Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Táborový oheň  
HOME Zpět na seznam

Září 2007

Fotoreportáž

z  ohně Trapsavce.

1 2
   
3 4
   
5

6

Foto 1 – Nejen literaturou je oheň Trapsavce živ – výstava fotografií a grafik Trasy
Foto 2 – Hudební Trapsavytí tentokrát patřilo Hlubokému nedorozumění…
Foto 3 – … a pražské Sekvoji, vystupující zde pouze v duu
Foto 4 – Bouřlivý křest Juanovy sbírky Brána
Foto 5 – Předvečerní povídání o psaní aneb seminář autorů a porotců
Foto 6 – Aťka k putovnímu Zlatému Trapsavci obdržela i dort s originální dekorací

Třiatřicátý oheň psavců

Třetí zářijový víkend patřil tradičně všem psavcům. Na Základně kus od Kolína byl zapálen další oheň Trapsavce. Oheň, na kterém se vyhlašovaly výsledky naší nejstarší a největší trampské literární soutěže, předávaly ceny a četly vítězné příspěvky. Letošní ročník nepřinesl žádná převratná dílka, ale to asi ani nikdo neočekával. Ve vítězných příspěvcích najdete řadu zajímavých básniček nebo povídek, pojmenujeme-li takto nepřesně kategorii označovanou jako próza. Průběh celého víkendu byl tradiční, v pátek se hrálo a zpívalo v okolních hospůdkách, ale hlavně u ohně. Sobota přinesla kromě povídání o psaní, tedy jakéhosi semináře psavců s porotci a všemi ostatními přítomnými, také malou hudební přehlídku Trapsavytí. Zahrálo nejprve Hluboké nedorozumění, jehož produkce byla přerušena křtem sbírky Brána Jaromíra Juana Hlavatého, nejúspěšnějšího trapsavce a jednoho z letošních porotců. Následující Sekvoj přijela jen jako duo otců zakladatelů, tedy ve složení Olda Dolejš a Pavel Hurt, ale hrálo jim to výborně včetně premiéry nové písničky, kterou chystají na Jizerskou notu. Celému víkendu přálo počasí, které se jistě taky podepsalo na pohodovosti a úspěšnosti akce.

Pokud byste měli zájem o sborník vítězných příspěvků letošního ročníku, lze ho získat na internetové adrese: www.sdruzeni-avalon.cz. Na této adrese můžete najít také přehled všech vítězů.

Pokud by vás zajímalo, jak to na Trapsavci vypadalo, mrkněte se na následující adresy:

http://jennyvau.com/ALBA/TRAPSAVEC2007/index.html - Jenny
http://www.tonyavalon.rajce.idnes.cz/ - Tony
http://www.holkahouse.com/Trapsavec7/index.html - Holka House
http://ama.rajce.idnes.cz/0709_Trapsavec_2007/ - Klárka
http://www.holkahouse.com/TrapsavecfotoDeneb/index.html - B.B. Deneb

Také letošní ročník mírně pozměnil celkovou bilanci psavců, Aťka si připsala další body za zisk už třetího Zlatého Trapsavce, Farář za druhé a třetí místo a skokanem historie se stala Deneb BB, která si letos odvezla rovnou čtyři ceny a poskočila do kategorie oldpsavců, ač věkově to nehraje ani náhodou.

Belmondo

Trampské časopisy přinesly

Severka č. 2-3/2007
Písnička Poznáš tu trať
Ve Dvoraně se o úvodníky podělili Amazonka a D´Ady
Špriciek přibližuje potlach T.O.I.
Výročí osad – 20. T.O. Veľký Medveď, 17. T.O. Severka, 55. Čierny trojuholník, 40. Zlatý had, 25. T.O. Clondike
Piesnička tulácka popisuje 32. Festival trampských písní v Horním Jelení
Hudební akce Sigord, Country stopa Dudince a další
Povídku Jeden jako druhý napsal prešovský Havran
Literární tvorba Daniely Kostrové
Kultúrny bedeker se věnuje knihám o horských chatách v Tatrách
Porta Bohemica představuje neoceněné loňské trapsavecké příspěvky
Článek o Československém potlachu
T.S. Tarantula líčí zajímavé Splavovanie Hrona
Leto plné festivalov
Tip na vander, tentokrát Chata pod Rysmi
Bača zaplňuje rubriku Deťom
100 rokov Skautingu
Maťa Deva líčí Velký vander do Albánska

Výstup na Grossglockner přibližuje Otep
Vydává: Trampské sdruženie Severka, Jilemnického 23/15, 036 01 Martin, Slovenská republika, e-mail: severka@nfo.sk

Knihy, sbírky, almanachy, filmy, zpěvníky a rozhlasové pořady

Jaromír Juan Hlavatý - Brána

Přednostmi této ač útlé přesto velmi hutně naplněné sbírky je skvělá grafika a promyšlený výběr zančně rozsáhlé tvorby autora. Je s podivem, že nejúspěšnější „trapsavec“ celé historie soutěže se dočkal vydání samostatné sbírky až v letošním roce. Nicméně Brána tak bude patřit k tomu nejlepšímu, co trampská poezie dala. Zkusme tedy listovat jejími stránkami. Úvodník spíše literární než faktický, ale přesto zajímavý, stvořila Juanova žena Aťka. Následují už básně, které dokazují pečlivý výběr. Kdo by čekal jen souhrn nejúspěšnější tvorby oceněné v Trapsavci (a že jí bylo), mýlí se. Je tu poezie v čase pozapomenutá, mnohdy publikovaná jen ve žlutém čtverci Táborového ohně Mladého světa. Občas se blýskne i drobná próza. Závěr pak patří písničkovým textům. Ty občas ztrácejí, ochuzeny o hudební doprovod, oproti básničkám sílu výpovědi. Sbírka je dokonale graficky provedená včetně výstižně vybraných fotografií Jaroslavy Šálkové – Kavčete.

Vydalo sdružení Avalon. Avalon, Komořanská 87/13, 143 00 Praha 4, www.sdruzeni-avalon.cz

Telegraf

Trampská skupina Sedm nedostatečných pokřtila v plzeňském HiFi klubu svoje demo CD Pololetí.

Na 33. Mohelnickém dostavníku se porotě nejvíce líbily skupiny Kaluže, Domino a Přístav, u diváků zabodovaly taktéž Kaluže, následované Kelt Grass Bandem a Czas na Grassem. Nejlepší písničkou se stala Cyklistická Blanky Tornádo Prudilové v podání Pupkáčů.

Z Porty v Ústí nad Labem si interpretační Portu odvezli Epy de Mye, Martin Rous, Bob a Bobci (ti si odvezli také Diváckou Portu) a Autorskou Portu Blanka Tornádo Prudilová z Pupkáčů za písničku Cyklistická a Marie Havlová s Milanem Krejsou za písničku Barvy kamenů.

Na Festivalu trampských písniček ve Skaličce zvítězila skupina Špunt z Přerova před Tempem di vlak a Blues Stones, kteří se podělili o druhé a třetí místo.

14. Československý potlach se koná od 27. do 30. září na kempu u Ledče nad Sázavou.

29. září je termín konání Jizerské noty v Hejnicích. Nebude chybět country bál, Potlach v kině (letos věnovaný slavné rubrice Táborový oheň a Honzovi Dobiášovi), oheň, ale hlavně vystoupení Epy de Mye, Lísku, Bezefšeho, Sekvoje, Přeletu M.S., Hlubokého nedorozumění, Spolktria a Wabiho Daňka s Milošem Dvořáčkem. Více v příštím Táborovém ohni nebo na stránkách: http://nota.wz.cz/.

Ve středu 10.10.2007 v KD Akord v Ostravě Zábřehu vypuknou už 71. Tóny cest Tempa di vlak. Hostem tentokrát bude pražský Pacifik.

10.10. v pražském Toulcově dvoře vystoupí Appaloosa.

11. říjen patří 217. Večeru písní táborových ohňů brněnské Ozvěny v klubu na Leitnerce. Domácí si tentokrát pozvali Pupkáče a Přemka Špalka, který bude povídat o trampování na Novém Zélandu.

V pátek 12.10. v MKS Říčany u Prahy vystupuje od 20 hodin Hop Trop.

Stejný den v Pardubicích v KD Dubina chystá večer skupina Marien od 19,30 hod. Hostem bude Pavučina.

Další Písničkový vlak, tedy večerní jízda Posázavským Pacifikem z Prahy do Dobříše a následující páteční oheň na jednom z brdských kempů a sobotní turnaj v ringu, se připravuje na pátek 12. října. Sraz je na pražském hlavním nádraží do půl osmé večerní u pokladny č. 1. Nástroje a hlasy samozřejmě vezměte s sebou.

V neděli 14.10. v pražském Rikatádu od 20 hodin budou hrát Noví Brontosauři.

Do pražského P-klubu v Trojické 10 si domácí Sekvoj pozvala na 16.10. ve 20 hodin i brněnskou Ozvěnu.

Rybníkáři a Bonsai č. 3, to je sestava pravidelného večera, konaného v KD v Líšově u Českých Budějovic ve středu 17. října od 19,30 hod.

18.10. v pražském Gongu zahrají a zazpívají Kapitán Kid, Wabi Daněk, Miki Ryvola a Pacifik.

Od 19 hodin 19. října v Přerově poběží další Vandrkára skupiny Špunt. Hostem bude skupina I.C.Q.

Jitka Vrbová, Standa Chmelík a hosté zahrají v pražském klubu Rikatádo v neděli 21.10. od 20 hodin.

O den později tamtéž můžete spatřit i slyšet Pacifik.

29. října od 20 hodin v pořadu Zpívání na schodech jindřichohradeckého gymnázia vystoupí společně se skupinou Jen tak tak pražská Sekvoj.

Na 30. říjen chystá skupina Lístek do Pražského P-klubu v Trojické zajímavý večer, na který si pozvala Mirka Kováříka. Začíná se ve 20 hodin. Pro ty, co plánují dopředu – do kalendáře si poznačte datum 11. prosince, kdy na svém večeru Lístek na stejném místě přivítá oslavence Kapitána Kida.

Ve středu 31.10. slibuje velmi veselý trampský večer skupina Vlak na Dobříš do pražského Rikatáda.

Pražské trampské zpívání se na chladnější období jako každým rokem stěhuje pod střechu. Od 11.10. do konce března 2008 si v pravidelném intervalu 14 dnů můžete přijít zazpívat i vy. Koná se v klubovně v ul. Štítného 285/29 (zvonek PS Skalka) na Praze 3. A jste zváni – v říjnu tedy 11. a 25.

Trampský rozhlasový pořad Z posledního vagónu můžete poslouchat každé liché úterý od 14, 19 a 23 hodin na internetovém Rádiu Folk (reprízu pak o den později v 9 a 21 hodin), Ozvěny osadních ohňů na Country rádiu běží každé úterý mezi 19 a 20 hodinou, pořad provází Tony Linhart a lze ho poslouchat i přes internet.

Táborový oheň ve Folk&Country v papírové podobě časopisu najdete v čísle 12, které vyjde 30.11.2007.

zpět na seznam

HOME

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.