Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

HOME

zpět na seznam

Lichý pátek Vaška Müllera


Kolik vyprodukuje Kapitán Kid oxidu uhličitého? (aneb od podepisovačů petic k nazijazzu)

Myslím si, že hudbou se dá bojovat a protestovat proti ledasčemu. Dokonce si myslím, že to má i jistý smysl.

Například, pokud uděláte koncert „proti“ Komunistické straně, můžete spoustu mladých lidí, kteří se třeba o veřejný život příliš nezajímají upozornit na vážný problém.  Tím jednoznačně je skutečnost, že je u nás legální a usiluje o moc politická strana, mezi jejíž praktiky, když už se k té moci dostane, patří mučení lidí s jiným názorem a politické vraždy.

Druhou věcí ovšem je, že u nás také existuje něco, co je médii nazýváno „kulturní fronta“ a já mám pocit, že se jedná o spolek podepisovačů petic, kteří jsou ochotni podepsat téměř cokoli, hlavně když to zní dostatečně „lidsky“. Petice odsuzujících přesídlení neplatících spoluobčanů, požadující referendum o již zamítnuté evropské ústavě nebo podporu vzbouřených zaměstnanců ČT proti vedení firmy.

Působí to až legračně a nic na tom nemění to, že můžu tyto podepisovače na druhou stranu obdivovat třeba za skvělý humor, kterým mě baví a z něhož mnohé pasáže znám nazpaměť.

Pravdou je, že mé myšlení je asi natolik jiné, že těžko můžu pohnutky kulturních frontových bojovníků proti nelidskosti pochopit. Kupříkladu jsem čekal, že se zvednou v jednom petičním a jiném šiku proti naprosto nepřiměřenému policejnímu zásahu na Czechteku a oni se místo toho zrovna tehdy rozhodli, že se nabídnou a pomůžou Jiřímu Paroubkovi s výběrem nového ministra kultury. Milé.

Ale jak jsem psal výše, v podstatě oceňuji, že muzikant (umělec) má nějaký názor a je ochoten ho prezentovat veřejně. Proč se taky zajímat o někoho, kdo žádný názor nemá, že. A snažím se jeho pohnutky pochopit.

Ovšem globální monstrakci nazvanou Live Earth jsem pochopit nedokázal. Ono totiž bojovat hudbou se dá proti ledasčemu, ale PROTI KLIMATICKÝM ZMĚNÁM? To si fakt nedokážu představit.

Je ovšem možné, že to bylo jen zjednodušení médií a doopravdy se koncert zaměřil na šetrné zacházení se zdroji a šetření energií a chtěl posluchačům přinést toto pozitivní poselství s výzvou k větší skromnosti.

Ovšem i tak to nebylo asi provedeno vhodnou formou, protože koho by nenapadlo, kolik že energie spotřebovaly obří pódia, přelety soukromými tryskáči hvězd atd. atp.

Nemohu se zbavit obavy, zda to nebyl naprosto geniální politický sebepropagační tah (což bych ocenil jako vskutku čtverácký kousek, naverbovat hudební megastar do své kampaně tak, že vás to nic nestojí a ještě si to hvězdičky považují), který provedl pan Albert Arnold Gore a taky běžný sebepropagační tah hudebních hvězd, zahalený hezkou myšlenkou (což nijak neobdivuji).

Zde je namístě ocitovat kousek článku z www.idnes.cz , který mě opravdu pobavil:

 Britskou devítihodinovou část Live Earth zahájili Genesis a zakončila Madonna.
"Díky, že děláte tak moc pro zvýšení povědomí o tom, že čas se chýlí," vzkázala Alu Gorovi zpěvačka, která podle deníku Guardian za čtyři měsíce vyprodukovala 485 tun oxidu uhličitého.

Výše napsané samozřejmě nic nemění na tom, že se mi líbí, když muzikanti mají svůj názor a nebojí se jej vyjádřit a stát si za ním. Bohužel, právě myšlenková sterilita a strach „abych někoho náhodou nenaštval“ je podle mě největší folkovou bolestí. Samozřejmě existují na tuzemské písničkářské scéně i výjimky a ač nejsem ani zdaleka fandou Xaviera Baumaxy musím znovu zmínit jeho text Nazijazz

 (http://www.supermusic.sk/skupina.php?action=piesen&idskupiny=19914&idpiesne=160410)

s narážkami na Landu, jeho verze písní Karla Kryla a Českou televizi, zde je malá ukázka:

 Napíšu Indře Vostrý, kámo, bude to vostrý
proč za mý peníze kupí dokola pořady tupý
já si chci užít švandu a vy tu necháte kázat Landu
von si tu plácá bílý střívka,
z toho jdou voči šejdrem i takovým lidem
jako je nevidomá dívka
Nic než národ!

Mě se zdá tento text velmi vydařený. A vám?

Vašek Müller

Váš názor? 

zpět na seznam

HOME

Ligatury Honzy Hučína Juppův zápisník Ve středu dění

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.