Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Ligatury Honzy Hučína

 
HOME zpět na seznam

Nezaměstnaný Jindra

Asi jsem už v této rubrice psal, že mé děti pravidelně sjíždějí klipy na YouTube. Teď už jsme pokročili k tomu, že si písničky stahujeme v mp3 a přes bluetooth nahráváme do mobilů. Taková nenásilná výuka počítačové gramotnosti – ne jich, ale mě, protože modrozub jsem zatím nikdy nepoužil. (Hned si člověk připadá jako geek.)

Nejdřív na písničky jen vymýšlely tanečky, teď se už pokoušejí zpívat. Dětské napodobování angličtiny je legrační a jejich hádky, jak je to správně, ještě legračnější, pokud zrovna neteče krev nebo nerostou boule. A tak jsme z internetu začali dolovat texty a do malých hlaviček se ukládají kilobajty anglických slovíček. Nejsem si sice jistý, zda dikci Lady Gaga paní učitelka ocení, ale přece nelze celý život zůstat u Michaela Jacksona, no ne?

No, je fakt, že zrovna vizuální řešení klipů zmíněné zpěvačky není vždy úplně mládeži přístupné. Z Bad Romance mi stačila k vydání zákazu minuta. To bude nějaká démonická nekrofilie, očekával jsem před přečtením textu, přímo ze zpěvu to chytat neumím. Inu – nebyla. Ta slečna je sice cáklá dost, ale když ji nevidíte, vlastně si toho skoro nevšimnete. Pak totiž dostane prostor písnička jako taková, tedy autor hudby, autor textu, aranžmá, muzikanti, studiová kouzla, zpěvačka se stává týmovým hráčem. Patrně by jí to moc pod nos nešlo, nicméně mně se to tak zamlouvá mnohem víc.

Z textů písniček se dá leccos naučit. Abych nechodil daleko, Stefani Joanne Angelina Germanotta (ano, tak se doopravdy L. G. jmenuje) má i pecku Poker Face, kde se laik může slušně vzdělat v herní terminologii. Pravda, pravý smysl textu nepojednává úplně o karetní hře, ovšem tahle paralela mi přišla dost zajímavá. Kolik je písniček o pokeru? O bridži žádnou neznám a o jiných – vlastně v jednom songu Karla Kryla slova kanasta, mariáš a scat vystupují, tak dobře, ale to je určitě výjimka.

Když se to ale tak vezme, gambling a vyzývavá žena k sobě celkem pasují. Podobně jako kanady a kytara. Nebo jako auta a country. Nicméně písniček o tom, jak chlap řídí ten svůj truck po nekonečných dálnicích, jsou tisíce. Countryovou vážně míněnou věc o automobilových závodech znám jedinou. A vy už víte, kam mířím. Fešácké Pojedou bylo ve své době a je asi i dnes zvláštní, zneklidňující, silné. Může za to i Jindra Šťáhlavský, který je teď už bez práce, protože v nebi se čas neměří, ani se tam nečeká jaro a zatím přijde mráz.

Honza Hučín

zpět na seznam

HOME

Juppův zápisník Lichý pátek

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.