Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

HOME

zpět na seznam

Lichý pátek Vaška Müllera


Prachy, prachy, prachy. Aneb zveřejnit honoráře?

Tomu malému klukovi co prodával kameny na cestičce z Mojžíšovy hory a tvrdil, že případný darovaný dolar má na to, aby chodil do školy (existence nějaké školy v těch naprosto suchých velehorách se mi nepodařilo přes mé pozdější dotazy ověřit), jsem moc nevěřil, i když dolar jsem mu samozřejmě dal. Škola neškola.

Té malé beduínské holčičce prodávající korálky v sinajské poušti se ovšem věřit určitě dalo:

"Dám ti cokoli z těch věcí za kousek jídla," říkala.

Možná právě proto, že jsem si zase jednou uvědomil jak velká část světa žije v chudobě (vždyť osady Beduínů cestou od Mrtvého moře, těsně nad Jeruzalémem, vypadaly tak, že slavné romské osady na východě Slovenska jsou proti nim satelitní městečka u Prahy), mi tak utkvěl v hlavě ten úryvek z debaty na webu hokejových Vítkovic.

O co jde? Generální manažer neúspěšného ostravského klubu František Černík, se rozčílil, že hráči, kteří zpackali celou sezónu chtějí přidat rapidně na platech a dokumentoval to třeba příkladem obránce Gulašiho, vcelku neznámého mladého hráče, který v hokeji nic nedokázal:

 "Třeba když takový Gulaši měl plat jeden a půl milionu a dnes si dává návrh na šest milionů, tak nejsme schopni takovou částku akceptovat. To samé u Jurečky. Po zpackané sezoně přijde a chce o  sto tisíc měsíčně víc, protože patřil k nejlepším bekům. Ale patřil k nim proto, že ostatní hráli houby."

Ponechme stranou, že když manažer hokejového klubu "brečí", jako pan Černík, měl by si spíš stěžovat sám na sebe:

"smlouvy jsou v celé extralize postavené tak, že hráči vydírají kluby. Teoreticky nemůžeme ani srážet z platu, dávat pokuty. Když neudělají průšvih, neporuší životosprávu a budou chodit trénovat a hrát, tak nemáme šanci je postihnout. Hráči ale jiné smlouvy podepisovat nebudou. Když jsme přišli s něčím jiným, agenti začali dělat stávky."

Chtěl bych poznamenat jednu věc: jak moc mi tato slova připomíná to, co říkají a na co si stěžují pořadatelé hudebních festivalů.

Manažer Černík se ve svatém rozhořčení rozhodnul, že zveřejní platy hokejistů v jeho klubu, pokud mu to ovšem bude vedením klubu schváleno.

Paraelu s muzikou zde nenajdem, neboť nikdo samozřejmě honoráře kapel nezveřejní, ostatně často jsou na to umělci hákliví, nebo to zakazují přímo ve smlouvě.

Ani pan Černík k takovémuto kroku zatím nepřistoupil, jenže v diskuzi na webu hokejových Vítkovic to někdo velmi dobře informovaný udělal za něj:

"Barinka 450 tis mesicne,Trnka 320 tis,Kubos 210 tis,Hes 190 tis,Jurecka 110 tis,Gulasi 100 tis,Mrazek 90 tis, Ovcacik 90 tis. Ujcik 460 tisic, Burger 450 tisi,Hubacek 300 tis,Simicek 250 tisic, Janos 200 tisic, Tomasek a jemu podobni 85 tisic!! Prusek 450 tisic. Plus zapasove premie...samozrejme!! "

Jak se později ukázalo, diskusní příspěvek byl napsán zřejmě v Itálii, tedy v zemi kde působí nedávno odvolaný trenér Vítkovic.  A vzbudil docela velký ohlas. Mnozí fanoušci asi netušili, že i naprosto podprůměrní hráči (třeba i hostující v druhé lize), berou základ skoro stotisíc měsíčně a to vše v klubu, který se dva roky nedostal do vyřazovacích bojů a určitě nepatří v lize k nejbohatším.  Také hodně lidí zaujalo Černíkovo prohlášení o téměř nulové zodpovědnosti hráčů za osobní či týmové výsledky v souvislosti s jejich platem. A zjištění výše platu naprosto tuctových hráčů našlo prý ohlas i u sponzorů a kdo ví, zda neazaujalo i představitelé různých magistrátů a městských úřadů, kteří klubům také davají peníze.

Závěrem:

Ne, nebojte se, nemíním zde operovat chudými dětmi v Asii, to  by bylo pokrytecké a hloupé. Vrátím se ovšem k hudebním honorářům. Protože mám pocit, že kdyby si fanoušci přečetli smlouvy některých kapel, asi by se také hodně divili. Vzpomínám na jednu, kde bylo velká spousta (mnohdy dost "šílených")  bodů co musí splnit pořadatel a nakonec dva body co musí splnit kapela. S nadsázkou se dá říct, že  jen zahrát, když ji do toho nic nevleze a bude se ji chtít.

Aby bylo jasno, vůbec nezávidím kapelám honoráře, ostatně je to obchod jako každý jiný, a vždycky je to otázka smlouvy. Když vám někdo dá za koncert přes stotisíc asi ví proč a je to naprosto legální. A naprosto v pořádku. Přesto si myslím, že by nebylo špatné, kdyby fanoušci měli o jejich výších aspoň rámcový přehled, třeba by méně obdivovali, že písničkář odehraje koncert ne zrovna "ve formě", nebo kapela zahraje místo legálního koncertu v podstatě festivalový blok a pakuje se z pódia.

Přiznám se, že k napsání tohoto Lichého pátku mě inspirovala velmi užitečná reportáž z folktime.cz: ( http://www.folktime.cz/clanek.asp?id=4742 ) týkající se koncertu Javorů, který se také nedá pořídit zrovna za hubičku.

Na zmíněném koncertě jsem nebyl, takže pokládám jen obecnou otázku: chtěli byste znát honoráře kapel? A pomohlo by jejich širší znalost u hudebních hvězd k větší odpovědnosti za odvedenou práci?

Vašek Müller

Váš názor? 

zpět na seznam

HOME

Ligatury Honzy Hučína Juppův zápisník Ve středu dění

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.