Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Události                       
HOME Zpět na seznam

ZAHRADA 2008      OČIMA OSOBNOSTÍ

2. - 5.7. 2008  Náměšť na Hané 

Stejně jako v minulých letech jsem na začátku srpna odvysílal na Radiu Proglas hodinový pořad Zahrada – měsíc poté. Za naším klíčovým festivalem jsem se ohlížel prostřednictvím výsledků ankety, do které i letos přispělo několik desítek osobností: písničkářů, členů kapel, píšících novinářů, rozhlasových i televizních redaktorů a dalších. Zadání bylo jednoduché: Kdo vás na letošní Zahradě nejvíc zaujal a proč?, přičemž bylo možné uvádět neomezený počet odpovědí. Hvězdou Zahrady podle odborníků – stejně jako podle diváků – byl Ondřej Ládek alias Xindl X. Na druhém místě skončil překvapivě projekt Textové dílny Slávka Janouška a jeho přátel a třetí se v anketě umístila skupiny My3.avi, vítěz diváckého hlasování v kategorii kapel. V odpovědích se dále často opakovala tato jména (už bez pořadí): Äl Jawala (Německo), Druhá tráva, Epy de Mye, Hořký kafe, Hradišťan, Jablkoň, Jananas, Ivan Mládek, Sanyland a Traband. Některé konkrétní odpovědi z ankety vám nabízíme k posouzení.

Zahrada 2008 - scéna Kaplička

Oliver Sinay (Kofein, SR): Líbila se mi Äl Jawala: kvalitní, temperamentní a především pro nás nová, dále Traband, My3.avi, Jana Šteflíčková, Epy de Mye, Sanyland, Jarret… a čínský kuchař s kytarou. A také odpadky… Kam se poděly? Nikde nic…

Kuba Horák (Zhasni): Lada Hiclová a Ivo Cicvárek – specifická poetika s výborným zhudebněním a ženský hlas, který se mnou něco dělá. Xindl X – spojení de facto líbivých (ale originálních) melodií s výpovědí mladého člověka v jazyce jeho generace. Někdy mi vadí přílišná upovídanost textů, ale celek je pro mě velmi zábavný a rád ho poslouchám. Hold Peter, Paul & Mary – pocit spojenectví všech účastníků, člověčenství sálající z celé akce, vtipné průvodní slovo Mirka Ošance, přínos v oživení starých písní pro generaci, která se s nimi už moc potkávat nemůže. Textová dílna – spojení diváků a účinkujících, spojení dinosaurů (Slávek Janoušek, Pepa Streichl) a mladých textařů a básníků (Jan Žamboch, Arnošt Frauenberg, Ivo Cicvárek a další). Z pořadu jsem cítil dobrou energii, humor, důraz na kvalitu slov v písni.

Jiří Kyncl (Duo Svitky): Plusy: a) prověřené kvality – Ondřej Ládek, Jana Šteflíčková, Hořký kafe, Michal Knébl, Ivan Mládek, Epy de Mye, Přelet MS, Divozel, Pepa Streichl, Jiří Brabec, Milan Tesař, celková organizace; b) příjemné překvapení – Bandaband a také to, že Svitky dostaly tolik hlasů, že to nemohlo být jen od kamarádů a příbuzných. Minusy: a) stagnace Trabandu, moc tvrdý Jablkoň, přeexponovaní Baumaxa a Burana Orffchester; b) málo výrazný informační systém (např. velmi utajená unplugged scéna), na vstupenkách nevysvětlený systém hlasovacích lístků, nekonečné ozvučování v amfiteátru.

Jan Špalek (My3.avi): Z kapel mě zaujal Hradišťan, Traband, Druhá tráva, Jablkoň, Jananas, Epy de Mye, Sanyland, z písničkářů Xindl X.

Pavel Helan: Na letošní Zahradě se mi líbili: Robert Křesťan & Druhá tráva, Epy de Mye, Hradišťan, Jablkoň, Vlasta Redl. Chyběla mi účast výrazné zahraniční skupiny. Do budoucna to chce více zahraničních kapel a ani to nemusí být rovnou Glen Hansard. Moc rád bych viděl nějakou balkánskou nebo orientální muziku, španělské flamenco nebo klidně tyroláckou dechovku, hlavně něco původního echt zahraničního. Naše scéna to potřebuje.  
 Burana Orffchester - i letos byli hvězdou...

Jan Žamboch: Na Zahradě mě hudebně zaujali bez udání pořadí: Jananas, Jirka Smrž, Xindl X, improvizovaný koncert Iva Cicvárka, Textová dílna Slávka Janouška a skvělé jamování s Epy de Myí.                                                                                                                                                                                                                                                    

Pepa Streichl: Pověst, která provázela Xaviera Baumaxu, byla dle mého mylná. Prostě mě nebavil. Naopak Xindl X se mi líbil. Překvapení žádné, snad mě jen potěšila méně známá kapela Zhasni. Ale nejpěknější zážitek jsem měl z pořadu Textové dílny Slávka Janouška. I když jsem byl sám (velmi náhodně) účastníkem, přesto jsem se cítil více okouzleným divákem.

Václav Koblenc (MF Dnes): Z kapel mě nejvíc dostal Jananas, z písničkářů Xindl X. Jananas tím, co a jak přinášejí folkové scéně: nová témata, zpracování, mnoho hudebních vůní z různých stylů, hravost a za zvláštní zmínku stojí pódiově i hlasově fascinující Jana Infeldová (i když kytarista s basákem jsou také šikovní). Xindl asi stejně jako mnohé další svými chytrými texty, silnými tématy, která většina folkařů pomíjí, dále charismatem a podáním. Potěšili mě My3.avi nasazením a žertíky, Marien novými písněmi a vemi dobrou formou, pobavil Přelet MS, vokálně mě dostal Šestet. Užil jsem si s Epy de Myí předkoncerty i Hold Peter, Paul & Mary včetně unplugged finále. A sobotní pohled shora na noční amfík, zpívající sborově se sejšnovou partičkou na pódiu, když z nebe padala hvězda, ve mně zůstane asi dlouho

Pavel Tabásek (Tabáskova partyja): Z toho mála, co jsem stihl, mě zaujal slovenský Sanyland a Půl dechu do měchu. Do tance bych si dal zahrát od Jumping Drums a Happy To Meet.

Slávek Janoušek: Mám velkou radost, že se nám povedlo hraní s Trojicí (se Samsonem a Vlastou) na Kapličce, ale zejména workshop i koncert Textové dílny na Zámku. Ten měl naprosto gradující atmosféru, zhruba 25 účinkujících se slušně vyřádilo a pro sebe navzájem i pro diváky připravili nečekaný zážitek. Největším objevem tohoto ročníku je pro mě hiphoper Xindl X. Moc mě potěšilo, že se někdo nový a skutečně kvalitní objevil. Interpretačně perfektně zvládnutý akustický hiphop založený na vytříbených textech, současná témata, neuvěřitelné slovní hříčky často ve vypjatém tempu, frázované s nenucenou lehkostí. Občas převrácené přízvuky (jak mě to dokáže normálně u textů vytáčet!), zde použité jako stylotvorný prvek, který přesně zapadá ideově a zvyšuje působení ironie v textech (maně jsem si vzpomněl na svou 17 let starou píseň Převrácený přízvuk). Nějak se v tom poznávám: přesně tohle bych dělal, být o generaci mladší. A ještě jedno prima zjištění: Jablkoň nabral opět nový směr, znovu mě to bere a nepustí ve chvíli, když je mi zima a chci se jít převlíknout do teplejšího. Tentokrát znějí jako můj oblíbenec Tom Waits. Jen tak mě napadlo, kam až by doposlouchal Tom, kdyby byl v kraťasech.
                                                                                                                                                                                                                                                                                     Kamelot

Blanka Prudilová (Pupkáči): Nadchla mě Textařská dílna Slávka Janouška. A to jak workshop, kterého jsem se ze zvědavosti i zájmu a s potěšením aktivně zúčastnila, tak odpolední koncert na zámku. Sršelo to svěžestí, entuziasmem, vtipem, inteligencí… prostě balzám! Slávku, Arnošte, Kubo, Žamboši děkuju moc!
 Traband opět mírně obměnil sestavu...

Jan Přeslička, Lucie Cíchová
(Epy de Mye): Nejvíce nás zaujal slovní kulomet Xindl X. Fascinující je, že i při takové kadenci myšlenek je člověk do písně vtahován a užívá si každé slovo. Mráz nám běhal po zádech také při vystoupení Žambochů na zámku a nebylo to jen tím, že jsme stáli u okna. Hodně jsme si užívali vystoupení My3.avi.

Michal Knébl: Tradičně se mi líbil Robert Křesťan, Jablkoň, Vlasta Redl, Hradišťan. Potěšilo mě, že můj kolega Jirka Kyncl s Jirkou Svítkem uspěli jako Svitky. Moc jsem to nečekal, neboť mají suchý, jemný humor. Pak se mi pochopitelně líbilo, co dělá Ondra Ládek; je to v našem rybníčku hodně nové. Nicméně překvapilo mě, že mé dceři (19 let) se Ondra moc nelíbil. Říkala, že tohle je u nich běžné. Z méně známých se mi líbil BandaBand: chlapci se s tím nemažou a odsejpá jim to.

Ondřej Ládek – Xindl X: Na Zahradě mě hodně zaujalo vystupení kapel Jananas, My3.avi a Traband, což jsou všechno už dlouho moje hodně oblíbené kapely. Všem třem je společná hudební i textová neotřelost a naprostá osobitost (nejen) hudebního projevu. Z písničkářů mě nejvíc oslovilo vystoupení Terezie Palkové a dua Hořký kafe. Terka mě zaujala svými intimními texty, expresivitou projevu a takovou otevřeností, jaká se hned tak u zpěvaček nevidí. Hořký kafe mě dostalo především svou virtuozitou a báječnou sehraností.

Petr Sedláček (Tamaral): Zaujalo mě Hořký kafe tím, kolik dobré hudby se dá udělat ve dvou. A Äl Jawala svou strhující energií.

Honza Ondrušek (Tabáskova partyja): Mám-li vybrat aspoň dvě jména, nadchla energie bubenické kapely Jumping Drums, ale nejvíc zasáhla muzika kapely Sanyland, kterou jsem do té doby vůbec neznal. Byl jsem na Zahradě poprvé a měl jsem možnost trochu nahlédnout i do zákulisí. Všude byli velice příjemní a milí lidé, a to jak na štábu, tak na ubytovnách, bránách, scénách i za mixážním pultem. Publikum bylo taky parádní, chodili už brzy ráno na první soutěžní kapely. Zahradě prostě nemám co vytknout.  
                                                                                                                                                                                                        Zahrada - to jsou i koncerty v Lipníku, Olomouci nebo Drahanovicích...
Hradišťan v Amfiteátru - vystoupení zkrácené bouří, ale i přesto (nebo právě proto) silné a působivé....

Ivo Cicvárek: Líbil se mi Xindl X – texty, suverenita, nezaměnitelnost, navíc je to generační věc (zpívá o některých věcech, které i mě trápí). Dále Majerovky s Alicí Holubovou – zejména píseň Paní z vln. Traband – hlavní scéna a téměř samé nové písničky, z nichž minimálně jedna mě vnitřně hodně zasáhla. A super jsem si užil živou Textovku Slávka Janouška; překvapil mě zájem píšících na dopoledním workshopu i reakce publika na následném koncertu.
                                                                                                                                                                                                    

Šárka Pexová (Půl dechu do měchu): Jako většina diváků jsem byla nadšená z recitálu Vlasty Redla, Slávka Janouška a Samsona. Silným zážitkem byl pro mě taky Robert Křesťan s kapelou a vystoupení Hradišťanu v deštivé a bouřlivé atmosféře. Vtipným překvapením, i když trochu očekávaným, byl Xavier Baumaxa a jeho píseň o věčném táboráku.
 

                                                                                                                                                                                                     Redl - Janoušek - Samson u Kapličky

Jarda Svoboda (Traband): Moc jsem si užil vystoupení Hradišťanu, to jsem stál jako očarovaný a poslouchal tu nádheru, jak je to čisté – srdcem i zvukem. Jura Pavlica má ohromný dar dojímat a bavit lidi, aniž by sklouzl k lacinosti a kalkulu s city posluchačů. A ještě jedna věc mě na Zahradě zaujala a mile potěšila: že Krtka vyhrál Xindl X. Myslím, že to svědčí o tom, že česká písnička má kam se vyvíjet bez ohledu na žánr.

Jan Rejhon (Hořký kafe): Myslím, že nejsem sám, kdo odpovídá, že ho letos nejvíc zaujal Ondřej Ládek – Xindl X. Ale Zahrada byla letos plná i jiných méně známých jmen, která stojí za pozornost a hlavně za poslech. Tak např. Honzíkova cesta z Jihlavy. Toto nenápadné trio se skvělou zpěvačkou Janou Havlovou natočilo letos album, které podle mého názoru dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Sílu svých hudebních nápadů a textů předvedla kapela Zhasni, u které vidím, co se týče projevu, výrazný posun vpřed. Co se nových tváří týče, rozhodně stojí za pozornost kapela Půl dechu do měchu s výbornou zpěvačkou. A na závěr bych chtěl ocenit projekt Textové dílny Slávka Janouška, který vdechl Zahradě nový vítr a z kterého by se mohla stát nová součást každého ročníku.

Blanka Mazalová (Domino, ČRo Olomuoc): Příjemným překvapením pro mě bylo vystoupení písničkáře – Krtka – Ondřeje Ládka alias Xindla X: pichlavý humor, nadhled, sarkasmus. Zkrátka prima. Vychutnala jsem si bubnování s Jumping Drums a fandila také kolegům z regionu prostějovským Létajícím rabínům. Pak už jsem se jen těšila na osvědčené tipy, které si na Zahradě nikdy nenechám ujít: Robert Křesťan s Druhou trávou a Hradišťan. Jsem ráda, že se tu objevil i Traband a samozřejmě Jablkoň. Skvělý výkon odvedla moderátorská dvojice Míša Leicht a Jarda Štěrba a samozřejmě nezklamal ani bonbónek na závěr – Banjo band Ivana Mládka.
Defilé Krtků (zleva): My3.avi, BlueGate, Přelet M.S., Hořký kafe a Xindl X....

Slavo Sany Grék (Sanyland): Pro mne je jedním z nejpřitažlivějších pódií na Zahradě Zámek. Je to příjemné, bezprostřední, klubové spojení muzikantů a posluchačů. A právě tady jsem si v rámci Textové dílny Slávka Janouška vychutnával jednotlivé navzájem se podporující muzikanty. Nevšední zážitek přišel také s příchodem Petra Sedláčka a zpěvačky Inky Tognerové, jejíž zpěv je pro mne jednoduše božský. My3.avi mě dostali na Radnici svou svěžestí a humorem. A když jsem viděl Epy de Myi na Amfiteátru, uvědomil jsem si, že ta kapela nekompromisně zraje od koncertu ke koncertu a její tvořivost jako by měla až nebezpečně hluboké dno. V kteroukoli denní i noční dobu si můžu dát také Hořký kafe. Jejich charakteristický zvuk mě dostal už před dvěma lety, když jsem slyšel jen v rychlosti pár tónů.

Milan Tesař
Folk & Country10/2008

Váš názor?

zpět na seznam událostí

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.