Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Táborový oheň  
HOME Zpět na seznam

DUBEN 2005

Fotoreportáž
z ryvoliády Jarní kurýr v P-klubu Trojické

Karel Cimbura Vidimský – vynálezce a pachatel každoročních ryvoliád v Trojické provázel pořad i letos.  Prvním hudebním gratulantem byl Fredy Schubert za pomoci kamarádů z T.O. Paběrky
   
Pódium zcela zaplnila sestava T.O. Rowers o jejichž brněnštině se nedalo pochybovat Do dlouhých nočních hodin se zpívalo na sejšnu – jsou ještě akce, na které si i diváci přinesou nástroje a hlasivky.
   
Vynikající Sebranku přivezl do Prahy Béďa Šedifka Sbírku Wabiho literárních dílek pokřtil rum, přesněji tedy rumem Tony Linhart

Pedofilní Thompsonovi vlci?

Můj návrat po dlouhé době na ranč Thompsonových vlků nebyl příliš radostný. Nebo spíše radostné nebyly okolnosti, které mě i něco přes stovku ostatních do Kostelce nad Orlicí přivedly. Sdělovacími prostředky proběhly ohromující zprávy o pedofilním chování vedoucích trampského dětského oddílu Thompsonovi vlci. Zpráva šokující už proto, že “Vlky” známe z řady akcí, kam jezdí.

Potvrdilo se, že skutečnost je dosti rozdílná od toho, co se veřejně šíří. Jenže pohlavní zneužívání nevidomého chlapce je pro bulvár sousto velmi lákavé. Osočovaný sherif “Vlků” Drobek se mimo jiné podrobil dobrovolně testům na pedofilii, která zjištěna nebyla. Během dvou let rozviřování této aféry nikdo z rodičů žádného chlapce z oddílu nevzal!!! Sám chlapec měl již několik problémů sám se sebou. K údajnému sexuálnímu zneužití mělo dojít na akci, na které bylo několik dospělých i dětí a všichni toto popírají. Obviněn byl nikoliv vedoucí oddílu, ale člověk který na některé akce s nimi jezdil.

Proto Drobkovi kamarádi, i přes jeho původní nesouhlas, svolali toto setkání. Na něm “Vlky” podpořila místní vedoucí skautů, bývalý Drobkův kolega z městské policie a řada dalších.

Způsob jakým informovala především televize Nova a deník Blesk je nehoráznou sprosťárnou a devalvací novinářské práce. Kupujete Blesk? Posloucháte zpravodajské pořady na Nově? Na setkání na ranči byla k dispozici Petice usilující o očistění Drobka, člověka který práci s dětským oddílem věnoval spoustu času a prostředků.

Další zajímavé informace můžete najít přímo na internetových stránkách: http://blizard.networx.cz/vlci

Belmondo

Trampské časopisy přinesly

Brdská vločka č. 9 (IV.ročník)

  • Zvěsti z campů brdských trampů
  • Informace o publikaci Brdy trampské aneb Brďáci sobě
  • Podrobně o lokálce pod Brdy píše Marko Čermák
  • Povídka Pufa Ondřeje Vaculíka
  • Rysák píše o skalách v článku Brdy Berg
  • Co znamenal pro tramping Jára Cimrman se ptá Z.Svěráka Tapi
  • Irčanův článek z roku 1968 Řeči kolem táboráku
  • O vzniku Vlajky jako trampské hymny
  • Důležité upozornění Armádě České republiky T.O. Yankee
  • Žit píše o letošním Zlatém dnu
  • Vtipy (už jste někdy viděli vtip Marko Čermáka?)

Vydává: T.O. Typicky brdský ohniště, Brdská vločka, Komořanská 87/13, 143 00 Praha 4, e-mail: waki@mybox.cz

Řádky č. 8 jaro 2005 (trapsavecký občasník)

  • Barevné fotky z loňského ohně Trapsavce
  • Vyhlášení nového ročníku literární soutěže Trapsavec
  • Drby, zvěsti, zprávy zejména psavecké
  • Střípky z psavecké sleziny v Těnovicích
  • Střípky ze 30.ročníku Trapsavce – výběr neoceněných básniček a povídek

Vydává: Sdružení Avalon, Komořanská 87/13, 143 00 Praha 4, e-mail: iva.spurna@seznam.cz

Knihy, sbírky, almanachy

Stejný dny nejsou dobrý
Malý výbor z literární tvorby trampského barda Wabiho Ryvoly

Karel Vidimský Cimbura – vynálezce, pachatel a průvodce již tradičního dubnového pořadu, věnovanému narozeninám bratří Ryvolů, v letošním roce velké Wabiho sedmdesátky, přidal opět něco víc než jen hudební program (o něm najdete více v papírové verzi Táborového ohně v červnovém Folk&Country) – sbírku Wabiho tvorby literární. Tedy o poznání méně známé, leč určitě ne nezajímavé. Jedná se o pestrý výběr od básní přes bajky či pohádky až třeba k jednoaktové crazy “tragedii”. Výstižné jsou aforismy (“Komu se nelíbí oranžové stany, ať si koupí khaki brejle!”). Jedno má Wabiho tvorba písemná společné s tvorbou hudební. Těžko se přibližuje, respektive každému popisu chybí další rozměr, který vás osloví na vlastní uši, oči či duši. Tato skromná sbírka (rozsahem) má i zajímavé úvodní slovo od Josefa Štogra Shortyho, dotýkající se velmi živě nálady a podmínek doby, ve které Wabi tvořil. Závěr pro změnu patří Saše Ryvolové Wickie, která přibližuje Wabiho jako člověka, skutečně takového jaký byl v tom nejlidštějším pohledu i s chybami a nedostatky, nikoliv takového jak si ho mnozí glorifikují. Zároveň i geniálního pozorovatele života kolem sebe. Vlastně ne pozorovatele, ale člověka, který žije život naplno. “Co dělal, dělal šťavnatě a s chutí, ať to bylo cokoli. Zázraky i průsery.”

Dostala se tak do světa skvělá publikace a těžko hledat lepší způsob gratulace k narozeninám. Vy co jste nebyli u toho a rádi byste také zalistovali stránkami, mám dobrou zprávu. Chystá se dotisk a bude-li šance na její získání, určitě o tom ihned podám v Táborovém ohni zprávu.

Publikace věnovaná všem účastníkům VI.výroční ryvoliády Jarní kurýr 21.4.2005 v P-klubu Trojická jako hudební gratulace Wabimu k sedmdesátinám.

Telegraf

Dvacet let hraní oslavily Paběrky Marko Čermáka v klubu CI 5. Trapsavci měli svůj pořad v plzeňské městské knihovně, zahrála k němu skupina Sedm nedostatečných. Světová premiéra Trampského týdeníku proběhla na Stopách sešlapanejch bot v Trojické za asistence Lístku a Terezy Terčové (více příště).

2.ročník fotosoutěže Brdské vločky už má své vítěze. V kategorii “Brdy” zvítězil Jiří Lipka Carmen s fotkou Konečně po dešti a kategorii “Zbytek světa” Pavel Bednář Vlck s fotkou Západ slunce nad Oderskými vrchy.

Nacházíte-li se v Praze a chcete-li si zazpívat, můžete dorazit na Zpívání na Střeláku – tedy Střeleckém ostrově – koná se každý druhý a poslední čtvrtek v měsíci od 19,30 hod. i v případě deště pod mostem. Novinky, zajímavosti a vše kolem najdete na: strelak.jinak.cz

V sobotu 30.dubna můžete zastihnout Tempo di vlak jako hosta oblastního kola Trampské Porty na Moravsko-slezském hradu v Ostravě.

Ostravský kulturní dům Gama (Hornopolní ul.) bude svědkem dalšího pokračování Tónů cest. Tempo di vlak si přizvalo DC Vocal na pátek 13.5.2005. O den později vyráží z Ostravy do Budišova nad Budišovkou tradiční Country expres, ve kterém mimo jiných zahrají i Falešná karta a Tempo di vlak.

Jedenáctý ročník trampského festivalu nedaleko Oslavan (asi 30 km od Brna) se chystá na 13.-15.5.2005. V pátek proběhne setkání u táboráku a zpívání na Zadní skále, v sobotu běží program od dopoledních hodin. Soutěží se v kategorii duet a jednotlivců a skupin. Jako hosté zahrají letos Paběrky Marko Čermáka z Prahy, a z Brna skupiny Ozvěna a Přístav. Spát lze venku v areálu sokolovny nebo přímo na sále. Na neděli je přichystáno slavnostní dopolední ukončení. Bližší informace lze najít na stránkách: http://mujweb.cz/www/trampskanota

Brněnské Stopy sešlapanejch bot se chystají do klubu Na cestě (ul.Bašty) na středu 18.května. Zahrají Přístav a Jewelci.

Nezapomeňte, že každé úterý od 19 hodin vysílá Country rádio trampský pořad Ozvěny osadních ohňů. Provází ho Tony Linhart a třeba 17.května se bude povídat o Trapsavci.

17.5.2005 od 20 hodin v pražském P-klubu v Trojické pořádá svůj každoměsíční večer skupina Sekvoj.

Vojta Kiďák Tomáško zahraje v pražské Malostranské Besedě ve čtvrtek 19.5. od 20,30 hod.

35.ročník soutěže trampských skupin Náměšťská placka se bude konat 21.května v zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou. Hlavním hostem je brněnská Ozvěna. Už od 16 hodin je možno vidět video o řece Oslavce a o 30.ročníku Placky, od 18 hodin samotnou soutěž. Lze přespat na zemi venku nebo v sále.

Další Potlach v pražské Malostranské Besedě kromě domácího Pacifiku doprovodí hudebně ostravský host – Tempo di vlak. Středa 25.5. od 20,30 hod.

Víkend od pátku 27.května bude patřit dvěma akcím nedaleko od sebe. V Pardubicích poběží hudebně velmi pestrý Slunovrat a o něco dál v Horním Jelení Festival trampské písně, zaměřený velmi tradičně (http://kftp.unas.cz)

Stopy sešlapanejch bot v P-klubu Trojické v Praze se připravují na úterý 31.května. Domácímu Lístku přispěchá na pomoc pardubický Marien.

Táborový oheň ve Folk&Country v papírové podobě časopisu najdete v čísle 6, které vychází 27.5.2005.

zpět na seznam

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.