Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Jedou na Zahradu  
HOME Zpět na seznam

Fleret a Jarmila Šuláková

Fleret

Na tom, že spolu založí skupinu se domluvili Zdeněk Hrach Hrachový a Petr Chrastina v roce 1982. V roce 1982 tak vzniká skupina Šperhák, v zápětí přejmenovaná na méně konfliktní Šperk a v roce 1984 na Fleret. To ještě šlo o akustický folk, vystavěný na třech hlasech (měli postupně několik zpěvaček – ta první byla Simona Králová) a dvou kytarách. A to přesto, že Hrach měl už před tím praxi v bigbítu. Už v roce 1983 se rozšířili o baskytaru a kontrabas (první byl Staňa Pavelka). I když Pavelka vydržel v kapele jen pár měsíců, přivedl do ní textaře Libora Myslivečka a tím vlastně kapelu odlišil od všech ostatních. Ten totiž začal experimentovat s texty v lidovém nářečí valašském, což tehdy bylo úplné novum na folkové scéně. Hrach je navíc podpořil i po hudební stránce folklórními názvuky. Na podzim přichází do kapely flétnista a klavírista David Šedivý a téhož roku nahrazuje Simonu Jana Dubnická (měla v popisu práce i housle), dnes Redlová. Ano, tak hluboké jsou vztahy mezi Fleretem a Vlastou. Tehdy už kapela zacvičovala z doprovodné kytary přeškoleného baskytaristu Pavla Husára, zvaného Kačes. Po odchodu Jany byla kapela chvíli pánskou záležitostí a pak přijali jako zpěvačku Táňu Touškovou (Tobolovou). Tak vznikla první klasická sestava vizovického Fleretu, která sbírala vavříny v polovině osmdesátých let.

Mezi tím si totiž našli nového zřizovatele ve Vizovicích (do té doby hráli pod SSM v Gottwaldově a zřizovatele tehdy kapela mít musela) a přejmenovali se na Fleret.

Vedle Myslivečka našli druhého kongeniálního textaře v Janu Mrlíkovi (triumvirát textařů, spolupracujících s Hrachem později doplnil ještě Libor Ploček), ale co bylo asi ještě důležitější, své písničky jim nabídl Vlasta Redl, tehdy nováček v AG Felku, který si nebyl jist, že chce jeho písně zařadit do repertoáru. V roce 1986 na Portě zaujali jeho Bečvou. Vlasta s nimi občas dokonce vystupoval.

Následovaly další změny v kapele, z různých důvodů odcházeli Šedivý, Táňa, později i Chrastina, naopak přišel Zdeněk Jurásek, který na začátku devadesátých let riskl své peníze (a dluh jako hrom) a vydal první album Fleretu. To už kapela přitvrdila, hovořilo se postupně o tvrdém valašském folku a valašském bigbítu. Jakkoliv je dnes kapel hrajících folklorní nebo pseudofolklorní materiál v rockových podobách jako hub ve Vizovických vrších, Fleret patří do skupinky průkopníků a drží si svůj vysoký standard a v té tlačenici se neztratil.

Kapelu nyní tvoří: Zdeněk Hrach Hrachový (kytara, mandolína, zpěv, kapelník), Stanislav Stanley Bartošík (housle, zpěv), Tomáš Coudy/Kody/Blecha Vunderle (baskytara), Vítek Rokyta (elektrická kytara) a Jiří Heglas Hlavnička (bicí, flétny).

Albová diskografie: Tož vitajte, ogaři! (1991), Secondhand za hubičku (1993), Zafúkané (1994), Fleret & Jarmila Šuláková (1995), Z hůry dané (1997), Tož vitajte, ogaři! + bonus (1998), Tož tadyk ju máte (1999), Tož ščasné a veselé (2000), To najlepší - Kurnikšopatožtojo (2001), Trnkostroj (2003), Pumkanonem (2004).

O kapele vyšla kniha Tož štrngnime si spolem! od Ilji Kučery ml. (2002) a jejich písně vyšly ve dvou zpěvnících: Písně skupiny Fleret od A do Ž.

web: http://www.fleretmusic.cz/

Jarmila Šuláková byla slavnou folklórní zpěvačkou už v době, kdy žádní členové Fleretu ještě neexistovali. Celý život žije a pracuje ve Vsetíně, zpívá od roku 1948. Zpívala s různými skupinami lidových písní (Vsacan, Kyčera, Jasénka, Technik, Ondráš a další) a s BROLNem (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů), se kterým objela celý svět. Přitom vždy měla civilní povolání, nikdy nebyla profesionální zpěvačkou (třicet let prodávala desky v prodejně Supraphonu ve Vsetíně). Její nejslavnější deskou bylo LP Kyčera, Kyčera z roku 1971, za kterou tehdy dostala cenu od Supraphonu. V roce 1979 se stala Zasloužilou a v roce 1989 Národní umělkyní. V devadesátých letech vydala CD Valaši, Valaši s Janem Rokytou. V roce 1994 přijala nabídku podílet se ve studiu na jedné písni (Doma najlepší na CD Zafúkané), o rok později s nimi natočila společné album a zrodila se i koncertní spolupráce. Ve svých pětasedmdesáti letech zvládne ještě přes sto koncertů do roka. pro její neutuchající energii o ní koluje přezdívka Valašské Tornádo i když publikum skanduje Jarmila, případně Jarmilka. Vystupuje v kroji.

JmB

zpět na seznam 

HOME

Zahrada

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.