Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Jedou na Zahradu
HOME Jedou na ZA - foto

 

   
 

Tua Borta (Praha)

Na pražském finále konkursu Zahrady přesvědčivě zahrála Tua Borta, šestičlenná česká world music kapela balancující mezi world music a jazzem. Její tvorba a repertoár vychází zejména ze severské (skandinávské, lotyšské, litevské apod.) a balkánské lidové tradice, inspiruje se lidovými a středověkými motivy, které zpracovává netradičním způsobem s využitím různých hudebních žánrů, zejména jazzu. Improvizace – nejen jazzové – jsou často oblíbenou součástí aranží. 

Tua Borta jsou: Vlastimil Konopiský - kytara, mandolína, housle, perkuse, Klára Čížková - příčná flétna, zpěv, perkuse, Michaela Vejvarová - housle, zpěv, Olga Kuthanová - kontrabas, zpěv, Marián Petržela - bicí, djembe, darbuka, perkuse a Pavel Hlaváček - zobcové flétny, gemshorny, chalumeau, dvouplátkové dudy, perkuse, grumle

Kapela vznikla v roce 2003, s programovým záměrem spojovat různé vlivy, experimentovat a dát důraz na hudební improvizaci. Název je švédský. Vydali si dvě dema.

Kontakt: Klára Čížková, 736 674 303, Pavel Hlaváček, 728 335 327, mail: tuaborta@centrum.cz,
web: www.tuaborta.cz

 

Panelákoví fotři (Praha)

Hrají srandistické, humorné, veselé, zábavné, recesistické, boží a láčové písničky.

Kapela vznikla v roce 1981 pod názvem PF81, když Jiří Kyncl dal vyhazov zbytku kapely Nautilus, která hrála perfektně, ale moc nahlas a nebylo rozumět Kynclovým geniálním textům. Začínají se shánět lidi hrající na elektrické nástroje, ale potichu. Jeden z nich, kytarista Petr Bárta, na podzim vymýšlí na zastávce autobusu u Neratovic název PF81. První sestava hrála velmi zajímavý  folk - jazz se španělou, el. kytarou, basou, saxofónem a bicími se štětičkami. V roce 1983 se spolu se Spirituál kvintetem, Robo Grigorovem, Miro Žbirkou a dalšími disidenty účastní festivalu Politická píseň v Sokolově. Postupně v kapele převládá sranda repertoár. V listopadu 1989 je PF81 je dešifrováno jako Proti Fšem. V letech 1990 až 97 ale skupina moc nehraje, v roce 1997 je v obměněném složení resuscitována. V roce 1999 Jiří Kyncl vymýšlí název odpovídající fyzickému i psychickému stavu souboru - Panelákoví fotři  - s nadále platnou zkratkou PF. Roku 2001 poprvé postoupí na Zahradu. V roce 2004 nastupuje do souboru Michal Knébl, který nahrazuje Jirku Šámala ze zdravotních důvodů. Vznikla tak superskupina z lidí, kteří všichni zároveň jsou více (Knébl, Vidlák) či méně (Kyncl, Budil) samostatní písničkáři a navíc Vidlák vede skupinu Šuplík ve které hluboké tóny hraje a vysoké tóny zpívá Kyncl. V roce 2005 byli na Zahradě podruhé a v lidovém plebiscitu dost vysoko. V roce 2006 vydali první demo Krtek domácí a postoupili do finále Porty (zvláštní cena za show) i Trampské Porty. Tvrdí o sobě, že jsou členy trampské osady Zlaté oči.                                            

Obsazení: Jirka Tatra Kyncl - tzv. vedoucí, zpěv, kytara elektrická dvoukrká, zobcovka, industriální flétna, bicí, Jarda Heavy Budil - zpěv, akustická kytara, zobcovka, brumle, bicí, pohlavní bicí, hlavní operátor Ludvíka Pátého, Michal Kombajn Knébl - zpěv, housle, foukací harmonika, plech, elektrické pahousle, bicí, ruce, Zdeněk Paganini Vidlák - zpěv, akustická kytara, housle, banjo, bicí, Ludvík BumBum Pátý - bicí

Kontakt: Jiří Kyncl, Ostravská 631, 199 00 Praha – Letňany, tel. 286 922 639, 603 529 310
mail: kyncl-jiri@post.cz,
web: www.mujweb.cz/www/panelfotr

 

Sekvoj (Praha)

Druhá pamětnická kapela (vedle Panelákových fotrů) funguje 26 let. Kapela vznikla rozšířením trampského dua a trampské muzice zůstala věrná (s posunem k tramp-folku). V letech 1982 a 1983 vyhrávají Písně dlouhejch cest. Od roku 1990 mají pravidelný měsíční pořad v P-klubu v Trojické na Praze 2. Od ledna 2000 probíhá na scéně P-klubu v Trojické každý první čtvrtek v měsíci další pravidelný pořad s názvem Notování pod Vyšehradem, ze kterého se vyklubala soutěž mladých trampských a folkových kapel, která chce navázat na tradici dřívějších Písní dlouhejch cest a Sekvoj se stává hudební patronkou této soutěže (čímž se kruh uzavírá). Kapela ovšem má i dvě Trampské Porty (1991 a 1992) a pět Jizerských not. Vydali následující alba: LP Sekvoj (1991), MC Sekvoj Live (1993), CD + MC Třináctá komnata (1996), CD + MC  "4" (1998), CD + MC Tiché přátelství (2000), neoficiální sedmipísničkové CD Sekvoj 2005 Demo. Na Zahradě jsou po šesté.

Kapelou prošla celá řada muzikantů, současnou sestavu tvoří: Oldřich Dolejš - kytara, zpěv, kapelník, Pavel Hurt - kytara, zpěv, Karolína Skalníková - flétna, zpěv, perkuse, Mirek Burian - dobro, mandolína, Pavel Krumphanzl - kontrabas. Kontakt: sekvoj@seznam.cz.
web.: sekvoj.wz.cz

 

Přelet M. S. (Blovice)

"... nejhezčí, nejchytřejší, nejsezpívanější, prostě po všech stránkách jasně nejlepší dámské vokální kvarteto z Blovic a širokého okolí..." tvoří Romana Žežulková, Jana Ježková, Romana Tomášková, Bobina Horvátová. Kvarteto spolužaček se ustavilo v únoru 2005. Téhož roku nejen první vystoupení, ale i první a jiné ceny. (Zvíkovecká Kytička ´05 - 1. místo od poroty v kategorii Malá sdružení, 3. místo od diváků, Příbramský Huntík ´05 - 3. místo společně s Epy de Mye, Muzika v Hrádku ´06 - 3. místo na Open scéně, Mohelnický dostavník ´06 - 1. místo od odborné poroty, Notování pod Vyšehradem ´07 - 3. místo v semifinále (finále v době uzávěrky ještě nebylo), Podbrdské oblastní kolo Porty ´07 - 5. místo a postup do Jihlavy, u diváků místo druhé.) Kapela je to vysloveně vokální, zpívá vlastní i přejatý repertoár a na Zahradě byla poprvé loni..

Kontakt: Romana Tomášková, tel.: 732534987, preletms@seznam.cz
web: http://preletms.wz.cz/

 

Surikhata Trio (Nymburk)

Vznikli na přelomu let 2005 a 2006 v sestavě: Jiří Vetešník – kytara, mandolína,  Petr Svoboda - Chapman Stick (strunný nástroj, na který se hraje tappingem tedy ťukáním prstů, nikoli brnkáním), baskytara a Jitka Fabiánová - perkuse. Pánové skládají hudbu, dáma texty, které jsou základem a které zpívá. Kromě toho píše i básně. Pánové mají rockovou minulost a delší vzájemnou spolupráci ve Svoboda-Vetešník jazz duo, svůj současný styl označují za alternativní folk. Loni stihli finále Porty v Jihlavě a natočení promo dema. Na Zahradě jsou poprvé, poprvé se účastnili i konkursu. Mají ale už dost repertoáru na samostatný pořad.

kontakt: surikhata@seznam.cz,
web: www.surikhata.ic.cz

 

Načas (Praha)

Kapela vznikla v roce 1995 na základě inzerátu v časopisu F&C z pražských studentů (Honza Komín, Dušan Vainer – dnes Šantré, Lenka Fedorová). V roce 1996 se sice rozpadla, ale v roce 1997 zase složila a toho roku ničeho nedosáhla. Po dalších změnách v kapele ale v roce 1998 přichází zásadní zlom: „Hraje vám Načas, dvojnásobný držitel Trampské Porty 98 (Interpretační a autorská za píseň Housenka) a držitel Krtečka na Zahradě 98.“

Na Zahradě si pak zahráli ještě v dalších letech (1999 – 2002 a 2006). Vyšla jim dvě alba CD Housenka 2000 a CD Tanečnice 2003. To druhé ale už zastihlo další soumrak kapely. Kapela v květnu 2003 končí, bratři Komínové zakládají nový Načas (č. 3), který moc díru do světa neudělal a byl počátkem roku 2005 rozpuštěn. V roce 2006 obnoven Načas (už bez pořadového čísla a úspěšně prochází předkoly obou Port i Konkursem Zahrady). Získává 3. Trampskou Portu a v soutěži o Krtečky nepopulární 4. místo. Od loňska se rozrostli o bicí. Na Zahradu by měli přivézt nové CD, dokončuje se v červnu.

Sestava: Michal Pravec - zpěv, Honza Komín - kytara, zpěv, Tomáš Komín - kytara, zpěv, Jakub Horecký - foukací harmonika, zpěv a Slávek Tyrkas - basová kytara, Matouš Vokoun - bicí.

Kontakty: Honza Komín  hkomin@seznam.cz, Tomáš Komín: chichichimney@centrum.cz.
Web: http://www.nacas.cz/

 

Epy de Mye (Jihlava - České Budějovice)

První přihlášku podali na konkurs Zahrady 2005. V těch dnech ale řádily v Čechách chřipkové epidemie, a proto první vystoupení absolvovali značně ohřátí pod názvem Epidemie. Název přepsali tak, že mohou tvrdit, že jde o jméno jednoho zapomenutého francouzského šlechtice: Epy de Mye. (Angličané zkomolili na [ipaj di maj]). Kapela hraje výrazně melodický nápaditý folk, většinou vlastní věci, ale troufnou si i na převzatý repertoár (ostatně Honza hrával v Bonsai č 3., která na chytrém přebírání kvalitních písniček byla postavena) a vystřihnou i jazzovou instrumentálku Djanga Reinhardta.

Sestava: Honza Přeslička – akustická kytara, Lukáš Kazík – akustická kytara a Lucka Cíchová – kontrabas. V roce 2005 byli v obou Portách ve finále a natočili demo Slepota. Totéž (až na to demo) zopakovali i v roce 2006, kdy v Jihlavě vyhráli interpretační Portu. Byli druzí na Moravském vrabci i u publika na Mohelnickém dostavníku a také poprvé v Náměšti bojovali o Krtečky (6. místo). Letos si připsali bronzového Vrabce a druhý postup v řadě na Zahradu.

Složitá informace v domovence kapely je důsledkem toho, že kapelník je sice Jihlavák, ostatní dva jsou z Týna nad Vltavou, ale všichni pobývají v Českých Budějovicích.

Kontakt: epydemye@seznam.cz, 605054544 (Honza Přeslička)
web: http://www.epydemye.cz/

 

Burana Orffchester (Brno-Znojmo)

Po asi dvouletém koketování vznikla tato formace na podzim roku 2005, po té, co spolu muzikanti pracovali na písních desky O horoznové koze. Těleso jehož název odkazuje na Carla Orffa, sestává ze členů tří velmi hudebně odlišných formací: Lucrezia Borgia (historizující folk), Klokočí (swing) a Amatéři (dechovka). Výsledná hudba je silně ovlivněná Balkánem a jeho speed-dechovkami, klezmerem, cikánským folklórem, ruskou i moravskou melodikou. Už v roce 2006 jasně postoupili z Konkursu na Zahradu a letos úspěch zopakovali. Mezi tím vydali oficiální nosič u FT Records Nas mnogo.

Sestava: Petr „Slunce“ Kříž (kytara, mandolína – Klokočí), Michal Dostál (bicí – Klokočí), Míťa Denčev –Vontambel (akordeon, piáno, zpěv – Klokočí), Iva Burdová (zpěv, flétna, šalmaj – Lucrezia Borgia), Antonín Maceček (niněra, cello, cystra, autor – Lucrezia Borgia), Milan „Pajda“ Kratochvíl (djembe, bicí, zpěv – Lucrezia Borgia), Lukáš „Pávek“ Šilinger (tuba – Amatéři), Roman, Radek „Baloun“ Svoboda (pozoun, tenor – Amatéři), Ladík Gregor (klarinet), Kulda (bicí), Milan "Bzuk" Škaroupka (banjo), Mirek Kratochvíl (trubka), Ivan Jelínek (tuba).

Kontakt: 737 469 704 (Maceček – org. vedoucí), email: burana@burana.cz, 731 102 678 (Denčev – Vontambel – umělecký vedoucí).
Web: www.burana.cz

 

Blues Angeles (Olomouc)

Byli založeni na podzim 2000, ale jejich protagonisté Čiko a Zbončák již působili v 60. a 70. letech v několika kapelách jako Angeles, Bluesmen, Démon a později Jazz Kontrakt. Ostatní hráči jsou mladí ale ostřílení hudebníci, kteří působí v různých amatérských rockových, jazzrockových či bluesových kapelách. Hráli na prestižních bluesových přehlídkách Blues Aperitivu v Šumperku a posléze i na samotném Blues Alive. Repertoár je většinou převzatý, převládají v něm řízné, dynamické šlágry, ovlivněné především texaskou bluesovou školou, ve vlastním hudebním aranžmá. Část repertoáru tvoří také skladby a aranže z původní tvorby souboru, převážně zpěváka kapely Zdeňka Šindláře a kytaristy Miroslava Zbončáka s českým textem. Kapela hraje ve složení: Zdeněk Čiko Šindlář – zpěv kytara, ústní harmonika, Miroslav Zbončák – kytara, Radek Lindner – basová kytara, Richard Mlynář – klávesy, piano, Vlastimil Oulehla – bicí.

Album: Tightrope, 2002. Na Zahradě hráli už v roce 2004.

Kontakt: miroslav.zboncak@quick.cz, 606 715 641
web nemají

 

My3.avi (Praha)

Kapela svůj styl označuje jako: cyber-wine-"jazz". Vznikla v roce 2003. Zakládající tři členové (Jirka Horecký – trubka z Počernic, Honza Špalek – kytara z Ledovce a Kuba Vlachynský – basa z Dejvic) již dvě sezóny hrají společně s Klárkou Houskovou – housle z Písku a Honzou Výborným – buben z Vysočan. Zásadně autorská tvorba kapely MY3.AVI je ovlivněná zejména valašským gospelem, vídeňskou operetkou a tklivými klávesami na hokejových stadiónech v mezibulí. MY3.AVI vyhrála v roce 2005 autorskou i interpretační Trampskou Portu a Portu jihlavskou. V současné době natočili CD Veselá melancholia, což byla cena v Jihlavě a znovu postoupili do finále Porty v Jihlavě i autorské Porty v Ústí. Na Zahradě byli loni, ale krtek utek. Letos postoupili z Kuřimi, když na konkurs v Praze neměli čas.

Kontakt: Jan Špalek: jan@concert.cz, 723 872 660.
Web:  www.my3avi.com

 

Sanyland (Bratislava)

Je to sdružení bratislavských hudebníků na pomezí žánrů (folk, rock, blues, jazz) vedené Slavo Sanym Grékem, který je autorem naprosté většiny repertoáru. Kapela hrála už v první polovině devadesátých let (od 1993), a to úspěšně. Dokonce s Nohavicou na turné Divné století. Pak na čas (1997) zmizeli a v roce 2006 se znovu objevili. Letos se jedna jejich písnička (Modlivky) objevila na albu Havěť všelijaká 2. Hrají v základním složení: Slavo Grék – akustická kytara, zpěv, Andrej Hruška  – elektrická kytara, zpěv, Ivan Polák – akustická basová kytara, zpěv, Katarína Fečová, zpěv, případně i Igor Ajdži Sabo – bicí nástroje, perkuse, zpěv, Martin Zajko – elektrická, akustická a slide kytara, elektrická mandolína, zpěv, Jakub Hitrich – bicí. Na Konkursu Zahrady se letos prosadili ještě výrazněji než vloni, kdy už si na Zahradě zahráli.

Kontakt: Grek, Slavomír, 0903 715 422, sanyland@gmail.com
web: http://www.sanyland.sk/

 

PASS (Zlín)

Zlínská folk-rocková skupina PASS vznikla roku 1998. Za sebou má celou řadu vystoupení na festivalech (Trnkobraní Vizovice, Buchlovská svíca, Folky-nefolky Boskovice, Nosova Koliba, Kamínka u Roštína, Dny evropské hudby a jiné) i na samostatných koncertech (Frenštát pod Radhoštěm, Golem Zlín, Ogar Pozlovice, Kroměříž, Zlín a jiné). PASS také pravidelně koncertuje ve zlínském klubu Zelenáčova šopa. Kapela se podílela i na autorských čteních a divadelních performancích spisovatele Zdeňka Zapletala. V roce 2000 skupina vydala vlastním nákladem první CD Černé labutě, které pokřtil Karel Markytán (AG Flek). Na jaře roku 2003 PASS vydává opět vlastním nákladem nové CD s názvem Po sezóně, na kterém se nachází 15 autorských písní. Kapela spolupracuje se zlínským divadlem Malá scéna - nahrála hudbu k několika představením divadla. Na jaře 2007 mělo premiéru představení Stříbrný vítr, ve kterém bude celý PASS účinkovat jako hudební doprovod a mělo by vyjít třetí CD Někde jinde. Hrají v sestavě: Kamil Hric – zpěv, elektrické a akustické kytary, mandolína, Petr Hubík – elektrická kytara, mandolína, Vladimír Holomek – basa, Radka Barboříková – klávesy, Jiří Holeček – perkuse, Roman Gerža – bicí. Na Zahradě jsou poprvé.

Kontakt: Kamil Hric 777 318 894, e-mail: pass@seznam.cz,
web: http://pass.webpark.cz

 

Pavel Helan a Kapela (Moravské Knínice)

Pavel Helan začínal v roce 2002 jako písničkář, později ve sdružení Helan a spol., v letech 2004 - 2005 působil v jazzbandu Young Pekáč Mojmíra Bártka, kde si osvojil důležité heslo: "Strýcu hrej, neustále hrej ...!" Od r. 2004 je členem vokálního kvarteta Alba Mons, které spolupracuje s orchestrem Mladých brněnských symfoniků. Od r. 2005 spolupracuje s divadlem Prkno - napsal hudbu ke hře Zuzanka Reloaded, Inventury.

Jeho doprovodným tělesem prošla řada muzikantů z Brněnska, loni se na Zahradu probojoval v duu s Alešem Krejčíkem mezi písničkáře (skončili 3.), letos to poprvé zkusil s kapelou a uspěl. V sestavě se pravděpodobně vedle Pavla Helana objeví Jiří Stejskal - baskytara, Petr Šupler - bicí a Aleš Krejčík – klarinet.

Kontakt: 739 039 860, pavel.helan@post.cz
web: http://www.pavelhelan.cz/

 

Akustik Rauš (Zašová)

Značku valašskomeziříčského folkrocku Rauš znají posluchači už jedno desetiletí. Frontman Rauše Radek Koutný (akustická kytara, zpěv) hrál se skupinou Mňága a Žďorp, natočil s ní šest alb a vydal se vlastní cestou hledání. Následovala tři dema Rauše a první album Šrámy (2003). Producentem tohoto prvního oficiálního alba Rauše byl frontman The Frames Glen Hansard. Šrámy nahrával mistr zvuku Američan Rob Bochnik, jehož jméno znají fanoušci Nirvany z alba In Utero. Pak následovaly změny v sestavě kapely, její částečné zakustičtění a důraz na kombinaci: rockový základ, folkařská melodičnost a naléhavé texty se srozumitelnými tématy (včetně poezie Jana Skácela a Václava Hraběte). Kapelu dále tvoří akordeonista Roman Vavřík (zároveň člen Docuku) a ostřílený bubeník Tomáš Borovička. Natočili album Ujedem spolu v létě 2006 a vydali letos (Rausmusic). V pořadu Na moll se představili i klipem.

Kontakt: 608 302 783, rausmusic@seznam.cz
web: www.akustikraus.cz

 

Karpatské horké (Malé Karpaty)

Karpatské horké asi nelze přiřadit jednomu městu, členové jsou z různých obcí Malokarpatské oblasti (viz obsazení kapely). Na Zahradě se objevili 2004 a 2005, a sami přiznávají, že už účast a pobyt na Zahradě pro ně byly velmi inspirující a nakoply je k další práci na sobě. Vyměnili zpěvačku a notně zmnožili počet perkusních nástrojů. Svůj styl označují za osobitou formu world music s příměsí folku a rocku a tvrdí, že název naznačuje zároveň, jak posluchačům chutná jejich hudba (slovo horké přitom ve slovenštině znamená horké i hořké). Základem repertoáru jsou (plus-mínus) rockové úpravy lidovek, občas nějaká zhudebněná báseň a vlastní tvorba. Na Zahradu se kvalifikovali (z Konkursu v Kuřimi s přihlédnutím k výkonu ve finále Moravského vrabce) po roční pauze. Ale rok 2006 využili k vydání demo CD s osmi studiovými nahrávkami a záznamy z koncertů. Byli ve finále obou českých Port, jsou laureáty Lodenice a vítězi Strunobrania (2006).

Obsazení: Jožo Hečko (Suchá nad Parnou) – bicí , zpěv, perkuse, flétny, grumle, Fero Hlad (Bratislava) – akordeon , zpěv, perkuse, Miro Miklovič (Svätý Jur) – kytary, zpěv, kapelník, Marián Mitter (Štvrtok na Ostrove) – baskytara, zpěv, Zuzka Voleková (Modra) – zpěv, perkuse.

Kontakt: Miro Miklovič, tel.: 00421 905 591 556, miro@karpatskehorke.sk
Web: http://www.karpatskehorke.sk

 

Irish Rose (Košice)

Vznikli v roce 2003. Ze zakladatelů je už v kapele jen houslistka Katka Ivasenková. Kapela hraje irskou a příbuznou hudbu, velmi často v původním jazykovém znění nebo instrumentální. Současná sestava krystalizovala postupně, někteří členové totiž odešli i na britské ostrovy. První demo natočili v roce 2005. Toho roku se dostali i do finále Trampské Porty v Ústí. V roce 2006 si kromě jiného odnesli i cenu diváka z Drotariafestu v Turzovce. Jejich zvuk se postupně mírně modernizoval, přibývají i vlastní kompozice. Letos vyhráli Moravského vrabce a dostali i cenu za instrumentální výkon (housle + flétna).

Hrají v sestavě: Eva Trembeczká (zpěv, tamburína), Karolína Andreasová (banjo, zpěv-vokály, není-li za mořem), Katarína Ivasenková (housle, vokál), Dušana Mantičová (příčná flétna), Jozef Szánto (kytara) a Peter Holodňák (bodhrán). Občasný host Martin Franek (akordeon).

Kontakt: Katarína Ivasenková, 00421 907 869 745, irish_rose@orangemail.sk,
web: http://www.irishrose.sk

 

Bossorky (Úpice)

Bossorky vystupovaly poprvé 25. 12. 2004 v Úpici jako kapela vzniklá pro potřeby vánočního koncertu „Radostně budem zpívati“. Slovní hříčka v názvu odkazuje spíš k ženskému protějšku slova boss, než k čarodějkám. Je jim celkem 161 let, mají šest potomků – bossorčat, z nichž dva v kapele hrají.

„Hrajeme převážně vlastní tvorbu, protože by nám stejně nikdo nevěřil, že je naším největším potěšením honit stáda v Arizoně, obsluhovat kovboje v zapadlé hospůdce v El Pasu nebo čekat na řidiče kamionu doma v Úpici. Inspirujeme se jak hudbou lidovou (a to nejen tou naší), tak i jazzem, bluegrassem, vážnou hudbou, zkrátka vším co máme rády a co nás baví. To co hrajeme by se snad dalo nazvat „bossorčí folk“.“

Jedno z největších překvapení pražských koncertů Konkursu Zahrady zatím bodovalo spíš na regionálních přehlídkách a v regionálním vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové.

Hrají v obsazení: Bossorka prvohybatelka a autorka písní Markéta Vránová – mandolína, flétny, 2. housle, grumle, zpěv; Irena Dvorská – kytara, akordeon, perkuse, zpěv; Petra „Kvíčala“ Krejzlová – kytara, 2. housle, hrábě, grumle, perkuse, zpěv; Zuzana Vránová – kontrabas, flétny, dudy, klarinet, zpěv; Barbora Vránová – aranžmá písní, 1. housle, perkuse, zpěv.

V současné době usilovně pracují na první demo nahrávce i na internetových stránkách.

Kontakt na kapelu: vranovi@vranovi.cz

 

Pavel Helan

Pavel Helan to v Konkursu Zahrady zkusil loni poprvé a hned v duu s klarinetistou Alešem Krejčíkem dokráčeli k těsnému třetímu místu v kategorii písničkáři a dvojice. Letos to Pavel Helan zkusil s kapelou (postoupil) i sám (taky postoupil). Představil se se sérií vtipných písniček, kde s nadsázkou používá postupy a klišé z různých žánrů, ale i poetickými folkovými texty. Velmi dobrý kytarista, výborný zpěvák (je zároveň člen vokálního kvarteta Alba Mons a učí se vážnohudební zpěv) a člověk, který se díky hraní v různých uskupeních naučil suverénnímu pohybu na pódiu. Bydlí v Moravských Knínicích, pracuje jako úředník v Kuřimi, má vysokou zemědělskou a postgraduál, hraje divadlo ve Veverské Bítýšce. Kontakt: pavel.helan@post.cz

web: http://www.pavelhelan.cz

 

 

Petr Bublák

Pochází z Veselí na Moravě, ale v roce 1986 odešel do Prahy, posléze i za hranice a vrátil se v roce 1993. Hraje na elektrickou kytaru a vystupoval nejdřív s Janem Ponocným, po návratu domů s rockovou kapelou Plechovka (do 1998), od roku 1998 hraje v Jakub Noha Bandu a od roku 2000 v Strašidelném elektrik bandu (http://www.sweb.cz/elektrikband). S ním vydal oficiální eponymní album (2005) a několik demo: CD "No. 1/2", které obsahuje 12 písní. (2001), Live CD "Festival OTEVŘENO, Jimramov" (2003), Live 2CD “Koncert, na kterém jste nebyli“ (2004). Pravidelně vystupují v Balbínově poetické hospůdce. Napsal muziku a vystupoval v představení Kyslík (divadlo Vykadlo), nyní jsou jeho písničky s texty Milana Jablonského a v Bubákově provedení součástí představení Cami v Balbínce.

Na Zahradě se představí jako písničkář poprvé.

Kontakt: 605 370 788, petrbubak@centrum.cz, vlastní webové stránky nemá.

 

Krystyna Skalická a Barbora Baronová

Krystyna Skalická (harmonika, zpěv) a Barbora Baronová (housle,zpěv) se narodily v lůně Beskyd pod vrchem Javorový na česko-polsko-slovenském pomezí. Ač mají obě stejné kořeny, poprvé se potkaly až v roce 2004 ve Valdštejnské zahradě. První společný koncert v pražské polské hospodě v roce 2005 znamenal zásadní setkání, které se i přes Krystynino mateřství a Barbořin půlroční pobyt v Indonésii rozvinulo do radostné hudební spolupráce. 

Než se potkaly, vystupovala Krystyna od roku 2002 sólově. Hrála v pražské rockové skupině Mušky z pušky a s multiinstrumentalistou Swetjou. Barbora působila v nesčetných hudebních a literárních tělesech, např. v kapele Podbabskej vyrval, s Tamarou Nathovou, s Beatou Bocek, dělala literární čtení s Ježkárnou. Píše hudbu, texty, divadelní hry  (Alter ego-premiéra v červenu v Disku). Hraje v Komorním orchestru Akademie věd.

Při vlastní tvorbě se nechávají obě inspirovat lidovou hudbou Těšínska, která je blízká jejich naturelu.

Kontakt: krystynas@volny.cz web: www.krystyna.cz (ve výstavbě)

 

Hořký kafe

Hořký kafe je pražské duo, které pod názvem Krátká předehra (se zpěvačkou Klárou Cimbalníkovou) existuje i jako trio. Kafe tvoří kytarista a zpěvák Jan Rejhon a baskytarista Petr Babec. Autorem repertoáru je Jan Rejhon, zpívající příjemně civilním ale nikoli monotónním způsobem. Největší devizou je ale spolupráce obou nástrojů a originální vedení baskytary. Na svých stránkách svůj styl označují jako jazz-folk. V repertoáru se objevují témata zajímavě reflektující existenciální pocity současnosti i věci vyloženě nadčasové, velmi často se pracuje s nadsázkou a náznaky. Na Zahradu postoupili podruhé, v průběhu roku se mihli i v pořadu Na moll. Kontakt: duo@horkykafe.wz.cz

web: http://horkykafe.wz.cz/

 

 

Jiří Míža

Nejstarší z letošní šestice písničkářů a dvojic letos oslaví padesátiny. Mimořádný kytarista,  kvalifikoval se i loni, kdy to zkusil vůbec poprvé. Pochází z Ostravy, kde žil do roku 1990, nyní je ze Staré Vsi u Rýmařova. Pracoval jako správný bluesman v různých profesích: opravář televizí, dělník na betonárce, bagrista, výrobce cestovních panelů, u lopaty, elektrikář na stavbách, řidič automobilů, údržbář na hotelu, výrobce keramiky a skla a šperků. Nyní se rekvalifikuje. Hrával na kytaru bluegrass, folk, rock. Dnes především blues a ragtime. Vydal si dvě CD CD Country blues (2003) a Cizinec ve městě (2005). Hrál na Blues Alive. Spolupracuje s textařem Ondrou Bláhou a přejímá i tradicionály. Říká: „Jsem šťastný člověk. Melanom mi vyřízli loni na podzim, a tak to ostatní ti už tak nepřipadá úchvatné. Bylo fajn na Blues Alive i Zahradě, ale i v hospodě, kde mi třepali opilci rukou a zamačkávali slzy dojetí. No a to je vše, co jsem za posledních deset let, co znovu hraju, zažil na bluesové a ragtimové vlně.“

kontakt: jiri.miza@email.cz

Oli & Lu

Folkové duo Oli&Lu (Oliver Sinay a Lucia Ružbarská-Pupalová) vzniklo v roce 2005 už vlastně podruhé po deseti letech. Oba skládají, zpívají, hrají na kytary. Každý z nich pochází z jiného konce republiky (Oli - Bratislava, Lu - Košice), takže Lu létá na zkoušky letadlem (je levnější než vlak). Nebyli a nejsou příbuzní, vyprofilovali se na různých žánrech. Říkají, že jejich vlastní tvorba je s příchutí chilli a skořice. V létě 2006 hráli na více než dvaceti festivalech v SR i ČR, letos mají zase kalendář docela plný, včetně tří hraní v VB.Jejich písničky pronikly do nezávislých rozhlasových hitparád v Irsku, USA a Austrálii. Organizují cyklus pravidelných Folkových večerov v Bratislave, festival World music v Banskej Štiavnici a vedou charitativní projekt Slniečka z onkológie (pro děti s onkologickými nemocemi). Web.: www.olialu.sk. Kontakt: +421 903 322 770, olialu@yahoo.com

 

Jiří moravský Brabec

  HOME Jedou na Zahradu - foto

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.