Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

HOME

zpět na seznam

Lichý pátek Vaška Müllera


Nohavicovo DVD trochu jinak a velmi nebezpečná kapalina.

Možná to taky znáte: člověk si někde bokem odloží pár novinových článků, které ho zaujaly, s tím že je někdy použije. Jenže času na podobné radovánky se obvykle zoufale nedostává.

Přesně tohle je i příklad samochvály pana Petra Šišky, prezidenta Akademie české populární hudby a hlavně ředitele agentury Petarda Production. Zmíněná óda na svůj vlastní pořadatelský úspěch vyšla v regionální mutaci MF Dnes 30. června 2006 a dovolím si ji zde ocitovat:

O KONCERTU NA KAROLINĚ

Petr Šiška
pořadatel koncertu

Samochvála smrdí, ale přesto vše musím říct, že za posledních dvacet let jsem nic podobného neviděl. To, jakým způsobem se podařila vytvořit nálada, jak pracovala světla včetně venkovního nasvícení haly nebo jakým způsobem bylo nasvíceno pódium, bylo mimořádné. Příprava choreografie trvala měsíc. Jenom pro zajímavost, v akci bylo na 120 pohyblivých světel, Jarek normálně používá čtyři a na velkých akcích jako je třeba udělování hudebních cen Anděl jich bývá 40 kusů.

Já jsem navštívil generálku natáčení DVD osobně a měl jsem dost smíšené pocity. Líbil se mi nápad uspořádat tuto show na Karolině, oživovat takové prostory je věc podle mě velmi bohulibá, ale ze samotného koncertu jsem odešel velmi brzy. Stáli jsme na okraji velké tovární haly, mezi spoustou lidí, kteří taky z koncertu nic moc neměli a tak se vesele bavili. Takže jsme raději vyšli ven před halu, dali si podměrečnou kofolu v kelímku, chvíli si popovídali a jeli domů.

Nepíšu to tady jako nějakou extra kritiku, s podobným zážitkem se prostě musí u obří akce tohoto typu počítat, pakliže nepřijdete natolik včas, abyste se dostali blízko pódia. Mnohým jistě stačí stát v rohu rozlehlé tovární haly a vnímat atmosféru, někdo má ovšem na podobný zážitek úplně jiný pohled, jako onen divák, který mě pobavil prohlášením, že příště raději vezme Nohavicovo CD a půjde si ho pustit na nádraží, prý ušetří za vlezné a zážitek bude stejný.

Ani pro tenhle Lichý pátek však není to nejdůležitější, zda bylo natáčení tohoto koncertního DVD povedené nebo ne (z pohledu výsledného DVD jistě bylo). To pro tento článek podstatné zmínil i čtenář serveru Aktuálně.cz ve svém diskusním příspěvku:

Datum: 29.06.2006 15:30 Autor: Divi IP:[193.179.70.*] Titulek: včerejší generálka - nezvládnuté

5 tisíc lidí v naprosto nevyhovujícím prostoru, ve kterém je špatná akustika, není vidět ani slyšet a na čtyřhodinový koncert vám ochranka nenechá vzít vodu... po půlhodině jsme si šli sednout ven a po další půlhodině jsme se raději sebrali a jeli domů. O nezvládnutém parkování nemluvě.

Byl to první Nohavicův koncert, ze kterého jsme odcházeli znechuceni, ale prostě se J. Nohavica a jeho tým stal obětí vlastí megalomanie, které se tak dlouho bránil - a teď je vidět, že oprávněně.

Ano, jedná se o zmíněnou vodu. Ochranka odebírala před vstupem do tovární haly divákům plastové láhve s pitnou vodou. Kalašnikov v batohu byste ovšem dovnitř pronesli celkem bez problémů…

Bylo to mé první setkání s tímto omezením při hudebních akcích. Věděl jsem sice, že na rockovějších festivalech jde o celkem běžnou věc a pamatoval jsem si také na mediální rozruch, když soukromá bezpečnostní služba odebírala divákům, kteří chtěli jít na koncert oslavující vstup ČR do EU na Střeleckém ostrově, lahve s vodou a limonádou. A to je tak asi všechno, co jsem o “problému” věděl.

A tak jsem zabrouzdal po netu a s mírným překvapením zjistil, že podobné móresy se pěstují skoro všude, snad s výjimkou folkových festivalů. Zajímavé je, že diváci to, alespoň soudě podle internetových ohlasů, příliš nechápou, třeba jako autor této kritiky festivalu Masters of Rock: (http://almad.nejsem.in/zapisnik/zapisky/2005/07/masters-of-rock.html):

Další nepotěšující fakt byl zákaz vnášení PET lahví do prostoru areálu. Pokud je to pro bezpečnost a úklid, chápu. Nicméně nepochopím, proč je možné vnášet lahve, ale není možné v nich mít vodu (ochranka často říkala "vypij nebo vylej"). Zejména pak, když v areálu bylo sice všude dostupné pivo a slivovice pana Jelínka, ovšem nealko bylo pouze v podivných sladkých konzistencích (Coca-Cola apod.) a navíc tak po osmé hodině večerní přestalo být k dispozici. Pravda, na několika místech byly kohoutky s volně tekoucí vodou, ovšem vzhledem k tomu, co ve vodě všechno plavalo, dovolil bych si o její pitelnosti pochybovat.

Nejvtipnější na celé věci mi přišlo zdůvodnění tohoto zákazu, které se v podstatě téměř všude opakovalo, zde třeba ukázka ze stránek festivalu Rock na valníku:

Dále do areálu platí zákaz vnášení skleněných lahví a rovněž i vlastních zásob alkoholu či nealka v lahvích plastových. V letním kině bude dostatek stánků s občerstvením, tj. jídlem i pitím všeho druhu, tudíž není potřeba si nosit vlastní. Pokud se i tak rozhodnete, můžete si ho vypít či zkonzumovat ve stanovém městečku či kdekoliv v okolí areálu. Nikoliv však uvnitř. Zákaz vnášení skleněných i plastových lahví do areálu platí v zájmu bezpečnosti účinkujících i diváků - rádi bychom předešli drobným úrazům z let minulých.

Ještě povedenější je, když se zákaz vnášení nápojů a jídla šikovně zamotá mezi další vysoce nebezpečné věci, jako jsou drogy, zbraně a laserová ukazovátka, jako třeba v sekci Zákazy na stránkách Keltské noci:

Z bezpečnostních důvodů není dovoleno do areálu festivalu vnášet jakékoliv skleněné nádoby včetně lahví, plechovky, hořlaviny, zbraně jakéhokoliv druhu, drogy a omamné látky, hořlaviny, předměty ohrožující bezpečnost, pyrotechnické předměty, otevřený oheň, vlastní jídlo a nápoje, laserová ukazovátka, magnetofony, filmové kamery, videokamery (zahrnuje formát Dv, Dv Cam, BetaCam, Super VHS, Super 8…) ani profesionální fotoaparáty.

To už mi byla mnohem sympatičtější otevřenost Petra Fořta, pořadatele trutnovského Rock For People, v on-line diskusi na iDnes (http://show.idnes.cz/odpovedi.asp?t=RFP2&strana=2):

OTÁZKA (Petr)
Dobry den, sem docela rozhorcen a rozcilen tim, ze si nemuzu dovnitr na festival obycejnou vodu, alespon 3 l na osobu denne. Je sice pekne, ze jste zacali distribuovat vodu za 20 Kc /1,5l protoze jak jste psali v drivejsich letech se tam dala poridit za 100 Kc/1l ale i tak. Je to vubec mozny lidem branit brat si tam vodu? To se mi zda docela hnusny a omezujici. A je mi divny, ze si do nejakych svych provoznich radu muzete neco takovyho napsat a praktikovat to! a psat tam v ramci hygieny nebo proc to zakazujete, no to uz je fakt moc. Pisete tam jak tam budou hromady kontejneru na plasty a jine recyklovatelne slozky.

ODPOVĚĎ ( 29.06.2006 11:15 )
v minulosti se stávalo, že si lidé v petláhvi pronášeli tvrdý alkohol a podobné věci...dalším faktem je to, že stánkaři platí jistý přípěvek za své místo a my jim ručíme tím, že se návštěvníci budou občerstvovat exklusivně u nich...a poslední věc, když jdeš do restaurace, vezmeš i s sebou také svůj nápoj a požádáš jen o sklenici?...petr

Zvídavý návštěvník on-line diskuse zareagoval i na vysvětlení pořadatele:

155263       petr

OTÁZKA (Petr)
Coze? Jaka restaurace? Do restaurace neplatim vstup 700,- a nejsem se tam 3 dny v kuse. To s tima stankarema samozrejme chapu. Nerikam, ze si tam budu brat basu piva nebo svuj sud, opeceny prase apod. Ale 3 l litry vody to se mi zda zakladni vec. Proste minimum, ktery je mi hodne divny, ze si muzete dovolit ho zakazat, ale nemam cas, chut ani naladu to nejak resit. Jinak by me zajimalo kdybych se po tom pidil, jestli je tohle vubec mozny praktikovat. Jinak budiz je mi jasny, ze s tim nic neudelate, jenom sem to chtel nadhodit k zamysleni.

Jsem ten poslední, kdo by si neuvědomoval (a komu by vadilo), že hudba je stejný byznys, jako kdeco jiného. A upřímně přeji všem lidem kolem muziky, aby si dobře vydělali, i těm stánkařům. Ostatně i část mých příjmů tvoří obchod.

Jenže poslední dobou se mi zdá, že celý hudební průmysl se začíná lidem dost vzdalovat, a sám se potom diví, že se desky přepalujou a hlediště mnohých akcí nejsou zrovna natřískané.

I to přirovnání s restaurací, do níž si přeci nedoneseme vlastní nápoj trochu kulhá. Tedy dost hodně.

Mám silný pocit, že čím více se budou pořadatelé snažit naložit na diváky další podobné povinnosti a zákazy přímo s hudbou nesouvisející, tím více lidí si odradí. A nakonec bude výsledek přesně opačný.

A nebo se pletu? Jaký je váš názor, je minerálka donesená do hlediště festivalu opravdu nebezpečná?

Vašek Müller (foto autor)

Váš názor? 

zpět na seznam

HOME

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.