Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

HOME

zpět na seznam

Lichý pátek Vaška Müllera


Nastává soumrak festivalů?

Historka první:

Čekal jsem v České televizi, až na mě dojde řada, abych pár minut pohovořil o Zahradě a tak trochu i obecně o folkových festivalech. Čekání se protahovalo, a tak jsem si dlouhou chvíli krátil pokecem se stejně vyčkávajícím kolegou pořádajícím divadelně-hudební přehlídku ve Frýdku-Místku. Akce se jmenuje Sweetsen fest a vstup je na ni zdarma, dostali prý dotace od radnice, sehnali sponzory…
“Ve Frýdku se koná i folkový fesťák, tuším Muzikantské žně, že?”, podotkl jsem.
Pořadatel té nekomerční akce zareagoval zajímavě: “To pro nás není konkurence, tam JEŠTĚ vybírají vstupné.” Aha, napadlo mě, takže brzy se vstupné vybírat už asi nebude…

Historka druhá:

Jeden pořadatel kulturních akcí (muzika, hodně divadel , ale i travesti show, “jůheláci” apod.) si chodí ke mně kopírovat plakáty.
Zatímco kopírka množí plakáty zvoucí na show se žížalou Julií, nebo jak se vlastně ta potvora jmenuje, povídáme si o místním magistrátu. Kultura ho totiž příliš nezajímá a raději cpe obrovské peníze do všemožných profesionálních sportů.
Pořadatel si však paradoxně nekulturní radnici pochvaluje: “Tady se dá ještě provozovat kultura za peníze, vezměte si, jak jsou na tom pořadatelé ve městech, kde jejich osvícení zastupitelé pořád něco na náměstích pořádají: dny měst, kde je spousta známých kapel, různé otevírání a ukončování sezóny, festivaly na náměstích a já nevím, co všechno ještě. “TAM UŽ LIDI NEJSOU ZVYKLÍ ZA KULTURU PLATIT. Kdo by taky vyhazoval prachy za něco, co mu jindy naservírujou zadarmo”.
Tak by mě zajímalo jak se žije pořadatelům a jejich hudebním akcím, třeba poblíž plzeňských Strun na ulici.

Zpráva z tisku:

Pivovar Ostravar o tomto víkendu praskal ve švech. V sobotu ve 14.hodin zde vypukly v pořadí již sedmé Slavnosti pivovaru. Dobré pivo a skvělá muzika, které zdobí největší svátek piva v Ostravě, přilákaly do pivovaru Ostravar 9 800 návštěvníků.
Už od časného sobotního odpoledne bylo zřejmé, že si Ostravané nechtějí nechat ujít žádný z bodů bohatého programu. Po ostrém startu, který obstarala kapela Ready Kirken, provedl slavnostní zahájení sedmého ročníku Slavností vrchní sládek pivovaru Ostravar Robert Kužela. Ve svém vystoupení seznámil všechny přítomné se žhavou novinkou - faktem, že Ostravar Strong se tento týden stal v Českých Budějovicích Pivem České republiky pro rok 2005.
Na nádvoří pivovaru mezi sebou soupeřila 4 družstva vedená Antonínem Panenkou, Karolem Dobiášem, Romanem Skamene a Jiřím Procházkou. Ve fotbalové zóně Baníku Ostrava představili Radek Slončík a Peter Drozd návštěvníkům Slavností Pohár ČMFS a poté se rozběhl turnaj v minikopané. 
Na čepu nemohl chybět kvasnicový ležák. "Kvasnicové pivo je na takovéto akce jako dělané a my ho čepujme přímo z tanků, " vysvětloval Robert Kužela.
Večerní program na hlavním pódiu zahájila populární slovenská kapela Horkýže Slíže. Rozjeté publikum pak s velkým nadšením přivítalo domácí Rock and Roll Marcela Woodmana. Tóny písně "Starý dobrý Woodman přijíždí, už to začíná" přivedly obecenstvo do varu. Celý program vyvrcholil v devět hodin večer vystoupením skupiny Divokej Bill. Ta potvrdila, že se dnes řadí mezi nejlepší kapely u nás.
"Myslím, že můžeme být spokojeni," komentoval průběh Slavností Robert Kužela. "Lidi přišli nejen za hudbou, ale i za dobrým pivem. Toho se v průběhu Slavností vypilo 160 hektolitrů," doplnil závěrem vrchní sládek pivovaru Ostravar Robert Kužela.

Poznámka k tiskové zprávě:

Je třeba podotknout, že Slavnosti pivovaru Ostravar, nebyly typickou “zadarmovou” akcí. Lístek na ně stál 75,- Kč.
Ještě větší úspěch měla Slavnost Staropramenu - více než 13 a půl tisíce návštěvníků
zvládlo vypít přes 300 hektolitrů piva, tekoucího z více než 100 píp.
(Jistě, nejedná se zde o čistě hudební akce, ale diváky dle mého názoru přesto muzice odlákávají.)

Závěrem:

Projížděl jsem nedávno po silnici z Olomouce do Ostravy, díval se na krásný hrad Helfštýn a vzpomínal na úžasné festivaly, které se na něm před pár lety odehrávaly. A najednou mě napadlo, že se nám nějak ztrácejí ty nádherné hudební přehlídky konané na trochu opuštěných hradech a zříceninách. Vzpomeňme třeba na Svojanovskou hlásku…
Že by lidé už nebyli ochotni vláčet se za festivalem někde do kopce, tak trochu mimo civilizaci? A jsou ještě vůbec ochotni za muziku platit?
Budou se festivaly v blízké budoucnosti pořádat podle tohoto vzoru: silný sponzor a vstup zdarma? A jaký to bude mít vliv na folk (třeba možnost prosazení mladých nadějí) a existenci “nekomerční” hudby?
Škodí nebo prospívají “zadarmové” akce kultuře a hudbě?

Nastává soumrak hudebních festivalů v podobě v jaké je nyní známe?

Vašek Müller

Co na to vy?

zpět na seznam

HOME

 

TOPlist

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.