíraná spolupráce s komunistickou tajnou policií.

Jako mnoho účastníků událostí z těch let trpím silnou nostalgií a každoročně v listopadu mě dojímají dokumentární záběry z těch fascinujících dnů. Byl to silný zážitek, ale zjistil jsem, že ho vlastně nemám nějak intenzivně spojený s folkem. Vzpomínám si sice na ostravský koncert z něhož opatruju kazetu Folkfórum, nedávno jsem několikrát četl jak zpětně těžce nesl Karel Kryl společně zpívanou hymnu s Karlem Gottem, ale to je asi tak všechno.

Myslel jsem si, že více se o roli písničkářů dozvím v té obsáhlé knize Labyrintem revoluce. Jenže na pětistech stranách podrobně mapujících revoluční dobu se o lidech z našich žánrů nic nedočteme.

V rejstříku čítajícím na třista jmen včetně mnoha osobností z kultury najdeme jen Vladimíra Mertu, a i ten má v knize jen  krátkou, nepříliš podstatnou zmínku. Kocáb zmínil Mertu při popisu ranní epizody v kanceláři premiéra Adamce: „Já jsem při tý ranní návštěvě z toho kontaktu s ním měl velice podivnej pocit. Protože, zaprvé, začal tím, že vytáhl nějakej fascikl, kde bylo napsáno, že Vladimír Merta včera v divadle říkal, že bude mít klid až uvidí nějakýho komunistu oběšenýho. To znamená nějakej úplnej nesmysl, kterej on by nikdy nemohl říct, který mu museli vypracovat policajti. Já jsem říkal: ,To je jasná provokace´„

Což jak sami uznáte opravdu není nic, co by mělo nějaký valný význam. Tak jsem tedy zapátral v literatuře a článcích, ale také jsme nic podstatného nenašel. Vzpomněl jsem si, že jsem kdesi četl, jak se Jiří Dědeček stal trošku černou ovcí revoluce, když z tribuny zazpíval svou  píseň Už jde rudoch od válu (najdete ji třeba zde: http://www.sharkan.net/782-nedelna-chvilka-poezie-jiri-dedecek )

A kvůli následujícím veršům:

Nechme samet sametem, pánové a dámy, buďto s nima zametem, nebo oni s námi!

Mu prý i významní mužové revoluce říkali, ať jde do … . No však víte kam.

Pak jsem ještě alespoň trochu zajímavou věc našel v knize Poslední mejdan (K.B.K.P. 1992) autorů Jarka Nohavici a Zdeňka Zapletala:

Jarek Nohavica: Tím jsme se dostali k hercům a tím jsme se dostali k Nietzchemu a k termínu kejklíři, neboť navíc to, že se v těchto letech povídá, že herci udělali revoluci, to je historicky takový velký nesmysl … Devadesát procent z nich byli kejklíři. Pouzí kejklíři, kteří potřebovali vylézt na ten rynek a hovořit k národu hlasem nízkým …

Zdeněk Zapletal: Potřebovali roli.

JN: Drželi roli. Pepa S. (Streichl) mi zásadní informaci sdělil o ostravských hercích, ale to je zřejmě všude …, kdy Pepa S. přichází za ostravskými kumštýři a říká jim: Tož podepište několik vět, a oni se mu chechtají do očí a říkají mu: Ale dyť si blbec, vole, ataknatoser … A začátkem prosince téhož roku tihle lidé stojí a vyprávějí: Kde domov můj … Kde ..domov můj a jde to do tlampačů na celé Masarykovo náměstí … A jenom Pepa a jiní, podobní, stojí v koutku někde a říkají si: Inu, a krčí rameny.

ZZ: Nezní z toho, cos tady řekl, tak trochu …

JN: Ano, marnost, smutek.

ZZ: Jednak, ale, teď promiň, nezní z toho taky trochu smutek, že jsi z revoluce nevytěžil tolik jako …

JN: Ne, ne. To vůbec ne. Fakt ne.

ZZ: Dyť já vím. Proto se tě ptám, ne?

 Jenže zajímavých historek o úloze nejen písničkářů a muzikantů, ale i dalších lidí kolem folku v té době, bude určitě spousta. Opravdu velmi zajímavou vzpomínku napsala třeba Tapi do diskuse na Folktime: (http://www.folktime.cz/diskuze.asp?typ=1&id=4116) :

Měla bych poznámku k věrohodnosti Cibulkových seznamů. Pocházejí z dramatických časů po revoluci, patřila jsem tehdy na brněnském Občanském fóru k nejangažovanějším aktivistům.
Jedné noci jsme dostali tajnou zprávu, že dnes proběhne likvidace záznamů StB. Věděli jsme, že auto vyjede z Brna nad ránem a pojede do jihlavských papíren. Tak jsme vyjeli taky, ve dvou osobákách, byli jsme myslím čtyři nejspolehlivější + řidiči. Dostihli jsme je přímo v papírně nad stoupou, do které právě spadl první balík tiskovin. Předvedli jsme tam něco jako zásah revoluční gardy, takže nic dalšího už se neodvážili zlikvidovat. Donutili jsme je jet nazpět do Brna v koloně, tj. mezi našimi dvěma auty.
(Jestli to vypadá jako scénář z filmu, tak by možná stál za natočení. Ale takhle to prostě bylo.)
V Brně jsme všechno odnosili do jedné místnosti na OF. Zamkli jsme ji a jediný klíč měl Petr Cibulka.
Petr je myslím příliš velký fanatik pravdy, než aby něco předělával. Ale ručit za něho samozřejmě nemůžu.
Jeden balík (snad 10 kg)do stoupy přece jen spadl, takže něco málo se ztratilo. Ale toho zachráněného byl plný náklaďák.

Zajímavých věcí se v té době udála jistě spousta. Budu rád, když se o své postřehy, názory a  vzpomínky podělíte v diskusi pod článkem. 

Vašek Müller

Váš názor? 

zpět na seznam

HOME

Ligatury Honzy Hučína Juppův zápisník Ve středu dění

 

 

Zvěsti, zprávy, drby
************************
26.7.2014

Nová brněnská kapela We The Thieves (vznikla v roce 2013) vystoupí živě na Radiu Proglas v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 4. srpna od 19.15.

Katedra jazzové interpretace na brněnské Janáčkově akademii múzických umění otevírá po čtyřech letech existence od nového akademického roku možnost magisterského studia jazzu. Termín pro podání přihlášek je 24. srpna 2014, talentové zkoušky se uskuteční 8. září. Zájemci o magisterské studium jazzu mohou volit ze tří profilací: instrumentální, kompozičně-aranžérské a teoreticko-pedagogické. Dosud bylo v Česku možné studovat jazz pouze na bakalářské úrovni. Magisterský program otevírá od nového akademického roku také pražská HAMU.

Festival Beseda u bigbítu bude probíhat ve dnech 1. a 2. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou. Účinkují například Houpací koně, Ille, Sousedi, Strangers In The city nebo Dva.

Skupina Zrní vydá po prázdninách nové album s názvem Následuj kojota. Zpěvák Honza Unger komentuje titul desky slovy: „Kojot je na desce průvodcem. Významné zvíře mnoha indiánských mýtů, šibalský a prolhaný tvůrce vesmíru. Vede tě.“

Pravděpodobně během října vyjde nová deska Bratrů Ebenů. Ti si letos současně připomínají třicáté výročí od vydání svého prvního alba Malé písně do tmy.

Novinku připravuje na září také skupina Cross Country se zpěvačkou Bárou Fialovou.

Oldřich Janota a jeho písničky v podání různých interpretů. To je téma poslechového pořadu Jaromíra Kratochvíla, šéfa vydavatelství Indies Happy Trails. Koná se ve čtvrtek 31. července v Náměšti nad Oslavou v rámci Folkových prázdnin.

Svou první studiovou nahrávku – čtyři skladby – pořídila skupina LoukaBand, letošní vítěz finále Porty. Písně a také rozhovor s kapelou si můžete poslechnout na Radiu Proglas 26. srpna v 19.15.

Bluesgrass je název nového alba bluesového zpěváka a harmonikáře Matěje Ptaszka a jeho skupiny Dobré ráno blues band. CD obsahuje čtrnáct standardů mississippského blues. Kapelu tvoří vedle Matěje Ptaszka kytarista Vít Kopecký a bubeník Vladislav Sosna.

Slovenská skupina Gailard, která hraje historizující folk, vydala nové CD V tieni draka.

 -m. tesař-


 
Další zprávy

 

 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovníci: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.
 

TOPlist