Hlavní stránka Folková růže Zvěsti Kniha F&C v Plzni Kapely Kalendář

 



¨


 

 


BLOG
www.jupp.cz

HLAVNÍ STRÁNKA
FESTIVALY
FOLKOVÁ RŮŽE
AKTUALITY

KALENDÁŘ KONCERTŮ

KNIHA F&C V PLZNI

LIGATURY HONZY HUČÍNA

JUPPŮV ZÁPISNÍK

ZVĚSTI  (M. Tesař)

ARCHIV ČASOPISU

OBSAH ČÍSEL

RECENZE

MINIRECENZE

ROZHOVORY

NAVŠTÍVENKY

PORTÁL

JUPP FACEBOOK

KAPELY

FESTIVALY

DALŠÍ ODKAZY

Napište nám

Vložte si na své
stránky odkaz  na 
www.casopisfolk.cz

 


 

 

TOPlist

HOME

zpět na seznam

Lichý pátek Vaška Müllera


Folk je poslání - zní vám to důvěryhodně?

Chtěl bych v tomto Lichém pátku připomenout Vladimíra Mertu. Před listopadem 1989 na něj přísahal kdekterý kolega z branže jako na svůj vzor (viz. kniha Jana Plachetky Dokud se zpívá. Praktický průvodce po portovním parnasu.), jenže Merta zůstal zajímavou osobností i po revoluci, a tak se z nejuznávanějšího předlistopadového písničkáře stal člověk, o němž spousta lidí nemá dobrého slova a doposlechnete se i: "Merta? Ten se snad zbláznil".

Ano, s mnohými veřejně prezentovanými názory Vladimíra Merty také nesouhlasím (ale to tak u osobností bývá. S omílačí obvyklých frází se dá nesouhlasit jen ztěží a nemá to smysl) , ale pokud někdo v naprosto nehybném folkovém rybníku čeří vodu, je to jen a jen dobře. A rozhodně nepatří k osobnostem, které se živí spoustu a spoustu let obehráváním pár povedených písní, které se jim kdysi povedlo napsat a rozhodně se vyplatí Vladimíru Mertovi naslouchat.

Nabízím vám tedy několik zajímavých myšlenek z Mertových knih Zpívaná poezie (úvaha vzniklá za pochodu v letech 1982- 84) vydal Panton 1990 a Folk – bluesová kytara a harmonika (aneb vše o folku, co jste chtěli vědět a styděli se zeptat!), ARTeM 1992.

A nabízím vám otázku, jsou tato slova i dnes platná? Platí i pro současné folkaře? Pohnul se žánr od doby napsání těchto myšlenek dopředu, nebo se "vyprazdňuje"?

*

Folková hudba do rádia mezi zprávy, sladké melodie a jinou vatu jaksi nezapadá.

*

Diváci mají z folkového zpěváka ještě něco víc než jen sluchový dojem: písnička byla napřažená pravice, pozvání na cestu, otevření srdce….

*

Zkuste si udělat z každého okamžiku, kdy berete kytaru do ruky, malý soukromý svátek.

*

Folkař může připomínat cokoli, jen ne hvězdu.

*

Kytara není jen brnkací krabice, ale tajuplný vesmír, malé boží varhany na ruční pohon.

*

Folková písnička vznikla na okraji moderního života jako určité zastavení, ohlédnutí zpět, až někam do doby domáckého muzicírování.

*

Jediná věc, která nesmí písničkářům chybět, je touha sdělit, otevřít se – tedy ambice dát se všanc, položit svůj okamžitý pocit k nohám posluchače.

*

Zdá-li se vám písnička dokonalá, zajímavá, fešně naparáděná a už se nemůžete dočkat, až ji poprvé zahrajete, položte si poslední – nejtěžší – otázku: komu jste ji ukradli.

*

Dnes je nesmyslně módní předkládat umělcům otázku: jak hledáte svou novou identitu, jak řešíte její krizi? Tvůrčí člověk není prostitut, ani zrcadlo doby, broker ani bookmaker, zachází s ideami dlouhodobé spotřeby /řečeno tržně/. Sází na stabilní – tedy většinou nevýnosné hodnoty.

*

Skuteční profesionálové nikdy nebudeme, přestože se třeba usilovně snažíme zvládnout vše potřebné – od tabulek akordů, přes základy harmonie až po regulérní studium na “jazzové konzervatoři“. Písničky se dělají srdcem, ne osvědčením o způsobilosti k vykonávání určitých druhů povolání.

(Folk – bluesová kytara)

 

Písničkáři mají u své generace otevřený účet s velkým kreditem. Vyšli zatím ze všech prověrek se ctí?

*

Většina písničkářů většinou píše o stejné touze – být malou rybou v síti s velkými oky.

*

Jakési sebeukájení omletými myšlenkami a slovy, ovšem stačí části publika k okamžitému ztotožnění s autorem. Dav lze navést k ledasčemu, prvosignální prostota s pachutí náhražky zakázaného ovoce může být i receptem na rychlou popularitu.

*

Strašně nerad bych seděl v komisi rozhodující o tom, kdo smí vystupovat. Ale někdy mívám chuť vyskočit a dotyčnému smutnému hrdinovi “bez dluhů“ předložit všechny jeho nekryté směnky naráz.

*

Písnička se realizuje hned, zneuznaných géniů v ní není.

*

Nelze kritizovat všechno kolem a být tolerantní jen sám k sobě. Publikum může mít své miláčky, ale ne rozmazlence.

*

Trapnost budí soucit a od něj není daleko k opovržení. A jednou padlý folkař je provždy padlý folkař (bohužel).

*

Jsou případy, kdy člověk sám sobě lže. Nedopusťte, aby se to stalo hned v prvním verši vaší nově vznikající písně. Máte na to ještě celé tři minuty….

*

Cynismus je folku i folklóru cizí. Stejně jako pseudofilozofie, topornost, myšlenková sterilita a nedostatek humoru.

*

Sám jsem poznal, že nejsem zpěvákem nastupující generace, když mi publikum začalo vykat – a úředníci na ministerstvech tykat.

*

Po vyzáření vnitřní energie, kterou do písně vložíte při poslechu, nebo při vlastním zpěvu, některé melodie znovu ožijí, jiné zapadnou a tiše uhynou rozptylem v milosrdném tichu. Nechte je dožít – nedávejte jim umělé transfúze a nové kabáty. To obstarají profesionální hyeny.

*

Folkové hnutí dává svou neformálností příležitost zapadnout do kolektivu, aniž je nutno vzdát se kousku individuality. Zpěváci se svým publikem hoří ve stejném ohni. Skryté, zatajené a netušené se ozřejmuje pod prahem vnímání a v okamžicích ztotožnění se stává majetkem všech.

*

Nepožaduji nic víc, než přiznání samočistících schopností, jež v sobě folk má. Folkař nevzniká propadem z “vyšších“ sfér. Není to autsajdr. Být písničkářem znamená mít přinejmenším dvě povolání, z nichž alespoň jedno je rizikové.

*

Folk je stav mysli, způsob existence, poslání a dar.

*

Písničkář prodává svou duši, pop hvězda svou legendu. Písničkář je odměňován novými impulsy, byťsi měly podobu kopanců. Pop hvězda sbírá popularitu, peníze a prodává svůj lesk. Vzpomíná na mládí, na nevytopené šatny, suchý chleba, podzemní garáže, ve kterých se zkoušelo před patnácti, dvaceti lety. Písničkář nemusí vzpomínat. To je všechno …

(Zpívaná poezie)

Vašek Müller

Váš názor? 

zpět na seznam

HOME

Ligatury Honzy Hučína Juppův zápisník Ve středu dění

 

 

Zvěsti, zprávy, drby
************************
26.7.2014

Nová brněnská kapela We The Thieves (vznikla v roce 2013) vystoupí živě na Radiu Proglas v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 4. srpna od 19.15.

Katedra jazzové interpretace na brněnské Janáčkově akademii múzických umění otevírá po čtyřech letech existence od nového akademického roku možnost magisterského studia jazzu. Termín pro podání přihlášek je 24. srpna 2014, talentové zkoušky se uskuteční 8. září. Zájemci o magisterské studium jazzu mohou volit ze tří profilací: instrumentální, kompozičně-aranžérské a teoreticko-pedagogické. Dosud bylo v Česku možné studovat jazz pouze na bakalářské úrovni. Magisterský program otevírá od nového akademického roku také pražská HAMU.

Festival Beseda u bigbítu bude probíhat ve dnech 1. a 2. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou. Účinkují například Houpací koně, Ille, Sousedi, Strangers In The city nebo Dva.

Skupina Zrní vydá po prázdninách nové album s názvem Následuj kojota. Zpěvák Honza Unger komentuje titul desky slovy: „Kojot je na desce průvodcem. Významné zvíře mnoha indiánských mýtů, šibalský a prolhaný tvůrce vesmíru. Vede tě.“

Pravděpodobně během října vyjde nová deska Bratrů Ebenů. Ti si letos současně připomínají třicáté výročí od vydání svého prvního alba Malé písně do tmy.

Novinku připravuje na září také skupina Cross Country se zpěvačkou Bárou Fialovou.

Oldřich Janota a jeho písničky v podání různých interpretů. To je téma poslechového pořadu Jaromíra Kratochvíla, šéfa vydavatelství Indies Happy Trails. Koná se ve čtvrtek 31. července v Náměšti nad Oslavou v rámci Folkových prázdnin.

Svou první studiovou nahrávku – čtyři skladby – pořídila skupina LoukaBand, letošní vítěz finále Porty. Písně a také rozhovor s kapelou si můžete poslechnout na Radiu Proglas 26. srpna v 19.15.

Bluesgrass je název nového alba bluesového zpěváka a harmonikáře Matěje Ptaszka a jeho skupiny Dobré ráno blues band. CD obsahuje čtrnáct standardů mississippského blues. Kapelu tvoří vedle Matěje Ptaszka kytarista Vít Kopecký a bubeník Vladislav Sosna.

Slovenská skupina Gailard, která hraje historizující folk, vydala nové CD V tieni draka.

 -m. tesař-


 
Další zprávy

 

 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovníci: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.
 

TOPlist