Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Lichý pátek Vaška Müllera

HOME

zpět na seznam


Ať žije babička! (A taky Radůza, Nohavica i náš nejpopulárnější folkař.)

 

Den po předávání Andělů jsem byl nucen zúčastnit se tradiční rodinné oslavy. Manželé ze vzdálenější části rodiny se mě po obědě zeptali: “Hele, nevíš, kdo je to ta Radůza? To je fakt tak dobrá, že porazila Lucku?” Znělo to trochu zděšeně. (Všimli jste si kolik lidí se o Lucii Bílé vyjadřuje ve stylu “naše Lucka”? Že by dobře vytvořený mediální obraz populární zpěvačky?)

O další týden později se v hospodě zeptala kamarádka z Prahy, chytrá holka s kulturními zájmy: “ Kdo je to ta Radůza? Fakt je tak dobrá?”

A já pochopil, že udělení cen Radůze mělo smysl. Nemyslím si, že by ji nějak zvlášť začali zbožňovat milovníci středního proudu, na to je Radůza moc svá. Ovšem je moc dobře, že se o ní díky andělským oceněním dozví lidé “typu” oné Kláry z Prahy (které jsme s přáteli u piva Radůzu vydatně pochválili). Lidé, kteří si třeba zajdou na Radůzin koncert nebo koupí její desku. A to bych dekorované písničkářce i skvělému nakladatelství Indies moc přál.

A kdybyste nevěděli jaká je Radůza: Věřte, že opravdu moc dobrá, co bych také jiného tvrdil, když jsem ji měl v obou kolech hlasování do “naší” žánrové ceny hned na prvním místě.

V době kdy píšu tento článek uplynulo od předávání Andělů deset dnů a čtenáři internetových i papírových časopisů, společenských týdeníků a já nevím čeho všeho ještě, si již mohli přečíst nespočet různých úvah na andělské téma a kritických zhodnocení televizního přenosu ze všech možných úhlů.

Také jsem onu slávu shlédl, avšak bohužel až včera z videa. Snad mi tedy odpustíte několik postřehů na toto téma, je pro mě ještě poměrně čerstvé.

Několikrát jsem se dočetl, jak je letošní zvolení Radůzy zpěvačkou roku přelomové, jak je úžasné, že po všech těch Vondráčkových vyhrál někdo mimo špičky popmusic známé z různých estrád. Omyl. Nějak se zapomíná na loňské vítězství Kateřiny Winterové z Ecstasy Of St.Theresa. (Mimochodem, kompletní výsledky výročních cen od roku 1991 najdete na adrese http://www.aph.cz/historie.htm. Malá procházka minulostí neuškodí, dozvíte se třeba, že všechna vítězství v již neexistující kategorii LIDOVÁ A DECHOVÁ HUDBA získala skupina Šlapeto!)

Na televizní oceňování kupodivu stálo za to koukat. Předávání všelijakých šílených cen (například za nejprodávanější hudební video roku!) se dalo přežít, Miro Žbirka měl občas opravdu vtipné poznámky a hlavně, kdy jindy uvidíte Jablkoň (navíc s Jaroslavem Svěceným) v TV show v hlavním vysílacím čase?

Musím však zklamaně konstatovat, že celkově letošní předávání Andělů zdaleka nebylo takovou srandou jako před dvěmi lety. (To jsem si večer na teletextu přečetl, že žánrovou cenu za Folk (do níž jsem hlasoval, a tedy věděl, že vyhrála Zuzana Navarová) převzala skupina Jablkoň. Nejdřív jsem zděšeně volal Juppovi, cože se to děje, a až později mi došlo, že se zřejmě jednalo o geniální tah, jak zviditelnit náš žánr. Chcete-li si připomenout tuto slavnou minelu, nabízím odkaz: http://beta.internetfolk.cz/drobnosti/andel020311.html)

Ale pojďme zpátky k letošnímu televiznímu udělování Andělů. Pokud bych měl volit největší hvězdu večera, byl by jí samozřejmě Jarek Nohavica, přestože jeho pódiové spojení s Kabátem (v médiích předem masivně propagované) na mě působilo dost rozpačitým dojmem. Všimli jste si však, jak zesílil potlesk, když bylo při nominacích přečteno jméno Jaromír Nohavica? Kromě toho se na něj mnozí řečníci odvolávali a také byl ctihodnou akademií zvolen do Síně slávy. Jenže tam si ho už kdekdo z jeho posluchačů sám pro sebe zařadil dlouho, dlouho před tím, než tak učinili slovutní akademici.

Hned za touto nespornou legendou by se ovšem v mém pomyslném žebříčku hvězd oné sobotní slávy umístil Jiří Macháček, který sice na pódiu pobyl jen krátce, ale stačil pronést výrok večera. Po příchodu k mikrofonu (prý dříve, než mu někdo skočí do řeči) totiž vyzval publikum, aby na počest narozenin jeho babičky na pokyn zvolalo: Ať žije babička! Věřím, že sborové skandování babičku potěšilo.

A ještě jeden výrok je třeba připomenout. "Z důvodu vysoké prodejnosti všech desek nominovaných v této kategorii jsme se rozhodli udělit cenu až na slavnostním večeru," takto vysvětlil prezident Akademie populární hudby Petr Šiška, proč byla předána (žánrová) cena za Folk & country přímo v přímém televizním přenosu

Zdá se tedy, že folkaři jsou dnes populární. Chtěli byste vědět kdo z nich nejvíce? Sám jsem si v této věci nebyl příliš jistý, dokud jsem neotevřel Knižní novinky číslo 3 (časopis pro knihkupce, knihovny, nakladatele a čtenáře). V nich jsem se totiž dočetl, že knihu Pravděpodobnej svět napsal Jaroslav Hutka – nejpopulárnější český folkový zpěvák.

A máme v tom jasno.

Vašek Müller

Co na to vy?

zpět na seznam

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.