Hlavní stránka Folková růže Zvěsti Kniha F&C v Plzni Kapely Kalendář

 



¨


 

 


BLOG
www.jupp.cz

HLAVNÍ STRÁNKA
FESTIVALY
FOLKOVÁ RŮŽE
AKTUALITY

KALENDÁŘ KONCERTŮ

KNIHA F&C V PLZNI

LIGATURY HONZY HUČÍNA

JUPPŮV ZÁPISNÍK

ZVĚSTI  (M. Tesař)

ARCHIV ČASOPISU

OBSAH ČÍSEL

RECENZE

MINIRECENZE

ROZHOVORY

NAVŠTÍVENKY

PORTÁL

JUPP FACEBOOK

KAPELY

FESTIVALY

DALŠÍ ODKAZY

Napište nám

Vložte si na své
stránky odkaz  na 
www.casopisfolk.cz

 


 

 

TOPlist

Lichý pátek Vaška Müllera

HOME

zpět na seznam


O tom, co je před ukřižováním, Naganu a dvacetiletých recenzentech.

Prožili jste zklamání z mistrovství světa v ledním hokeji? Věřte, že všechno zlé je pro něco dobré. Každá čistá radost je vždy vykoupena něčím méně potěšitelným. Připomeňme si třeba celonárodní euforii po vítězství v Naganu, kterou mám po těch pár letech ve vzpomínkách spojenou převážně s jedním obtloustlým zpěvákem, jenž zpocený a v národním dresu byl všude tam, kde slavící rozradostnění hokejisti. Tento nejmenovaný hitmaker, který pro mě do té doby ze všeho nejvíce představoval kolovrátkový pop rozjásaného reálného socialismu, se díky olympijskému vítězství znovu dostal do podvědomí mnohých. Dokonce i jakousi hymnu našim zlatým hochům nazpíval. Byl jsem z toho zmatený jako pes Goro před Tokiem. Dokázal bych pochopit, kdyby onen Michal zpíval k radostnější práci našim obětavým kombajnérům, ženám údernicím, či horníkům, nezištně pro nás těžícím černé zlato, ale milionářům hrajícím tvrdý a rychlý hokej?

Dnes už je jiná doba. Kdekterá hvězda popmusic osmdesátých let je znovu na výsluní. Přesto mě před mistrovstvím napadlo, zda se při případné celonárodní radosti po vítězném konci šampionátu nevyšplhá na výsluní nějaká další zapomenutá osoba socialistického šoubyznysu.

Náhodou jsem zaslechl útočníka Jana Hlaváče, jak na otázku jakou hudbu poslouchají naši hokejisté, odpověděl, že společně s Davidem Výborným (oba hrají v NHL!) donesli do kabiny nahrávky Sagvana Tofiho. Netroufal bych si to napsat před mistrovstvím, nevím jaké jsou u nás tresty za šíření poplašné zprávy, ale jen si Sagvana v národním dresu představte…

Ale v kultuře se i tak dějí věci! Třeba před slavnou kruťárnou Umučení Krista běží upoutávka na film Juraje Jakubiska Post coitum. (Že by svérázný smysl pro humor?) Přiznám se, že díky přečteným recenzím a ukázkám z Gibsonova filmu jsem skálopevně přesvědčen, že na krvavý popis ukřižování nepůjdu, zato na trochu humoru a erotiky bez citu do kina zamířím. Doufám, že mi to jednou nebude přičteno k tíži.

Nejvýznamnější křesťanské svátky už však máme za sebou. Soudě podle různých médií byly u nás spíše ve znamení jubileí třech velkých kulturních osobností. Výsledný dojem byl ovšem různý.

Zatímco vzpomínky na Bohumila Hrabala byly často zasvěcené, o Karlu Krylovi jsme si kromě kvalitních článků mohli přečíst spoustu nejrůznějších oslavných a dojemných plků a písničkář, který po revoluci na mnohé působil kontroverzně, z těchto článků vycházel jako naprosto neživotně kladný nadčlověk. (Snad nejlépe uctil tuto písničkářskou legendu Jaromír Nohavica koncerty složenými z Krylových písní.)

Třetím jubilantem byl Milan Kundera, který oslavil sedmdesáté narozeniny a z několika opravdu zajímavých textů k této příležitosti si dovolím ocitovat úryvek z článku Pavla Kosatíka - Milan Kundera: Evropský spisovatel, který by se měl vrátit domů (Hospodářské noviny, příloha Víkend 2.4.2004).

“Přijetí Nesmrtelnosti českou kritikou v roce 1993 však bylo tristní: dvacetiletí recenzenti se tehdy na evropského autora vrhli a udělali z něj terč svých duchaplností. Literární rubriky v novinách připomínaly štvanici. Většinou se nejednalo o reakce na román,ale o zaujaté vyrovnávání se s fenoménem Kundera….Spisovatel později popřel, že by kritický ohlas českého vydání Nesmrtelnosti měl vliv na uvádění dalších jeho svazků, pravda však je, že tempo jejich přípravy se zpomalilo právě v této době. V roce 1997 ještě vyšel Valčík na rozloučenou, ale od té chvíle, dnes už celých sedm let, se žádná Kunderova novinka česky neobjevila.”

A to ještě tenkrát nebylo tak snadné publikovat recenze na internetu, chce se mi dodat. A tak prosím různé střelce od boku, ať svá slova někdy více zváží, abychom časem třeba i ve folku zbytečně nepřišli o věci, které by stálo za to znát a slyšet.

Vašek Müller

Co na to vy?

zpět na seznam

HOME

 

 

 

Zvěsti, zprávy, drby
************************
26.7.2014

Nová brněnská kapela We The Thieves (vznikla v roce 2013) vystoupí živě na Radiu Proglas v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 4. srpna od 19.15.

Katedra jazzové interpretace na brněnské Janáčkově akademii múzických umění otevírá po čtyřech letech existence od nového akademického roku možnost magisterského studia jazzu. Termín pro podání přihlášek je 24. srpna 2014, talentové zkoušky se uskuteční 8. září. Zájemci o magisterské studium jazzu mohou volit ze tří profilací: instrumentální, kompozičně-aranžérské a teoreticko-pedagogické. Dosud bylo v Česku možné studovat jazz pouze na bakalářské úrovni. Magisterský program otevírá od nového akademického roku také pražská HAMU.

Festival Beseda u bigbítu bude probíhat ve dnech 1. a 2. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou. Účinkují například Houpací koně, Ille, Sousedi, Strangers In The city nebo Dva.

Skupina Zrní vydá po prázdninách nové album s názvem Následuj kojota. Zpěvák Honza Unger komentuje titul desky slovy: „Kojot je na desce průvodcem. Významné zvíře mnoha indiánských mýtů, šibalský a prolhaný tvůrce vesmíru. Vede tě.“

Pravděpodobně během října vyjde nová deska Bratrů Ebenů. Ti si letos současně připomínají třicáté výročí od vydání svého prvního alba Malé písně do tmy.

Novinku připravuje na září také skupina Cross Country se zpěvačkou Bárou Fialovou.

Oldřich Janota a jeho písničky v podání různých interpretů. To je téma poslechového pořadu Jaromíra Kratochvíla, šéfa vydavatelství Indies Happy Trails. Koná se ve čtvrtek 31. července v Náměšti nad Oslavou v rámci Folkových prázdnin.

Svou první studiovou nahrávku – čtyři skladby – pořídila skupina LoukaBand, letošní vítěz finále Porty. Písně a také rozhovor s kapelou si můžete poslechnout na Radiu Proglas 26. srpna v 19.15.

Bluesgrass je název nového alba bluesového zpěváka a harmonikáře Matěje Ptaszka a jeho skupiny Dobré ráno blues band. CD obsahuje čtrnáct standardů mississippského blues. Kapelu tvoří vedle Matěje Ptaszka kytarista Vít Kopecký a bubeník Vladislav Sosna.

Slovenská skupina Gailard, která hraje historizující folk, vydala nové CD V tieni draka.

 -m. tesař-


 
Další zprávy

 

 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovníci: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.
 

TOPlist