Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Táborový oheň  
HOME Zpět na seznam

LEDEN  2005

Fotoreportáž

Křest desky Trojhlavá saň Hop Tropu a Stopy sešlapanejch bot Lístku

Bezvěrci prý křtít nemohou a tak o to víc hrají Zato připít si mohou (viz vinný labužník Samson) s nejdobřejší duší klubu Mlejn Amunkou
   
Huberťákovi i ostatním z plakátu pomáhala trojhlavá saň Nepoučen problémy nejmenovaného pána dal Alva dohromady Bambini di Bašť a Lístek tak skvěle zahájil další večer
   
Host byl daleký, milý, písničkově velmi nový - Tempo di vlak Největší úspěch sklidil nečekaný sólový zpěvák Jirka Hanusek za nedvědovsko-ostravskou písničku

Stopy sešlapanejch bot do všech stran

Cyklus pořadů Stopy sešlapanejch bot měl premiéru už před několika lety a běžel v pražském P-klubu v Trojické. Nicméně časem utichl, zavřela se voda, až se zásluhou především pražského Avalonu vynořil v nové podobě a hlavně se začal vyvíjet velmi zajímavým způsobem. Pražské Stopy se staly domovským pódiem Lístku, jedné z nejlepších současných trampských kapel, což nepochybně prospělo oboustranně. Co ze Stop nezmizelo, a to je víc než příjemné, to je pravidelné obohacení programu třeba křtem nové trampské sbírky včetně ukázek, scénickými experimenty jakými byl třeba veleúspěšný brdský striptýz či trampská módní přehlídka. Výběr hostů je pečlivý a tak se není co divit zaplněnému sálu, v případě křtu CD Den pramenů Lístku zřejmě pak i dosažení rekordního počtu diváků v klubu vůbec. To ovšem stále není všechno. Po Praze se Stopy v minulé sezóně rozšlapaly i v dalších dvou městech. Tím prvním byla Plzeň - konají se na známé a osvědčené scéně HiFi klubu. O něco později se přidalo i Brno, kde pořad můžete slyšet v klubu Na cestě, kousek od hlavního nádraží v ulici Bašty. Program je až do června letošního roku ve všech třech městech nabitý, hosté zajímaví a určitě stojí za to si udělat čas. A není určitě náhodou, že se uvažuje i o dalším působišti na severu Čech...

Informace lze získat na http://avalon.unas.cz

Belmondo

 

Trampské časopisy přinesly

Stopa č. 63

(trampský občasník pro západní Kanadu a USA), prosinec 2004

- úvodní úvaha o tom, zda a na čem si dáváme v životě záležet
- o chystaném splutí řeky Teslin a Yukon v roce 2005
- Vodníci a déšť (z Paďourových vzpomínek)
- cestu do Maroka líčí Ivan
- vander na novom člne na John Day River
- novinky z e-mailu Faráře o přípravách celosvětového potlach
- technické okénko o trampských video discích
- poznámky redakce

Vydává: Aleš Klestil, 2645 James Island Rd, Saanichton, BC Canada, V8M 1V4, e-mail: stopa@shaw.ca, časopis lze stáhnout z internetové adresy: http://members.shaw.ca/stopa

 

Stoňácký Tam-tam č. 4/2004 (0.ročník)

- listování kronikami T.O. Tiger Znojmo
- závěr Farářovy cesty po Yukonu
- povídka Jury Cancáka Kamarád z onoho světa
- foto z cesty po USA
- novinky o 7.celosvětovém potlachu
- dopisy ze zámoří
- písničky na písmeno C
- Tamtámek aneb co se zajímavého dělo včetně fotek
- básničky v Pohlazení po dušičce
- trocha humoru
- nad dopisy čtenářů, redakční okénko

Vydává: Sdružení S.T.O.N., Petr Pedro Hladký, Brněnská 1258, 664 34 Kuřim, e-mail: hladky@volny.cz

 

Knihy, sbírky, almanachy

Raf: Šerifova lžíce

Šerifova lžíce je trampská povídka, jejíž autorství je připisováno Rafovi - anonymnímu autorovi, který děkuje Kavčeti, Buldokovi a Štěhněti, bez kterých by toto dílko jinak nespatřilo světlo světa.

Jedná se o příběh s takřka detektivní zápletkou, psaný lehkou humornou formou. Jak jinak může vypadat barvitý popis trampingu současnosti (snad i budoucnosti) pohledem mladého Angličana, který se do Čech dostane poprvé a to jen díky svému dědečkovi. Lépe řečeno díky své snaze nepříjít o zdroj příjmů ze strany dědečka. Proto se vydává plnit zdánlivě nesmyslný úkol svého předka - najít zdánlivě nelogicky přeceňovaný předmět - šerifovu lžíci. Těžko se hlavní hrdina Raf u nás vůbec přibližuje k trampům: "...nebyli podchyceni ani mezi tolerovanými náboženskými sektami, nefigurovali na seznamu protistátních neziskových organizací, nevznášeli restituční nároky, nezaložili politickou stranu, neměli vlastní odborový svaz a nebyli považováni za etnickou menšinu..." Co všechno pátrání přinese - kopáčskou horečku v Posázaví, podivnou úlohu redakce časopisu Ztracená stopa, velký trampský nábor a vše co s ním souvisí. Do toho celé pátrání ještě ztěžuje nevyzpytatelná sestřenka Spitfire.

K úžasnému rozuzlení příběhu dochází u ohně, na kterém pět nových osadníků získá nového šerifa, následně Brdy zažijí neuvěřitelný majetkový třesk a tramping nečekaný rozkvět. Abych dlouho nenapínal, prozradím po cimrmanovsku závěr celého detektivního příběhu raději hned: "...mám přísnou, ale spravedlivou ženu, a co víc si můžu přát? A ta Temže - kam se hrabe na Sázavu."

Myslím, že nejen Raf, ale my všichni čtenáři stránek Šerifovy lžíce bychom měli Kavčeti a Buldokovi poděkovat za nevšední a vydařené dílko, výrazně čnějící z literární tvorby trampských psavců poslední doby.

Vydalo nakladatelství Rodocapsa jako svou 8.publikaci v roce 2004

Belmondo

 

Telegraf

Předvánoční koncerty na hradě v Lokti provázeli Roháči, chystající se v současnosti na oslavu svých třicetin.

Nejen ke změně vysílacího schématu došlo v Country radiu. Pořad Ozvěny osadních ohňů nově provází Tony Linhart, který vystřídal Aťu Vrtišku a tak každé úterý od 19 hodin se můžete zaposlouchat. 1.února se třeba bude povídat o historii i současnosti Notování pod Vyšehradem.

V Domě dětí na Karlínském náměstí v Praze se bude ve čtvrtek 10.února konat od 19:15 další trampské promítání

Pravidelný večer Sekvoje v P-klubu Trojická v Praze se odehraje v úterý 15.února od dvaceti hodin.

Nejbližší Stopy sešlapanejch bot poběží v pražském P-klubu v Trojické v úterý 22.února a Lístku přijedou pomoci Pupkáči.

V prosinci jsme si připomněli 15. výročí, kdy odešel trampský a hudební literát i organizátor Standa Houla Zárybnický. V březnu na jeho počest zahoří tradiční oheň na Brdech a plzeňský Avalon chystá vydání jeho divadelní skorohry "Někam, kde je hezky".

Přes nečekaný a náhlý odchod Josefa Blažejovského Pacifik žije a hraje stále dál. Ani nepřerušil svůj pravidelný cyklus v pražské Malostranské Besedě každou poslední středu v měsíci od 20,30 hodin.

Máte-li zájem o zaslání sborníčku vítězných příspěvků z Trapsavce 2004, lze ho obdržet za zaslané poštovní známky v hodnotě 10 Kč na adresu: Sdružení Avalon, Komořanská 87/13, 143 00 Praha 4 - Modřany. Vyhlášení nového ročníku této trampské literární soutěže přineseme příště.

Na první březnový víkend plánuje další pohodový víkendový Trampský guláš ostravské Tempo di vlak, další večer i trampský bál v Brně chystá Ozvěna, ale o tom víc příště.

První zářijový víkend opět bude patřit Československému potlachu, v pořadí už dvanáctému. Odehraje se tentokrát u Vojtova Mlýna na Rakovnicku a jeho organizaci má na starosti T.O. Canadian Trapers.

Táborový oheň ve Folk&Country v papírové podobě časopisu najdete v čísle 3, které vychází 25. února 2005.

zpět na seznam

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.