Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Jaký byl Slunovrat 2001

HOME

zpět na stránku Slunovratu

Jaký byl čerstvě přestěhovaný Slunovrat v Pardubicích? 
Čtěte podrobnou reportáž Davida a Lucky Jirků:

Slunovrat se přestěhoval. A bylo to dobře? Patří legendární festival mezi tobogány? Po druhém červnovém víkendu už mohu směle tvrdit, že ano. Stačí se odpoutat od vzpomínek na to, jaké to bylo kdysi a realisticky si uvědomit, že takové už to nikdy nebude - ani ve Svojšicích. A je normální hněvat se na kamaráda za to, že se přestěhoval? Bydlí sice jinde, možná se i jinak obléká, ale v jádru zůstane stejný. Je nesmysl zazlívat mu zhýčkanost, že vzal zavděk nabídkou luxusnějšího bydlení za menší nájem.

Jak to v novém pardubickém bydlišti Slunovratu vypadá? Travnatá pláž, kde stojí malé truck-podium a kde sedí či leží diváci, je od bazénu oddělena stromy, takže si mohou připadat jako v přírodě (no řekněte, o čem dnes můžete říci, že je to pravé?). Záchody - jeden z hlavních terčů kritiky svojšického amfiteátru - jsou na plovárně čisté, průběžně uklízené. Pravda, na dámském se tvořily fronty, ale - proč většina přítomných divaček nechávala WC na vzdálenějším konci areálu bez povšimnutí? Dalším nesporným kladem je dětský koutek s prolézačkami. Heslo - Kdo si hraje, nezlobí platí i ve tvaru: Kdo si hraje, nechá své rodiče a okolo sedící v klidu poslouchat  muziku. Stánky s jídlem byly slušné, opilců minimálně, diváci abnormálně ohleduplní k sobě navzájem i k prostředí plovárny. Jedinou chybou areálu se jeví jeho velikost, přesněji řečeno tvar hlediště, který je podobný nudli na Mohelnickém dostavníku. Kdyby přijelo tolik lidí, kolik jezdívalo do Svojšic, viděli by někteří pódium jen jako malý obdélníček v dálce. I když - říká se, že člověk je tvor skladný...

-luc-

 

Koncert natruc Medardovi

Netradičně už páteční začátek Slunovratu „odmávla“ tradiční Vlajka v podání Poupat, aby mohl hned následovat blok nazvaný Legendy Slunovratu. Na ten se jistě nejvíc těšili dříve narození (kteří pardubické Vodáky, Pohodu a pražské Smolaře pamatují z dob jejich regulérního hraní), ale melodické písničky si získaly celý  - za slušného počasí pozvolna se zaplňující - areálek. Sama jsem s překvapením zjišťovala, kolik písniček znám, aniž bych tušila, od koho jsou. To padesát písní, které se chystaly pod názvem Zpěvník, bylo notoricky známých. S jejich prvními tóny se však spustila průtrž mračen, která v pátek už neustala. K Medardově potěše vznikaly na travnaté pláži pozvolna blátivé ostrůvky ne nepodobné těm svojšickým - asi se rozhodl, že nedopřeje těm, kteří vyrazili na první „pardubické svojšice“, na ně zapomenout. A povedlo se mu. Zpívání, jenž z pódia jistil Folkšok, Kvokál a Poupata, bylo opravdu nezapomenutelné. Dramaturgicky naplánované střídání účinkujících po dvou či třech písních vzalo za své hned v počátku, kapely hrály bloky co nejdelší a na podiu se tak trochu jamovalo – kdo dostal chuť si zazpívat, vecpal se prostě k nějakému mikrofonu a sestavy se zajímavě mísily. Bylo to ale hlavně zásluhou Poupat, že lidé i přes příšerný lijavec křepčili s úsměvem na tvářích (a písní na promodralých rtech) pod pódiem. Poupata do muziky vnášejí nakažlivou radost, ať už jde o jejich vlastní písně či o věci převzaté. Všeříkající obrázek atmosféry páteční večera byl asi tento: Honza Troníček střídající místo u mikrofonu s blátivou kaluží uprostřed diváků. Na páteční večer se potom v sobotu hodně vzpomínalo a ještě asi vzpomínat bude. Společný zpěv tisíckrát omletých písniček navzdory marastu, dovršený koncertem Žalmanova spolu, obecenstvo neuvěřitelně stmelil. Jen pro vzpomínku na ten páteční pocit sounáležitosti určitě příští rok spousta diváků přijede zase.

-luc-

 

Od objevů k Dvoraně

Startovní listina sobotní části nabízela dvacet dva jmen. Zahájení odtroubil americký truck, jehož mohutný klakson evokoval přirovnání k lodní siréně a možná proto zahráli Vlajku muzikanti z brněnského Přístavu. Trampská hymna tedy zazněla na Slunovratu dvakrát a v obou případech ji obecenstvo vyslechlo řádně vstoje.

 

Vystupujících bylo opravdu hodně, ani se mi sem všichni nevejdou. Třebas královehradecká Severka má pozoruhodnou zpěvačku, která překvapila a zaskočila i spíkry Radka Havla s Honzou Dobiášem. Stylově podobné Svítání se ubírá cestou propracovaných aranží hlasů i nástrojů. Na playlistu Svítání je zajímavé to, že zde naleznete jak ryzí instrumentálky, tak na druhé straně i a capellovky. To se vídá opravdu zřídka. Písničkář Jeroným „Jerry“ Lešner dostal coby vítěz Trampské Porty prostor na dvě písně, ale vytříbenou hrou to dotáhl až na dva přídavky, což do té doby nikdo z kapel nedokázal a ani po něm se ještě dlouhou dobu nepřidávalo víckrát, jak jednou. Tradičně výborná byla také Modrá kref, jeden ze dvou zástupců bluegrassu. Takových zpěváků jako je Radek Novák u nás není mnoho.

 

Moderátoři jako obvykle častovali publikum ujetými soutěžemi, mimo jiné dostala například trojice mladých mužů za úkol dopravit na pódium po jedné blondýnce, zrzce a brunetce, což vítěz zvládl za osmnáct vteřin. Odměnou mu byla poukázka na metr piv. Zní to trochu jako podpora alkoholismu, kterým Svojšice v posledních letech prosluly, ale není to o tom. Ten člověk se určitě s někým podělil, protože jsem se za oba dny nesetkal s jedinou potácející se postavou, obtěžující pokojné diváky. I když – v závěru bylo na place před pódiem lidí „v náladě“ opravdu dost. V dobrém slova smyslu.

 

Že byl Slunovrat původně festivalem trampským nechali v následujícím bloku již známějších skupin vzpomenout pražský Magison či Pacifik. Mluvilo se tu trošku i o tom, zda má či nemá tramp do lesa nosit mobil, což Radek Havel rozsekl větou: „Klidně si s sebou mobily do lesa noste, ale zapněte si tiché vyzvánění, abyste ráno nerušili káňata a krahujce“. Jsem-li slovem u moderátora, naváži plynule postřehem z produkce Nadorazu, kde Havel obsluhuje elektrickou kytaru. V duchu oblíbené televizní reklamy Chlapi sobě se v hledišti objevilo dost příslušníků silnějšího pohlaví s pokrývkou hlavy podobnou zátce od piva. Některé z písní Nadorazu by pro rodící se společenství „zátkařů“ mohly skvěle sloužit coby hymna. Na pódiu se prostřídali taktéž dva ze tří hrdinů včerejšího večera Folkšok a Kvokál, jimž bylo konečně dopřáno zahrát i pár svých vlastních písní. Vzpomínkou na předchozí noc byla také Devítka, byť jen svou jednou polovinou v podobě Žalmanova spolu. Publikum vyžlunilo Holku od koní, nic nepomohlo Jindřiščino namítání, že už to hráli včera a že je to přeci blbý… To se holt pozná město Velké pardubické. Tradiční roztancovávači Eoghan O´Reilly & Happy to Meet spolehlivě účinkovali i tentokrát a jimi zvednuté publikum už se zpátky do svých igelitových minipřístřešků nevrátilo.

 

Na programu byla totiž Dvorana, koncert s předáváním Zlatých klíčů těm nejlepším z nejlepších. Úvod zařídila Poupata, která se musela vyrovnat s bouří aplausu „s erotickým nábojem“, když publikum zaslechlo jméno Ajky Troníčkové za svobodna. Ahá, tak to je ta Neumannová... Zkrátka další fórek Radka Havla, který se rád domlouvá s publikem a žádná kapela si nemůže být jistá, zda si právě na ní Radek nesmlsne. Cop se změnil personálně, ale vůbec ne hudebně, takže se jásalo a křepčilo jako vždy. Žofie Kabelková se poněkud dětsky uchichotávala do mikrofonu, ale většinu písniček už má opravdu „dospěláckých“. Přídavkovou Zabili, zabili si s ní vděčně zazpívalo i publikum a pak už nadešel čas Vlasty Redl, který obdržel jubilejní desátý Zlatý klíč!!! S představením se vypořádal po svém – dlouhý úvod s ještě delší a nevídanou mezihrou na „ústní bicí“ hosta Rosti Stárka, trochu sóla na závěr a konec. Jedna píseň a pryč z pódia. Bylo jasné, že mu tohle u diváků neprojde, takže se pak ještě dvakrát ke kytaře vrátil. Trapný dojem nezachránil ani Honza Dobiáš, když divákům vysvětloval, že Vlasta Redl letos nebude vystupovat na festivalech a že je pocta, když se na Slunovrat vůbec rozhodl přijet. Konec patřil Nezmarům, kteří ústy Pavla Zajíce poděkovali organizátorům ankety, že konečně po letech přestali manipulovat s výsledky a ten Zlatý klíč jim dali. Je k tomu co dodat?

 

-daw-

Ve znamení Žalmana

 

Deska roku a padesáté páté narozeniny – to se přece musí oslavit. A Pavel Žalman Lohonka to vzal opravdu od podlahy. V areálu pro něj byl postaven přístřešek, k němu dotlačen vozík s tisícovkou jeho velkých zpěvníků a každý, kdo mu přinesl nějaké to přáníčko nebo malý dárek, jeden podepsaný sborník dostal. Tak dlouhou frontu lidí jsem ještě nikde na festivalu neviděl a nejeden z přítomných stánkařů asi tiše záviděl.

Jedna báseň za všechny:

 

Řekni mi prosím, Žalmane

co bude, až písně Tebou napsané

skřivani začnou sami hvízdat

 

Až v polích nás probudí nad ránem

a naše duše zlámané

v písních si najdou svá hnízda

 

To není snění

či marné přání to není

s písničkou vyčkávat rozednění

 

Jenom ji najít, v té hudební kádi

ty Tvoje… hledáme rádi

 

-daw-

(báseň od Jeronýma Lešnera)


program a další podrobnosti

Program

Pátek 8.6.

19:00 ..... LEGENDY SLUNOVRATU (Legendární formace, o kterých jste slýchali, ale nemohli je slyšet, se pro tuto chvíli znovu sešly.)

21:00 ..... SLUNOVRAT – ZPĚVNÍK (Pojďte si společně zazpívat 50 písní, které byly vybrány v Anketě časopisu Folk & Country.)

asi 23:30 DÁREK K NAROZENINÁM (Žalman a spol.)

 

Sobota 9.6.

13:00 ..... SLUNOVRAT - HVĚZDY A SLUNÍČKA (Osobnosti, objevy, vítězové festivalů, soutěže, hry a pohoda.)

20:00 ..... SLUNOVRAT - DVORANA (Koncert s předáním výročních cen Zlatých klíčů časopisu Folk & Country za rok 2000.)  

22. ročník. Pořádá časopis FOLK & COUNTRY ve spolupráci s Agenturou Pohoda Pardubice a firmou  Ministr, v.o.s. Pardubice pod záštitou primátora a za podpory města Pardubic. 


A teď znovu a podrobně: 

Program

Slunovrat je jedním z nejstarších a největších festivalů u nás vůbec. Byl počat 13.6.1980 a od té doby absolvoval 21 ročníků v přírodním areálu ve Svojšicích u Přelouče. Letos změnil sídlo, přestěhoval se do Pardubic na Koupaliště a rozšířil se na dva dny. Původní festival jednoho koncertu se rozšířil na několikavrstevnou akci, která – i když probíhá na jedné scéně - nabízí řadu změn a programových zvratů.

Důvodů k přestěhování byla celá řada – od technických, hygienických, ekonomických a dopravních, současného stavu svojšického areálu, až po skutečnost, že za dvě desetiletí se obligátní model festivalu dramaturgicky vyčerpal. Nové prostředí nabízí nové nápady a nové možnosti. Teprve nové technické podmínky umožnily festival rozšířit na dva dny.

Na novém místě festival je a není ve městě, což nabízí víc výhod než nevýhod. Výhodou je dopravní spojení v městě uprostřed republiky – můžete na Slunovrat přijet a odjet prakticky kdykoliv. Z nádraží můžete projít pěšky historickým náměstím, nebo vás sveze starožitný trolejbus spolku přátel historické dopravy.

K táboření jsou tady rozlehlé louky, moderní a půvabně uspořádané koupaliště nabízí nejen hladinu několika bazénů, ale i solidní hygienické a stravovací zázemí. A taky relativní pohodlí pro muzikanty, kterých přijíždí na Slunovrat velká síla.

Pódium na koupaliště přijede. Bude jím mohutný americký truck délky 19 metrů s motorem 11 100 cm3 a výkonem 350 koňských sil. Diváci se rozloží dílem na rozlehlou louku koupaliště a dílem na lavice.

Česká televize natočí z letošního ročníku Slunovratu dokument pro cyklus Zahrada – folková setkání. K festivalu vychází programový zpravodaj jako zvláštní číslo časopisu FOLK & COUNTRY.

Pátek 8.6.

19:00 ..... LEGENDY SLUNOVRATU (Legendární formace, o kterých jste slýchali, ale nemohli je slyšet, se pro tuto chvíli znovu sešly.)

Slunovrat vznikl před lety jako ryze trampský festival. Faktem je, že postupem času trampská písnička na jevištích jaksi ustupovala do pozadí nebo se proměňovala. Dnes je festival spíše multižánrový a zahrnuje široké spektrum od trampské písně k folku, country i bluegrassu; jeho trampský duch ale stále trvá a zdá se, že se v novém čase a s novým místem spíše prohlubuje.

S proměnami se dá spojit i návrat k počátkům a ke kořenům. Trampské kapely, které hrávaly na prvních ročnících Slunovratu a už dávno vlastně neexistují, se daly k příležitosti nové podoby Slunovratu dohromady a vystoupí na koncertu legend. Komu z mladších návštěvníků Slunovratu říkají něco jména Vodáci, Smolaři, Pohoda…? Snad z vyprávění rodičů. Festival už je vlastně publikem dvougenerační a také byl svědkem několika generací muzikantských.

Vodáci, Smolaři, Pohoda a další
Uvádí Honza Dobiáš

 21:00 ..... SLUNOVRAT – ZPĚVNÍK (Pojďte si společně zazpívat 50 písní, které byly vybrány v Anketě časopisu Folk & Country.)

Co patří k trampské a folkové muzice víc než společné zpívání? Písničky, které znají prakticky všichni nebo se aspoň přidají na refrén a které – hýčkány u ohňů, v hospůdkách i na festivalech – nestárnou a nepodléhají módním vlnám.

Časopis FOLK & COUNTRY připravil svým čtenářům zajímavé zadání: napište deset písní, které byste si nejraději zazpívali. Žádný hit století, skladby z čela hitparády nebo tituly nejhranější na rádiích. Ze stovek odpovědí vznikl seznam padesáti skladeb, které dostaly nejvíc hlasů. A ty si všichni společně - muzikanti na jevišti v jam sessionových propletencích i diváci v hledišti – zazpívají. Hudební zážitek roku? Kdo ví.

Poupata, Kvokál, Folkšok
Uvádí Honza Dobiáš

asi 23:30 DÁREK K NAROZENINÁM

Žánr folk a country, to nejsou jen stovky mladých kapel a písničkářů (v letošním Konkursu Zahrady se jich pokoušelo prorazit na velké festivaly přes pět stovek), ale také řada výrazných osobností, které začínaly už v šedesátých a sedmdesátých letech. Mnozí z nich jsou dnes už postavami zasloužilými, ale další vedle toho stále neopouští jiskra a náboj, autorská invence i kontakt se současnou scénou.

Jedním z nich je Pavel Žalman Lohonka, letos pětapadesátiletý a na vrcholu tvůrčích sil. Půlnoční páteční koncert nebude připomínat ani tak jeho léta jako spíš jeho tvorbu a muzikantskou osobnost z nejzajímavějších.

Zatím zůstává tajemstvím, co si připravil Žalman pro posluchače a co posluchači pro něj, ale o překvapení i o písničky určitě nebude nouze.

Žalman a spol.

A je tu noc, která, když se povede počasí, bude prozpívána až do rána. Kytary budou jistě znít na tábořišti i v areálu koupaliště, protože i těch padesát písní z koncertu Zpěvník je pro návštěvníky Slunovratu množství menší než malé.

Sobota 9.6.

13:00 ..... SLUNOVRAT - HVĚZDY A SLUNÍČKA (Osobnosti, objevy, vítězové festivalů, soutěže, hry a pohoda.)

Jako každý rok vybírali celé jaro dramaturgové festivalů mladé kapely na Konkursu Zahrady a řada z nich se dostala i na Slunovrat. Neprobojovaly se sem proto, že by vyhrály nějakou soutěž, že by hrály lépe nebo rychleji než ostatní. Byly prostě zajímavé a dramaturgové usoudili, že by mohly oslovit i návštěvníky Slunovratu. Posuďte sami, jestli se potkali i s vaším vkusem.

Cesta Pardubice, Severka Hradec Hrálové, Potíže Aš, Přístav Brno, Svítání Brno, Ginevra Příbram, vítěz Trampské Porty, Modrá kref Pardubice a další

Hlavní koncert Slunovratu plynule přechází v přehlídku známých kapel a hvězd, které můžete vídat na řadě festivalů i samostatných koncertů a které jsou ověnčeny řadou cen i vydaných cédéček.

Magison, Folkšok, Kvokál, Nadoraz, Devítka, Pacifik, Eoghan O' Reilly & Happy To Meet a další
Uvádějí Honza Dobiáš a Radek Havel

20:00 ..... SLUNOVRAT - DVORANA (Koncert s předáním výročních cen Zlatých klíčů časopisu Folk & Country za rok 2000.)

Součástí Slunovratu se stala i další legenda – Dvorana. Ta letos není v Plzni na Lochotíně, ale přesunula se do Pardubic pod křídla Slunovratu a bude jeho závěrečným vyvrcholením. Zlaté klíče vítězů Ankety časopisu FOLK & COUNTRY za rok 2000 se budou předávat tradičně v kategoriích Skupina, Zpěvák, Zpěvačka, Objev roku, Událost roku a Deska roku. A tak k té dvoudenní radosti a zpívání přibude i slavnostní okamžik.

Poupata, Cop,  Žofie Kabelková, Žalman a spol., Vlasta Redl, Nezmaři
Uvádějí Honza Dobiáš a Radek Havel

Už při přípravě se ukázalo, že Pardubice mají z příchodu legendárního festivalu radost a těší se na něj. Počínaje primátorem, který převzal nad Slunovratem záštitu, přes celou radnici, občany a pracovníky nejrůznějších služeb, všichni ochotně pomáhali a přidávali vlídnost.

Dvaadvacetiletá tradice zavazuje a zároveň se vedle ní rodí tradice nová – vlastně tradice prvního na novém místě. A obvykle platí, že když je něco poprvé, bývá to nejkrásnější.

Místo titulků:

Dramaturg – Michal Jupp Konečný, Zvuk a světla Miroslav Hron a team. Produkce: Hana Konečná. Propagace: Pavel Major Vorel. Domácí produkce: Josef Bobeš Skála. Technické zázemí na koupališti a jistota: Petr Ministr a kolektiv.

Poděkování všem, kteří se o Slunovrat a jeho nový domov zasloužili:

Město Pardubice, Budějovický Budvar (generální reklamní partner), Českomoravská stavební spořitelna (hlavní sponzor), Fernet Stock, starosta a zastupitelstvo městské části Polabiny, MF Dnes, Mladý svět, Astro, Česká televize, Country Radio, Eldoradio, Radio Děčín, Radio Karolína, Radio Egrensis, Radio Metuje, Radio Valc Brno, Radio Presston, Radio Proglas, Radio Kiss Publikum, Radio Apollo, Český rozhlas Ústí nad Labem, Český rozhlas Plzeň, Český rozhlas Olomouc, Český rozhlas České Budějovice, Ticketpro+Echoline, Toi Toi, Autodoprava Pavel Kábele, ZEAS Staré Hradiště, Dopravní podnik města Pardubic, Pardubický spolek historie železniční dopravy a další instituce a dobří lidé.


zpět na stránku Slunovratu


 

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.