Hlavní stránka Folková růže Zvěsti Kniha F&C v Plzni Kapely Kalendář

 



¨


 

 


BLOG
www.jupp.cz

HLAVNÍ STRÁNKA
FESTIVALY
FOLKOVÁ RŮŽE
AKTUALITY

KALENDÁŘ KONCERTŮ

KNIHA F&C V PLZNI

LIGATURY HONZY HUČÍNA

JUPPŮV ZÁPISNÍK

ZVĚSTI  (M. Tesař)

ARCHIV ČASOPISU

OBSAH ČÍSEL

RECENZE

MINIRECENZE

ROZHOVORY

NAVŠTÍVENKY

PORTÁL

JUPP FACEBOOK

KAPELY

FESTIVALY

DALŠÍ ODKAZY

Napište nám

Vložte si na své
stránky odkaz  na 
www.casopisfolk.cz

 


 

 

TOPlist

HOME

zpět na seznam

Lichý pátek Vaška Müllera


Tatry, Nedvěd a Smrž aneb Co chtějí ženy slyšet?

Tu neuvěřitelnou informaci jsem zaslechl, právě když jsem si v hypermarketu u pultu se sýry nechával nakrájet třicet deka madelandu light. Měli tam naladěno jakési komerční rádio, jehož moderátor hlásil, že Vysoké Tatry se proměnily v měsíční krajinu. Aha, nějaký pitomý fór, řekl jsem si a dál se plně soustředil na nakupování, abych dokázal využít všechny nejvýhodnější akce.

Jenže o pár desítek minut později mi jindy “střízlivý” Radiožurnál naladěný v mém autorádiu, sdělil, že Vysoké Tatry jak je známe již neexistují.

Vzpomněl jsem si na Českou sodu, v níž Petr Čtvrtníček hlásil, že Slovensko uskutečnilo v Maďarsku pokusný jaderný výbuch. Což kdyby se stalo naopak (tedy Maďarsko zkoušelo atomovku na Slovensku), by se dalo vzít jako vysvětlení těchto hrůzných zpráv. Jenže pak mi došlo, že již nějaký ten měsíc jsme všichni nerozluční bratři v Evropské unii a uklidnil jsem se.

Ne, nechci si dělat legraci z katastrofy, která se v Tatrách stala. Strávil jsem tam silvestrovský týden a škody napáchané vichřicí jsou opravdu obrovské. Neumím si ani představit, kolik práce a peněz bude zapotřebí, aby byly škody ekologicky odstraněny a proběhla citlivá obnova horských lesů.

(Shodou okolností jsme se ženou v říjnu vylezli na Slavkovský štít a fotili z něj právě zalesněné okolí Smokovců. Srovnám-li tyto snímky s fotkami z prosince, jde z těch novějších opravdová hrůza.)

Jenže Tatry ze světa nezmizely, jsou tam pořád, i po té strašné vichřici a jsou stále krásné. Ale jak tak slyším zprávy o všech těch dalších sjezdovkách a hotelích, které by různí podnikatelé chtěli vystavět tam, kde předtím byly hluboké lesy, bojím se, aby tahle přeměna nebyla pro Tatry mnohem drastičtější. Přeci jen se vysokohorská příroda lépe vyrovná s následky vichřice, než s betonem. A jestli by to pomohlo turistickému ruchu je rovněž sporné, vždyť kapacita hotelů ve Vysokých Tatrách prý již teď nebývá ani zdaleka naplněna a i samotní Slováci jezdí podle různých statistik lyžovat spíše než do Tater do menších středisek typu kysucké Oščadnice.

Vysoké Tatry jsou kouzelné právě proto, že jejich “vybetonovanost” není velká a půvabné starobylé Smokovce do hor ideálně zapadají. Jen aby po vybudování dalších velehotelů a skiareálů lidé, kteří doposud do těchto relativně klidných velehor jezdili, nezamířili raději do téměř nedotčených Roháčů. A výsledek onoho plánovaného turistického oživení by byl nakonec přesně opačný.

V téhle souvislosti mě napadá jedna důležitá otázka: my kteří jsme se snažili pomoci prostřednictvím různých darů na bankovní účty, nákupy tatranek, i všichni ti muzikanti hrající pro obnovu Tater, víme na co jsme vlastně přispěli? Jestli na rychlé zprovoznění zničených tratí horské električky a citlivou obnovu lesů, nebo na plošné postřiky a vybudování cest na místa, kde předtím nevedly?

*

Mám rád zimu. Na střešní okna našeho podkroví padá sníh, houpu se v křesle, na trámu hoří svíčka, popíjím něco dobrého a poslouchám své oblíbené písničkáře a písničkářky. A když jsem si tak vychutnával výbornou desku Jiřího Smrže Dědičná krev (kterou si mimochodem můžete na Vltava.cz koupit za 153 korun), napadla mě jedna otázka na kterou neznám odpověď.

Přesněji řečeno, bylo to u Smržovy písně Ta a ten
(http://www.ms.mff.cuni.cz/~mirovsky/hudba/texty/JiriSmrz_TaATen.html),
v níž se zpívá:

“Jsi žena, kvůli které se vychází za noci do mrazivé mlhy bez myšlenky na klíč zvenčí.
Kvůli které muž nechává krvavé otisky chodidel na ledě, který se den ze dne tenčí.
Kvůli které opustí ženu, dítě, domov, důstojnost a klid,
Kvůli které si roztrhne hrdlo, aby pojednou v životě se nadechl zcela a mohl dál jít!”

Má otázka zní asi takto:

Proč byl (nebo je) idolem mnoha žen a dívek Jan Nedvěd a ne Jiří Smrž?

Řekl bych, že co se týče vzhledu, není ani jeden z písničkářů žádným Davidem Beckhemem a alespoň mě by, tedy zkusím-li si představit, že jsem žena, výše citovaný úryvek určitě okouzlil mnohem více, než Nedvědovy textové banality.

A co teprve tohle:

“Jsi žena, kvůli které, ať už jsem byl předtím kýmkoli, byl jsem chvíli mužem.”
(“A muž si neschovává účtenky lásek, proher a ran, za které je mu někdo dlužen)

Řekněte sami, není toto opravdová poklona?

No jo, bohužel nejsem žena a tak to nemohu asi pochopit a nevím, co bych chtěl jako žena slyšet (vždyť v kolika diskusích se přispívající dívky svěřily, že Honza umí říct přesně to, co chtějí ženy slyšet).

Ale třeba mi to někdo vysvětlí.

Vašek Müller

Co na to vy?

zpět na seznam

HOME

 

TOPlist

 

 

Zvěsti, zprávy, drby
************************
26.7.2014

Nová brněnská kapela We The Thieves (vznikla v roce 2013) vystoupí živě na Radiu Proglas v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 4. srpna od 19.15.

Katedra jazzové interpretace na brněnské Janáčkově akademii múzických umění otevírá po čtyřech letech existence od nového akademického roku možnost magisterského studia jazzu. Termín pro podání přihlášek je 24. srpna 2014, talentové zkoušky se uskuteční 8. září. Zájemci o magisterské studium jazzu mohou volit ze tří profilací: instrumentální, kompozičně-aranžérské a teoreticko-pedagogické. Dosud bylo v Česku možné studovat jazz pouze na bakalářské úrovni. Magisterský program otevírá od nového akademického roku také pražská HAMU.

Festival Beseda u bigbítu bude probíhat ve dnech 1. a 2. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou. Účinkují například Houpací koně, Ille, Sousedi, Strangers In The city nebo Dva.

Skupina Zrní vydá po prázdninách nové album s názvem Následuj kojota. Zpěvák Honza Unger komentuje titul desky slovy: „Kojot je na desce průvodcem. Významné zvíře mnoha indiánských mýtů, šibalský a prolhaný tvůrce vesmíru. Vede tě.“

Pravděpodobně během října vyjde nová deska Bratrů Ebenů. Ti si letos současně připomínají třicáté výročí od vydání svého prvního alba Malé písně do tmy.

Novinku připravuje na září také skupina Cross Country se zpěvačkou Bárou Fialovou.

Oldřich Janota a jeho písničky v podání různých interpretů. To je téma poslechového pořadu Jaromíra Kratochvíla, šéfa vydavatelství Indies Happy Trails. Koná se ve čtvrtek 31. července v Náměšti nad Oslavou v rámci Folkových prázdnin.

Svou první studiovou nahrávku – čtyři skladby – pořídila skupina LoukaBand, letošní vítěz finále Porty. Písně a také rozhovor s kapelou si můžete poslechnout na Radiu Proglas 26. srpna v 19.15.

Bluesgrass je název nového alba bluesového zpěváka a harmonikáře Matěje Ptaszka a jeho skupiny Dobré ráno blues band. CD obsahuje čtrnáct standardů mississippského blues. Kapelu tvoří vedle Matěje Ptaszka kytarista Vít Kopecký a bubeník Vladislav Sosna.

Slovenská skupina Gailard, která hraje historizující folk, vydala nové CD V tieni draka.

 -m. tesař-


 
Další zprávy

 

 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovníci: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.
 

TOPlist