Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Lichý pátek Vaška Müllera

HOME

zpět na seznam


Máte na to navštívit divadlo? A také sto knih a spousta pěveckých talentů.

Časopis Reflex nedávno vyzval své čtenáře, aby napsali názvy svých nejoblíbenějších románů. Anketa se setkala s velkým úspěchem. “Náš internetový externista měl s počítáním a vyhodnocováním rozhodně víc práce, než jsme předpokládali”, dočtete se na stránkách Reflexu.

Do redakce psali nejen jednotlivci, ale i celé třídy ze základních škol a rodiny. Někteří čtenáři dokonce uvedli více než sto titulů. Pod titulkem Nejmilovanější román Reflexu jste si pak mohli v internetové i papírové verzi časopisu přečíst stovku čtenáři nejčastěji uváděných knih. Je to opravdu zajímavý seznam, mimo jiné i vysokým zastoupením českých autorů, vždyť zde najdete hned čtyři tituly od Milana Kundery a samozřejmě Hrabalovy knížky, Jirotkova Saturnina, Legátovou, Basse, Poláčka, Němcovou, Vančuru, Haška, Škvoreckého, Erbena, Loukotkovou a další spisovatele, kteří žijí nebo mají své kořeny v Čechách na Moravě či Slezsku.

Kupodivu však zde chybí náš nejprodávanější spisovatel Michal Viewegh, a také Petr Šabach, Vladimír Páral nebo Zdeněk Šmíd, kterého si však (hned po Kunderovi) nejvíce přáli čtenáři Reflexu vyzpovídat při on-line rozhovoru.

Docela by mě zajímalo, jaké asi jsou nejoblíbenější romány návštěvníků letních festivalů. V kouzelné Telči, Jindřichově Hradci, Náměšti nad Oslavou nebo Třeboni bych si takovou anketu dokázal představit. Třeba by to diváky zaujalo i pobavilo.

Jenže národ kupodivu žije jinou zábavou než jsou knihy Jáchyma Topola, i když se jedná tak trochu o zázrak. Téměř všichni se totiž díváme pouze na ČT2 (kupodivu třeba i herci, kteří jinak vystupují v kdejaké estrádě), ale leckdo zasvěceně diskutuje o soutěži Česko hledá Superstar.

Musím sebechvalně zdůraznit, že i já se pravidelně dívám POUZE na druhý program veřejnoprávní televize. (Sleduji totiž téměř všechny přenosy z hokejové extraligy.)

Jenže když jsem jednou v sobotu našel v MF Dnes hrubou přílohu o volbě superstar, řekl jsem si, že to musím vidět. A tak mě taky ulovili. Teď na superstar pravidelně čumím a už nebudu moc v hospodských debatách tvrdit, že se dívám víceméně jen na naši milovanou ČT 2 (to, že na hokej samozřejmě nezdůrazňuji). Prostě mě Nova taky dostala. Jenže pak mi došlo, že je to všechno vlastně děsně ušlechtilé! Najednou se přeci velká část národa zajímá o mladé pěvecké talenty! A pak že je Nova nekulturní! Už jsem málem dostával pocit, jak je svět krásný a my ušlechtilí, jenže do kanceláře mi z billboardu kouká Anička Dajdou a vedle ní je napsáno: Svět se zblánil. Držte se… Tak nevím.

Ale pojďme k něčemu hodnotnějšímu, než jsou televizní estrády. Jelikož jsem v poslední době věnoval více sportu než kultuře, vydal jsem se do divadla.

Přesněji do Slezského divadla v Opavě na hru Patricka Marbera Na dotek. Podle kulturní rubriky místních novin se tato hra řadí k takzvané cool dramatice, avšak k její “měkčí větvi”.

Vytáhl jsem tedy ze skříně sako, svou nejlepší kravatu (no dobrá, svou jedinou použitelnou kravatu) a pak už jen s velkým úžasem sledoval, jak pod křišťálovými lustry, pozlaceným opavským městským znakem a lóžemi potaženými rudým plyšem zní v rychlém sledu dialogy, které bych nečekal ani v hodně drsném pornofilmu. Postarší dámy v róbách z hlediště zvědavě sledovaly, jak asi herečka odpoví na otázku: Jak voní tvoje p…? nebo máš taky ráda, když se ti muž …… .. …….?(ne, nedokážu to napsat, jsem asi puritán), a jak herec vesele pobíhá po jevišti s holým zadkem. O sexu se zde mluví stále a mnohem otevřeněji i horšími slovy, než kdysi v hornické knajpě U špeka. Když jsem si pak v autě cestou domů zpíval spolu se Slávkem Janouškem, že se nám “divadlo k životu víc přibližuje”,napadaly mě divné myšlenky. Pokud hry populární colness vlny, tedy onoho “progresivního divadelního trendu” reflektují reálný život, nejsme ve folku sto let za opicema? Nezobrazovali vždy právě folkaři život v celé jeho nahotě? (Sakra, to jsem nenapsal nejlépe. Myslím tím samozřejmě holou realitu.)

Bohužel (nebo bohudík?), jak znám současné folkové texty, žádná coolfolková vlna se k nám určitě neblíží. Vzpomeňte jen na internetovou bouři vyvolanou (při srovnání s dialogy a scénami obsaženými ve hře Na dotek velmi nevinnou) výzvou Jiřího Schmitzera: Řekněte prdel! Máte na to?

Vašek Müller

(poznámka autora: Mám na to napsat i říct prdel, ale vytečkované části si opravdu budete muset domyslet. Máte na to?)

Co na to vy?

zpět na seznam

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.