Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

SLUNOVRAT PARDUBICE HOME

 

SLUNOVRAT:  7. - 8. 6. 2002
Pardubice - areál koupaliště Cihelna
23. ročník (Přestěhováno ze Svojšic)

JAKÝ BYL?

 

Den první: Trempíci a Zpěvník

Páteční večer byl naladěn hodně do trampska, byť ho nezahájila Vlajka. Ta zazněla na tomto ročníku opravdu jen jednou, v sobotu v podání Tempo di vlak. Po rozehřátí diváků, které obstarali mimo jiných také klasici z Lokálky či Pacifiku, vtrhla na pódium (letos jím nebyl American-hyper-super-truck, nýbrž klasická “bouda”) Poupata, Kvokál a Folkšok, aby stejně jako před rokem přehráli oblíbené hitovky osadních ohňů a festivalových jamů. Kapely se střídaly v několikapísňových blocích, čas od času (když přišel na řadu opravdu profláklý kousek jako třeba Sbohem galánečko) se muzikanti objevili na pódiu všichni a jelo se do plných. Mimo to, že málokde slyšíte zpívat tři kapely najednou, bylo zábavné i sledovat, jak se dvoumetrový Jenda Troníček pokouší pět na jeden mikrofon s o hlavu a půl menšími zpěvačkami Kvokálu. Víťa Troníček opět “zklamal” při Kamelotech, když nebrnkal vyhrávky s kytarou za hlavou. Drsná sóla už takhle hraje kde kdo, tak snad se někdy v budoucnu dočkáme i od Víti.

Ačkoli meteorologové strašili přívalovými dešti a krupobitím, nic takového se na Slunovratu v pátek nekonalo, takže obecenstvo v poklidu broukalo hitůvky a večer se bral k půlnoci. Do spacáku měli hrát Nezmaři, ale jak se ukázalo, takřka nikdo během jejich koncertu do spacáku nevlezl, alespoň soudě dle konstantní zaplněnosti lavic. Vzhledem k nepopiratelné legendárnosti Nezmarů se nebylo čemu divit, že některé jejich písně zazněly již v průběhu večera ve Zpěvníku a diváci měli jedinečnou možnost porovnat jak zní “zelený-voňavý” v originále. Po nezbytných přídavcích areál koupaliště ztichl, ale ne na moc dlouho, protože trempíci vytahali kytary a po hloučkách se hrálo vesele dál.

David Jirků

 

Když cinkají Zlaté klíče

Slunovrat je festival s možná nekrásnějším názvem mezi tuzemskými letními přehlídkami. Bohužel ho však i přes slunce v titulu, nemají rádi meteorologové. Jak jinak si vysvětlit katastrofické předpovědi, kterými nás před druhým červnovým víkendem zastrašovali? Přičemž to nakonec s počasím zdaleka nebylo tak hrozné. Střídavě pršelo, občas bylo polojasno, výjimečně lilo a stále se nalívalo.
Slunovrat se loni rozrostl na dva dny a přestěhoval do areálu koupaliště v Pardubicích. Ještě, že je tak škaredě, liboval jsem si, člověka by to moc lákalo a třeba by pak promrhal většinu festivalu v bazénu. Ono totiž není koupaliště, jako koupaliště. Tato supermodernost má dva stopětimetrové tobogány, skokanský bazén, masážní vany a čertví co ještě. Jako obyvatel chudého pohraničí jen tiše pardubičákům závidím. Ale naštěstí to na žádné slunění nevypadá. Tak tedy, vzhůru za muzikou.
"Je Slunovrat trampský festival nebo není?", ptali jsme se s Davidem Jirků muzikantů a trošku i sami sebe, ale to už byl sobotní program zahájen Vlajkou. "Znáte povolanější kapelu k otevírání festivalu za pomocí trampské hymny, než je Tempo di vlak?", mohla znít další anketní otázka, jen kdyby nás napadla dřív. A tak si na tento dotaz odpovím sám. O žádné příhodnější nevím. (O týden později získalo Tempo Trampskou Portu.)
Jasnou odpověď , zda je Slunovrat trampský, vám nedám, ale v programu letos převažovaly skupiny převážně akustické a bicí, aby člověk pohledal. Bylo to příjemné poslouchání, jen namátkou: velký úspěch měly Berušky, Trapas hrál v novém složení a s novou zpěvačkou, Tempo di vlak odstartovalo sobotu ve znamení křtů (ale o tom si přečtěte na jiném místě), dozvěděli jsme se, že jitrocel je bylina, která zaceluje rány a stejnojmenná kapela si dala tentýž úkol, Kvokál a Folkšok (kapely účinkující v pátečním koncertu Zpěvník), představili v sobotu vlastní tvorbu. (Bylo by zajímavé spočítat kolik z šestatřiceti písní, které zazněly ve Zpěvníku, uslyšeli diváci v sobotu večer přímo v originálním podání. Málo jich určitě nebylo.) Mé osobní objevy se jmenují Vespol a Silmaril...
Ale pojďme se ještě na chvíli projít do areálu koupaliště, vždyť muziky bude ještě dost.
"Na Slunovrat nesmějí psi a jiné zvířectvo", přečtete si v programu a najednou uvidíte obrovskou lišku. Naštěstí je to maskot stavební spořitelny, který rozdává spokojeným dětem bonbóny a organizuje pro ně malířskou soutěž. I reklama může potěšit, a to nejenom děti. O kousek dál hlouček dospělých radostně sleduje hroutící se obří nafukovací flašku fernetu.
Rychle zpátky do hlediště, už totiž hraje loňská vítězka kategorie Objev roku (letos druhá), Žofie Kabelková.
Působí velmi sympaticky, umí diváky zaujmout a ti ji za to mají rádi. Zaslouženě, říkám si, i když se mnou mnozí (i někteří její písničkářští kolegové) asi nebudou souhlasit.
No a pak přišel pro mnohé zřejmě největší zážitek festivalu. Ivo Batoušek, člen Happy to meet (zabývá také muzikoterapií), si přivedl malé bubeníky z dětských domovů, kteří pod jeho taktovkou zahráli pár (prý) somálských lidových. Fascinující, zajímavé, psaným slovem nesdělitelné. Jen tak mimochodem, Ivo Batoušek obdržel na oblastním kole Moravského vrabce 2002 ocenění pro nejlepšího instrumentalistu, což u bicmenů není zrovna obvyklé. Porota se přímo vyjádřila, že nebubnuje, ale hraje.
Při následujících Happy to meet déšť dosahuje nejvyšší intenzity. Takže raději na chvíli někam pod střechu a sehnat něco k jídlu. Jenže kvalita občerstvení se na Slunovratu ani zdaleka neblíží úrovni hudebního programu. I můj poslední pokus, při kterém jsem zakoupil ohřátý polotovar nedefinovatelného tvaru nazvaný Kuřecí nuggety, se projevil jako tragický. Ta věc byla totiž neuvěřitelně studená a hlavně tvrdá. Bál jsem se, aby mi nějaký nugget nespadl z tácku a neprorazil dubový stůl. A ještě jedna gastronomická poznámka. Stálá a dlouhá řada koupěchtivých byla k vidění u stánku prodávajícího langoše. Jenže na Slunovratu její délku překonala jiná fronta a tvořily ji samé ženy. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Festival vrcholí Dvoranou, hvězdným programem, okořeněným předáním Zlatých klíčů.
Začínají domácí Poupata, jediná z mladých kapel, která již pronikla do naprosté folkové špičky. Křtí hned dvakrát a posílají do hlediště obří perníkové cédéčko. Ochutnal jsem, bylo jedlé, oproti kuřecím nuggetům lahodné. Úspěch převeliký, diváci na závěr tak dlouho žadoní o Broučky, až jim je Poupata zahrají. Nutno dodat, že ve velmi zkrácené verzi. Další Zlatý klíč za událost roku předává Juppovi slečna z hlediště, návštěvnice loňské Zahrady , právě za tento festival.
Sestry Steinovy si dávají ve vystupování mateřskou dovolenou, loučí se s klíčem za objev roku. (Četl jsem, že se folkové publikum stává stále více povrchním a nic náročnějšího nepřijme. Není však úspěch charismatických sester pěkným důkazem o opaku?) Steinovky to nemají u publika rozdováděného Poupaty vůbec lehké, ale postupně si dokážou získat jeho zájem.
Na Žalmana se na Slunovratu stojí fronty. Loni trpělivě čekali lidé toužící mu poblahopřát k narozeninám, letos stálo v řadě přes šedesát žen a dívek, aby mohly Pavla Žalmana Lohonku políbit. Celá ta sranda byla spojená s předáním Zlatého klíče pro zpěváka roku. To jsem zvědavý, na co se bude stát fronta příští rok. Však pánové moderátoři Havel s Dobiášem na Žalmana něco vymyslí.
Frontman plzeňského Copu Míša Leicht, byl k vidění v areálu během celého odpoledne, jak od hlavy až k patě v černém natáčí televizní Folkomotivy. Man in black (černé boty, kalhoty, bunda i brýle, které statečně neodložil ani po soumraku) elegantně pokuřoval před kamerou, potom popadl tašku (samozřejmě černou) a odešel se stejnou elegancí bourat davy z pódia. Škoda jen závěrečné písně vystoupení Copu, velmi nenápadité parodie na trampské songy.
Nezmaři (skupina roku) hráli téměř ty samé písně jako při svém pátečním vystoupení. (I když to už vlastně také byl, vzhledem k pokročilé noci, koncert sobotní).
Zlatý klíč dostala samozřejmě i zpěvačka Pavlína Jíšová. A nejen tohoto ocenění se ji dostalo, když předvedla, jak dokonale umí napodobit skřek páva, udělil ji Jim Drengubák i titul Pávice roku.
Manažer Kamelotu Vladimír Chromeček přišel místo nemocného Romana Horkého převzít ocenění za album Paměť slonů a pak už nastal zlatý hřeb festivalu, vystoupení Spirituál kvintetu.
Možná jste již slyšeli nářky mladých hudebníků, že je různí staří vysloužilci nepustí na pódia, sedí na prameni a hrají stále to samé. Tak pozor, při svém vystoupení na Slunovratu naše možná nejstarší a určitě nejzaslouženější z folkových skupin hrála spoustu novinek z právě vydaného alba Křídla holubic a občas je navíc okořenila spirituálem v angličtině. O nějakém stavění programu na jistotu a starých hitech se nedalo vůbec mluvit. Bylo to opravdu důstojné zakončení programu, ale ne společného zpívání, několik sejšnových kytaristů si totiž předávalo písňovou štafetu až do rána. Navzdory úkladným štvavým meteorologům to byla sobota velmi příjemná. Kdo se nechal odradit, udělal chybu.

Vašek Müller

 

Slunovrat překřtěný

O zpestření několika vystoupení se postaral známý hradecký mecenáš folkových kapel Casey Růža. V pátek totiž dovezl plné auto čerstvě vylisovaných cédéček, jimž se stal vydavatelem.. Prvním, kdo se pochlubil novou deskou, byla nesmrtelná Lokálka. Název alba (Archivní) zřejmě naráží na průměrný věk osazenstva členů kapely, o nichž koneckonců i Casey říkává něco v tom smyslu, že můžou hrát, jen když dostanou vycházky z domova důchodců. Radši nechci slyšet, co by mohl Vašek Souček říkat o Caseym. Srandičky, srandičky.
Druhý den se s prvním hudebním miminkem vytasilo Tempo di vlak (…pro listí). Slavnostní řeč pronesl jeho hudební režisér Pavel Zajíc, který je sám s Lubošem Hrdličkou dalším Caseym vydávaným koněm. Duo P+L však na Slunovratu nevystupovalo, takže zpět k Tempu. Mimo muziku potěší majitele CD …pro listí určitě i texty písní s akordy, které naleznou v bookletu. Proč tohle nedělají ostatní mladé kapely?
Křticí prim hrála nepochybně Poupata (Mezi černou a bílou), jenž můžou Slunovrat považovat už tak trochu za svůj. Navázat na úspěch předešlé desky (O krok dál) jistě nebude lehké, ale po prvních ochutnávkách vypadá CD opravdu nadějně. Poupatům vyšel konečně i
souborný zpěvník, který měl na Slunovratu také premiéru (jak jinak), dokonce byl tak čerstvý, že ho sama kapela uviděla poprvé až na festivalu. U stánku s deskami a zpěvníky bylo pěkně živo a nabízené zboží mizelo z pultu docela slušnou rychlostí.
Posledním, kdo se pochlubil novou deskou, byl Spirituál kvintet (Křídla holubic), a i když jeho novinka už není tak horká, může se Spirituál alespoň chlubit suverénně nejkošatější diskografií.

David Jirků

 

Anketa divácká

V sobotním podvečeru jsme položili několik otázek i divákům. Cílem bylo najít někoho z odvážlivců koupajících se i v deštivém počasí, zjistit zda se na Slunovrat jezdí po trampsku vlakem, pozeptat se na Zpěvník a vypátrat, jak jsou divákům známé výsledky výroční ankety časopisu Folk & Country ( v době, kdy jsme otázky pokládali, ještě nebyly ceny na pódiu předány.)

1. Koupali jste se během Slunovratu?
2. Jak jste do Pardubic přijeli?
3. Líbí se vám koncert zpěvník nebo byste společné zpívání hitů raději nahradili běžným koncertním blokem?
4. Dokážete vyjmenovat vítěze Zlatých klíčů za rok 2001?

Michala, Praha
1. Ne. Je zima a včerejší noc jsem nezvládla úplně bez bacilů.
2. Autem, ale hned v Praze jsme vzali stopaře.
3. Určitě radši Zpěvník.
4. (Vyjmenovala vítěze všech kategorií s naprostým přehledem)

Petr, Český ráj.
1.Já jsem z jiného světa, i v zimě vlezu do vody a plavu, spím ve skalách do mínus deseti stupňů, tady mi to moc neříká.
2.. vlakem jako vždycky. Jsem tady asi podeváté, ale Svojšice měly jiný ráz.
3. Já si z každé hudby vyberu to dobré, jsem takový všestrannější člověk a jdu za muzikou. Byl jsem v Horním Jelení a tam hrála kapela písničku od Settlerů , tady je to ale folkový, tak asi by měli hráli vlastní.
4. Fakt nevím.

Pavlína, Ostrava
1. Ne. Patnáct stupňů neodpovídá mým představám na koupání.
2. Autem
3. Zpěvník je zajímavý, ale ještě víc mě zajímají mladé kapely.
4. (Vyjmenovala všechny, kromě objevu roku)

Radim, Hradec Králové
1. Nekoupal, je kosa.
2. Na kole, jsem ekolog.
3. Zpívali jsme a pili.
4. (vyjmenoval všechny)

Martina, Litoměřice
1.Nechce se mi do té studené vody.
2. Trabantem
3. Zpěvník je lepší, ale chtělo by to obměnit písničky, chtělo by to něco novýho.
4.Nepamatuji si je. (A pak řekla úplně všechny!)

Jana, Praha
1. Ne, nemám plavky
2. vlakem
3.Zpěvník! mohli jsme si zazpívat, to je paráda.
4. (Vyjmenovala všechny bez zaváhání)

Václav, Vysoké mýto
1.Ne, koupat se nechám od Pajdy.
2.Vlakem a pak jsem to došel pěšky.
3. Včera jsem byl v práci, ale četl jsem ty písničky a určitě by se mi líbily.
4. (Nevzpomněl si jen na vítěze kategorie skupin)

Gábina, Vysoké mýto
1. Ne, nekoupala. Jen večer při dešti a ráno, taky při dešti.
2.vlakem
3. Celý pátek se oproti loňsku vydařil. Měla jsem z toho dost obavy. Moc se mi to zpívání líbilo. Bylo to bezvadné.
4. (vyjmenovala všechny)

David, Moravská Třebová
1. Koupal a jezdil na tobogánu. Bomba, fakt!
2. autem
3. zpěvník je určitě lepší. Když hrají na fesťáku mladé kapely, jdeme rychle na pivo.
4. (nevzpomněl si na objev a desku roku)

Ptal se Vašek Müller

 

Zpět na Festivaly

HOME

Zpět na Slunovrat

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.