Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Ligatury Honzy Hučína

 
HOME zpět na seznam

 


Žebříčky

Oblíbeným novinářským žánrem je zveřejňování žebříčků všeho druhu. Lid obecný má přece tak rád, když má svět přehledně rozdělený na dobré a špatné, na padouchy a hrdiny. Dvojnásobnou výhrou je tedy zveřejňování žebříčků vzešlých z nejrůznějších průzkumů.

Tak například průzkum prestiže povolání: poslední skončí vždycky politici, protože jich moc není a pro ostatní jsou vítaný terč, naopak v čele najdeme obvykle vzdělané lidi, kteří ale moc nevydělávají (to se neodpouští), například učitel nebo lékař. (Nechme stranou, že by skoro každý z nás, zejména po ekonomické stránce, radši měnil s politikem než s učitelem.) Pro statistické účely neodolala žebříčkování ani věhlasná organizace OECD (zaklínadlo pro gůglení je „OECD ISEI“). A koneckonců každý z nás si v sobě nese nějaké to škatulkování, které tu úspěšně, tu neúspěšně potlačuje, ale v mezních situacích na povrch vyvře.

V naší rodině takhle existuje žebříček uměleckých disciplín. Budiž čest a chvála mým rodičům, že mě odmalička vedli ke kultuře, jen se to časem trochu jednostranně zvrtlo k hudbě. Tudíž za základ kulturního vzdělání se považovalo a považuje umět hrát na nějaký hudební nástroj. Tanec, divadlo, výtvarné umění, architektura, to je jako že hezké a jsi-li v tom fakt dobrý, odpustí se ti neschopnost zabrnkat či zafidlat. Ale je to jen plán B. Nejjistější cesta ke kulturnímu smíru byla u nás vždy absolvovat aspoň jeden cyklus muzikantské lidušky.

Velmi by mě zajímalo, jak by dopadl žebříček prestiže hudebních nástrojů, pokud by v něm hlasovali jen aktivní muzikanti. Mám takový dojem, že by to měly nejvíc nahnuté housle nebo violoncella, celkem společensky přijatelná je zobcová flétna a všeobecně adorovaná bude nejspíš elektrická kytara. Žestě, pilíř venkovských dechovek, by na tom byly asi podobně jako lidovci ve volbách, bodovaly by především u starší generace a na venkově. Ačkoliv, do důchodu aktuálně míří generace vyrostlá v šedesátých, takže rozhlasové pořady pro babičky a dědečky zanedlouho obsadí Stouni a Beatles.

Možná ale příští generaci budeme rádi i za elektrickou kytaru. Právě v šedesátých letech pronáší Josef Skupa ústy Spejbla k Hurvínkovi neuvěřitelně prorocká slova: „Jestlipak víš, jak se jmenuje hudební nástroj, na který zahraješ úplně všecko? Inu přece gramofon!“

Honza Hučín

zpět na seznam

HOME

Juppův zápisník Lichý pátek

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.