Hlavní stránka Folková růže Zvěsti Kniha F&C v Plzni Kapely Kalendář

 



¨


 

 


BLOG
www.jupp.cz

HLAVNÍ STRÁNKA
FESTIVALY
FOLKOVÁ RŮŽE
AKTUALITY

KALENDÁŘ KONCERTŮ

KNIHA F&C V PLZNI

LIGATURY HONZY HUČÍNA

JUPPŮV ZÁPISNÍK

ZVĚSTI  (M. Tesař)

ARCHIV ČASOPISU

OBSAH ČÍSEL

RECENZE

MINIRECENZE

ROZHOVORY

NAVŠTÍVENKY

PORTÁL

JUPP FACEBOOK

KAPELY

FESTIVALY

DALŠÍ ODKAZY

Napište nám

Vložte si na své
stránky odkaz  na 
www.casopisfolk.cz

 


 

 

TOPlist

Lichý pátek Vaška Müllera

HOME

zpět na seznam


O festivalech, mluvících stromech a nelehkém údělu intelektuálů.

Tento Lichý pátek začínám psát v neděli 23. května, tedy na konci víkendu, během kterého se konala Zahrada písničkářů v Kuřimi a další hudební festivaly. Když se kouknu z okna, vidím jak docela hustě sněží. Jestli bude globální oteplování dál pokračovat takovým tempem, brzy všichni umrzneme.

Není však třeba zoufat, kdyby byla moc velká zima, můžeme si sednout k bedně. Tak třeba naše na náměstích osvobozená Česká televize opět nastartovala vrtulník a vyrábí další zajímavé pořady! Vzpomínáte si na Luďka Munzara dojímajícího se pod různými stromy? Šestnáctidílný dokumentární cyklus se jmenoval Paměť stromů, stál prý nějaké tři milióny a v době jeho vysílání se v Respektu objevil článek s pro mě nezapomenutelným titulkem: “Veřejnoprávní kanál objevil, co si myslí stromy.” (Autor článku Petr Třešňák napsal: Opravdový vrchol cyklu ale nastává ve chvíli, kdy se šokovaní diváci dozví dokonce i to, co si o práci filmařů myslí samy stromy. Luděk Munzar se stylizuje do památného dubu Oldřicha a Boženy a “za všechny ostatní stromy” pak vypráví, jak bylo příjemné, když se o ně po staletích zanedbávání začali ti podivní lidé zajímat a dokonce v ocelovém ptáku vylétali do výšky, aby jim mohli pohlédnout do očí. “Lidé, vy jste nezapomněli? A já, dub Oldřicha a Boženy, se toho dožil? Dovolte, abych vám za nás všechny památné stromy poděkoval”)
Právě v těchto dnech probíhá natáčení dalšího cyklu Zpět k pramenům. Jistě jste již také zvědaví, co si myslí řeky. Doufám, že filmaře pochválí.
Prostě a jasně, televize je skvělá relaxace. Ne ovšem pro všechny. Osobně jsem třeba strašně rád, že nejsem intelektuál. Ti totiž, soudě podle množství různých komentářů a sloupků, při soutěži Česko hledá SuperStar nevídaně trpí a jsou jí “hluboce znepokojeni”. Chudáci, snad se alespoň část naší kulturní elity dožije konce soutěže.
Nebýt intelektuálem má ovšem i další výhody, můžete si třeba každý rok zajít na autorské čtení Michala Viewegha, koupit si tam jeho novou knihu a s nadšením ji rychle přečíst. (Což bych, soudě podle recenzí, nikdy nemohl udělat, kdybych měl jen trochu vkusu.)
Letos to bylo zábavné. Jedna z divaček se v přeplněné opavské kavárně Patio spisovatele zeptala, kde bývá při těchto pořadech nejlepší atmosféra. Viewegh okamžitě řekl, že v Olomouci. Svůj omyl si uvědomil až poté, co ho nakladatel Martin Pluháček upozornil, že už jsou v Opavě.
Docela by se mi ovšem líbilo, kdyby podobné představování svých nových nahrávek dělali i muzikanti. Kromě běžného hraní by autor písní odpovídal na dotazy z publika a vyprávěl o okolnostech vzniku písní, případně by nám tvůrci mohli sdělit o čem jejich songy vlastně jsou a co jimi chtěli říci. Třeba bychom se někdy divili. Já tedy určitě, mám totiž občas pocit, že autor nechtěl říct vůbec nic.

Ale vraťme se k začínající festivalové sezóně. Každý rok vydává můj oblíbený časopis Reflex přílohu Festivaly.
Jak si v ní stojí velké “folkové” přehlídky?
V roce 2002 byla jedna strana věnována Zahradě a půl stránky “dostala” Folková růže a Porta. O rok později se již mezi necelou dvacítku nejvýznamnější tuzemských hudebních festivalů nedostala žádná z velkých přehlídek “našich” žánrů. (Podrobně se však autor věnoval třeba Reggae ethnic session – “návštěvnost: asi 300 – 500 osob. “)
Na konci přílohy v sloupku nazvaném ATD. se objevila Zahrada, Okolo Třeboně, Folková růže a Prázdniny v Telči.
V Reflexu číslo 22/2003 najdete letošní “Extra festivaly květen – září 2004”. Dočtete se tam sice o přehlídce Vyšehrad 2004, ale o Zahradě, Prázdninách v Telči (nebo jakémkoli dalším festivalu zařazeném do Léta s Kozlem), Portě, Okolo Třeboně, či velmi zajímavých Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou, v této příloze nepadne ani slovo.
Docela by mě zajímalo, co by tedy měli kupříkladu pořadatelé Zahrady nebo Prázdnin v Telči ještě udělat, aby Honzovi Dědkovi tyto přehlídky připadaly dost velké a významné na zařazení do podobného seznamu, když nejméně počtem návštěvníků a účinkujících většinu uvedených festivalů překonávají. Což tak přejmenovat soutěž o krtečky na Zahrada hledá SuperStar?
Vašek Müller

Co na to vy?

zpět na seznam

HOME

 

 

 

Zvěsti, zprávy, drby
************************
26.7.2014

Nová brněnská kapela We The Thieves (vznikla v roce 2013) vystoupí živě na Radiu Proglas v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 4. srpna od 19.15.

Katedra jazzové interpretace na brněnské Janáčkově akademii múzických umění otevírá po čtyřech letech existence od nového akademického roku možnost magisterského studia jazzu. Termín pro podání přihlášek je 24. srpna 2014, talentové zkoušky se uskuteční 8. září. Zájemci o magisterské studium jazzu mohou volit ze tří profilací: instrumentální, kompozičně-aranžérské a teoreticko-pedagogické. Dosud bylo v Česku možné studovat jazz pouze na bakalářské úrovni. Magisterský program otevírá od nového akademického roku také pražská HAMU.

Festival Beseda u bigbítu bude probíhat ve dnech 1. a 2. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou. Účinkují například Houpací koně, Ille, Sousedi, Strangers In The city nebo Dva.

Skupina Zrní vydá po prázdninách nové album s názvem Následuj kojota. Zpěvák Honza Unger komentuje titul desky slovy: „Kojot je na desce průvodcem. Významné zvíře mnoha indiánských mýtů, šibalský a prolhaný tvůrce vesmíru. Vede tě.“

Pravděpodobně během října vyjde nová deska Bratrů Ebenů. Ti si letos současně připomínají třicáté výročí od vydání svého prvního alba Malé písně do tmy.

Novinku připravuje na září také skupina Cross Country se zpěvačkou Bárou Fialovou.

Oldřich Janota a jeho písničky v podání různých interpretů. To je téma poslechového pořadu Jaromíra Kratochvíla, šéfa vydavatelství Indies Happy Trails. Koná se ve čtvrtek 31. července v Náměšti nad Oslavou v rámci Folkových prázdnin.

Svou první studiovou nahrávku – čtyři skladby – pořídila skupina LoukaBand, letošní vítěz finále Porty. Písně a také rozhovor s kapelou si můžete poslechnout na Radiu Proglas 26. srpna v 19.15.

Bluesgrass je název nového alba bluesového zpěváka a harmonikáře Matěje Ptaszka a jeho skupiny Dobré ráno blues band. CD obsahuje čtrnáct standardů mississippského blues. Kapelu tvoří vedle Matěje Ptaszka kytarista Vít Kopecký a bubeník Vladislav Sosna.

Slovenská skupina Gailard, která hraje historizující folk, vydala nové CD V tieni draka.

 -m. tesař-


 
Další zprávy

 

 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovníci: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.
 

TOPlist