Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Táborový oheň  
HOME Zpět na seznam

Červen 2006

Fotoreportáž
z
 festivalu Stop sešlapanejch bot v Ořechově u Brna

1 2
   
3 4
   
5 6

Foto 1 – Bývalý vojenský areál protivzdušné obrany skýtá řadu nádherných pohledů – v dáli Pálava

Foto 2 – Jako doma se tu na pódiu cítí nejen muzikanti aneb Bedřich sestupuje z pódia

Foto 3 – FT Prim jako v dobách největší slávy v po letech obnovené sestavě

Foto 4 – Muzikantsky to nejlepší z brněnské “modré trávy” bluegrassový Sakrapes

Foto 5 – Ozvěna, legenda trampské písničky, která toto označení přímo zbožňuje

Foto 6 – Vrchol večera a závěr v režii Kamelotu

 

Opět Horní Jelení

Úctyhodných jednatřicet ročníků už má za sebou Festival trampských písniček v Horním Jelení s podtitulem písničky s vůní jehličí. Festival na rozdíl od většiny současných akcí se v žádném případě nesnaží o žánrovou pestrost. Trvale a neúnavně trvá na vymezení akce čistě trampské hudbě. Je tomu tak od roku 1972, kdy v Jelení proběhl první ročník, až po letošek. Vyjmenujeme-li alespoň část skupin, které zde vystoupily, získáme skutečně pestrý vzorek trampské muziky posledního třicetiletí – Savana, Falešní hráči, Island, Slza, Cestáři, Vodáci, Ženáči, Ozvěna, Chrpa, Bystřina, Chudinkové, Jitro, Sekvoj, Q.K.V., Lokátoři, Vysočina, Zlatý orel, Pengagi, Domüno, Brzdaři, Větrno, T.E. Band, Antares, Paběrky, Rosa, Smolaři, Trepka, Špunt, FT Prim, Tempo di vlak, Falešná karta, Pupkáči, Lístek, Harvestri, The Šůtrs,…

Jiří Fred Jedlička, hlavní postava celé akce, o zaměření festivalu píše:

“Ačkoliv nikdy nebyla přesně určena definice trampské písně a vytyčeny její hranice odkud kam, bylo stanoveno vystoupení výhradně s trampským repertoárem. V pravidlech se netolerují ani stále sílící žánry country či folku.”

Toto vymezení se dostalo do regulí soutěže a jedna ze soutěžních písní musí být trampská napsaná do roku 1950. V roce 2002 v Jelení došlo k velkému sporu o skupinu Lístek, ten rok vítěz diváckého hlasování. Vystoupení Lístku, s netradičně a velmi moderně pojatou trampskou muzikou, vneslo rozpory mezi jednotlivé porotce a pořadatele. V internetových diskuzích i trampských časopisech se debatovalo o celé věci snad celý další rok. Výsledkem byl pořadatelský příklon k většímu důrazu na tradici a českou klasickou trampskou píseň.

Festival tedy drží žánrovou čistotu. Vše co bylo napsáno až do těchto míst zní logicky a snad by se pořadatelům dalo zatleskat za pevné a neměnné postoje. Jenže…Letos se na soupisku “rebelů” trošku překvapivě dostal i přerovský Špunt. Kapelník Miloš Dohnal o letošním ročníku píše:

“Festival KFTP v Horním Jelení již léta vyvolává diskuse jak na internetových portálech tak v ostatních mediích. Tvář tohoto festivalu se za 31. ročníků nezměnila a zůstává stejnou po celou dobu. Bohužel se však ani nevyvíjí. Pokud jste tento festival navštívili před hodnou řádkou let a např. letos vězte , že si budete připadat , že jste tento festival navštěvovali pravidelně , dokonce zde potkáte i stejné kapely. Pokud se však vyskytne nějaká kapela jiná hrající např. moderní trampskou tak si ji dobře poslechněte. Proč? Protože tahle kapela pravděpodobně již příští rok nebude účastníkem tohoto festivalu. Zdá se Vám to nelogické? Ale to je systém tohoto festivalu. Vytlačit, i když trampské, bohužel modernější kapely z festivalu a zachovat si co nejvíce místa pro kapely tzv. archivní a to všechno za pláštěm tzv. zachování trampské písničky. Nevím jak kdo, ale já v tomto způsob jak zachránit trampskou písničku nevidím, spíš naopak. Právě v době opětovné obliby trampských kapel je mimořádná příležitost o propagaci trampské písničky na různých festivalech a ne se uzavřít celému světu. Přínosem pro trampskou písničku je ji spíše zpřístupnit co největšímu počtu posluchačů a určitě ji neublíží použití folkového doprovodu nebo bluegrassového sóla, což se v Horním Jelení neodpouští (viz zdůvodnění rozhodnutí poroty v r.2005). Tím, že na festival přestávají jezdit kvalitní kapely hrající modernější trampskou písničku, ztrácí tento festival a ne jen festival, ale hlavně trampská písnička, velmi mnoho. Festival v Horním Jelení si určitě své diváky i kapely najde. O tom nepochybuji. Jde spíš o postesk nad zvláštní snahou o “záchranu” trampské písně stylem zakonzervování v 50-tých letech. Tím se z Festivalu trampské písně stane pouze Skanzen trampské písně.”

Co na závěr?

Chce-li někdo organizovat soutěž velmi tradiční a klasické trampské písně, samozřejmě na to má plné právo. A může to být svým způsobem i zajímavé odlišení v současném moři festivalů dramaturgií se podobajících se jako vejce vejci.

Tak mi na všem vadí jediná věc. Ta naprostá a neomylná jistota, že právě cesta, kterou razí v Horním Jelení jak zachránit, rozvíjet a šířit trampskou muziku, je ta jediná správná. Ta naprostá jistota s jakou každá kapela, která obohacuje trampskou hudbu a posunuje ji zase kosek dál je odsuzována. Představa, že náhodný divák dorazí do Jelení a na základě této akce si udělá přehled o současné trampské muzice, je dost hrozná.

A o tom, že festival trampských písniček jde udělat současný, příjemný a stále v trampském duchu, nejlépe svědčí třeba Jizerská nota, Trampská nota, Klimkovické kytarobití nebo Olešnická kytka.

 

Slovenská literárna súťaž Severky pokračuje
Uzávierka ročníka 2006 je 31.7.2006.
Súťaží sa v troch kategóriách - poézia, próza, piesňový text, bez rozdielu veku alebo skúseností autora. Súťaž je orientovaná na podporu slovensky pišucich autorov a podmienkou je zaslať maximálne tri práce s námetom prírody, pobytu v prírode, trampingu, kamarátstva
... v rámci jednej kategórie. Rozsah prózy najviac tri strany A4.
Práce je potrebné poslať písomne na adresu:
Trampské združenie SEVERKA
Hronsecká cesta 36
976 31 Hronsek
Súťažné práce musia byť pôvodné, do doby vyhlásenia výsledkov príslušného ročníka nemôžu byť uverejnené v médiách (tlač, TV, rozhlas, internet).
Práce nepodpisujte, do obálky vložte lístok s menom a adresou, prípadnej aj ďalším kontaktom. Súťažné práce sa autorom nevracajú, organizátor súťaže si vyhradzuje právo ich použitia na propagáciu Trampského združenia SEVERKA a trampskej kultúry vo všeobecnosti.
Výsledky predchádzajúceho ročníka nájdete na webe Severky - http://severka.nfo.sk

Trampské časopisy přinesly

Stopa č. 69/2006

(trampský občasník pro Kanadu a USA)
Vítání jara 2006 na Ostrově o velikonočním setkání píše Maruška
Z Paďourových zapomínek, tentokrát Sportem k…, týkajícíc se trampů
Jarní oheň na Kubštějně popisuje Dandy
Frank Nykl píše o Festivalu trampských písniček v Horním Jelení
Výroční slezina STO Vancouver na Squamis River – zajímavá zkušenost s překvapivě narušeným průběhem a reakce na podivné jednání Tulačky
Trampská kytara – nové informace o dalším ročníku
DVD Vandry s Lampou – zpráva o devadesátiminutovém sestřihu
Vydává: Aleš Klestil, 2645 James Island Rd., Saanichton, BC Canada, e-mail: stopa@shaw.ca, časopis lze stáhnout z adresy: http://members.shaw.ca/stopa

Telegraf

Dnes 22.6. můžete stihnout v rámci Vyšehraní na letní scéně v Praze u Vyšehradu mimo jiných i Hop Trop, Wabiho Daňka s Milošem Dvořáčkem.

Letošní Trampská Porta v Ústí nad Labem je posunuta na netradiční termín 23.-24.června. V pátečním Potlachu můžete slyšet Kapitána Kida, Hop Trop, Pacifik, Paběrky, Jitku Vrbovou a Zlatého orla. V sobotní soutěži trampskou písničku hájí The Šůtrs a Špunt, jako hosté v hlavním koncertě vystoupí Sekvoj, Cop, Buty, Fešáci a Rossane Cash.

Tradiční Zpívání na Střeláku, tedy Střeleckém ostrově v Praze, můžete zažít ve čtvrtek 29.6. a opět i během prázdnin každý lichý čtvrtek. Stačí seběhnout po schodech pod most a připojit svůj hlas či nástroj.

Čtvrtek 29.června bude v pražském klubu Rikatádo vyhrazen pro Vlak na Dobříš.

V sobotu 1.července můžete zastrihnou Kapitána Kida v Havlíčkově Brodě.

Porta v Jihlavě letos poběží od neděle 2.7. do středy 5.7. a zatímco v soutěži trampskou muziku jak se zdá nezaslechnete, alespoň někteří z hostů k ní mají blíž – Pacifik, Kamelot, Hop Trop, Wabi daněk a Miloš Dvořáček.

Zahrada na Portu navazuje (5.7.-8.7.) a samostatné dříve obvyklé trampské odpoledne se nekoná, nicméně v Náměšti můžete slyšet Lístek, Tempo di vlak, Pupkáče, Sekvoj, Boba a bobky.

Druhý červencový víkend patří Festivalu na pomezí – letos se tu objeví i Pupkáči a The Šůtrs.

Budete-li ve středu 12.července se nacházet na nádrvoří zámku v Blansku určitě nepřehlédnete recitál brněnské Ozvěny.

V pátek 14.7. od 18,30 hod poběží Folk na letním v Mariánském údolí u Olomouce a k vidění a slyšení tu budou mimo jiných Lístek, Pupkáči, madalen, Epy de Mye,…

O den později v rámci Folkového žejdlíku v Oldřichovicích vystoupí přerovský Špunt.

XII. Jihočeské zpívání se chystá opět do Trocnova u Českých Budějovic. V areálu památníku jana Žižky vystoupí yrbníkáři, tempo di vlak, Stráníci, Střepy, Epy de Mye, Hluboké nedorozumění, Nezmaři, Honza Bican a další, hlavním hostem bude africký soubor Inkululeko Yabatsha. Vystupovat budou i divadla, připravuje se výstava fotografií, zpívání u ohně. Spát lze v areálu.

Polsední červencová sobota (29.7.) tradičně bude vyhrazena setkání KKKK, tedy Klubu kamarádů Kapitána Kida v restauraci ve Zbořeném Kostelci na břehu Sázavy. Letos Kid bude hudebně podpořen Lístkem. Více na www.kkkk.cz.

Do letošního Trapsavce došlo více příspěvků než v minulém roce a v současnosti je důkladně pročítá a hodnotí tři porotci 1.kola, v červenci dojde pak na hodnocení ve druhém kole. Oheň Trapsavce proběhne v sobotu 16.září, ale o tom víc příště.

Trampský rozhlasový pořad Z posledního vagónu můžete poslouchat každé liché úterý od 9, 14, 19 a 23 hodin na internetovém Rádiu Folk, pořad Ozvěny osadních ohňů na Country rádiu běží každé úterý mezi 19 a 20 hodinou, pořad provází Tony Linhart a lze ho poslouchat i přes internet.

Táborový oheň ve Folk&Country v papírové podobě časopisu najdete v čísle 9, které vyjde 25.8.2006.

zpět na seznam

HOME

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.